Site icon Kültür Denizi

Güneş Nedir?

Güneş

Güneş Güneş nedir Güneşin rengi neden sarıdır Güneş neden sarıdır?

Güneş Ne ​​Renktir? 

Rasgele bir kişiden güneşin ne renk olduğunu söylerseniz, sana bakıp güneşin sarı olduğunu söyleme şansını bulma ihtimali vardır. Güneş sarı değil aslında beyazdır. Güneş’i Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan veya aydan görseydiniz, gerçek rengini görürdünüz. 

Online uzay fotoğraflarını kontrol edin. Güneşin gerçek rengini görüyor musun? Güneş’ten gün ışığına, ya da turuncudan gündoğumu ve gün batımına kadar kırmızı renkte görünen nedeni, en sevdiğimiz yıldızın atmosfer filtresinden geçerek izlenmesidir.

Bu, imkansız renkler söz konusuyken olduğu gibi ışığın ve gözümüzün renkleri algılama şeklimizi değiştirmesinin zor yollarından biridir.

Güneşin Gerçek Rengi

Güneş ışığını bir prizma yoluyla görürseniz, ışık dalga boylarının tüm aralığını görebilirsiniz. Güneş spektrumunun görünür bölümünün bir başka örneği gökkuşağında görülür. Güneş ışığı tek bir ışık rengi değil, yıldızdaki tüm elementlerin emisyon spektrumu kombinasyonudur. 

Bütün dalga boyları, güneşin net rengi olan beyaz ışık oluşturmak için birleşiyor. Güneş farklı miktarda çeşitli dalga boyları yayar. Onları ölçerseniz, görünür aralıktaki zirve çıkışı aslında spektrumun yeşil kısmında (sarı değil) bulunur.

Bununla birlikte, güneş tarafından yayılan tek radyo, görünür ışık değildir. Siyah cisim ışınları da var. Güneş spektrumunun ortalaması, güneşin ve diğer yıldızların sıcaklığını belirten bir renktir.

Güneşimiz ortalama yaklaşık 5.800 Kelvin, neredeyse beyaz görünür. Gökyüzünde parlak yıldızlarından Betelguese 35,00K bir soğutucu sıcaklığa sahiptir ve kırmızı görünürken, Rigel, mavi görünür ve 100,000K aşan bir sıcaklığa sahiptir.

Atmosfer Güneş Rengini Nasıl Etkiler?

Atmosfer ışık yayarak güneşin görünen rengini değiştirir.

Etki Rayleigh saçılması olarak adlandırılır. Menekşe ve mavi ışık dağınıklaştıkça, görülebilir ortalama dalga boyu veya güneşin “rengi” kırmızıya kayar, ancak ışık tamamen kaybolmaz. Kısa dalga boyundaki ışıkların atmosferdeki moleküller tarafından saçılması gökyüzüne mavi renk verir.

Gündoğumu ve günbatımında daha kalın bir atmosfer katmanı aracılığıyla bakıldığında, güneş daha turuncu veya kırmızı görünür. Gün ortasında en ince hava tabakası ile bakıldığında, güneş gerçek renklerine en yakın görünür, ancak yine de sarı renk verir. 

Duman ve sis de ışığı dağar ve güneşi daha turuncu veya kırmızı görünebilir (daha az mavi). Aynı etki ufukta olduğu zaman ayı daha turuncu veya kırmızı renkte, gökyüzünde ise daha çok sarı veya beyaz görünmesini sağlar.

Güneşin Resimleri Neden Sarıdır

NASA’nın güneşin bir fotoğrafını veya herhangi bir teleskoptan çekilmiş bir fotoğrafı görürseniz, genellikle yanlış bir renkli resim görüyorsunuz demektir. Genellikle, resim için seçilen renk sarıdır çünkü tanıdıktır. 

Bazen yeşil filtrelerden alınan fotoğraflar, olduğu gibi bırakılır, çünkü insan gözü yeşil ışığa en duyarlıdır ve ayrıntıyı kolayca ayırt edebilir.

Dünya’dan güneşi gözlemlemek için bir nötr yoğunluk filtresi kullanıyorsanız ya bir teleskop için bir koruyucu filtre olarak ya da toplam güneş tutulmasını izleyebilmek için, güneş sarı renkte görünecektir çünkü gözlerinize ulaşan ışığın miktarını azaltıyorsunuz demektir, ancak dalga boyunu değiştirmemektedir.

Ancak, aynı filtreyi uzayda kullandıysanız ve görüntüyü “daha güzel” hale getirmek için düzeltmediyseniz, beyaz bir güneşi görürsünüz.

Değerli okurlarımız; Güneş hakkında sizleri bilgilendirdiğimize inanıyoruz. Bunlar dışında; güneşin doğuşu, güneşin katmanları, güneşin merkezi, güneşin özellikleri, güneşin yapısı, güneşin şekli, güneşin dünyaya uzaklığı, güneşin dönüşü, güneşin batışı, güneşin büyüklüğü, güneşin faydaları, güneşin zararları, güneşin atmosfere girişi, güneşin atmosferi başlıkları hakkında bilgi almak için Google’da arama yapabilirsiniz.

Exit mobile version