Hint-Avrupa Dilleri

Hint Avrupa Dil Ailesi

4 Şubat 2019

Hint Avrupa Dil Ailesi, önce Avrupa’ya ve Güney Asya’nın birçok bölgesine ve daha sonra koloni sonucunda dünyanın her köşesine yayılan bir dil ailesidir. Hint-Avrupa terimi, ailenin Hindistan alt kıtasından Avrupa’daki en batıya uzanan en doğudaki uzantısını ifade ettiği için esasen coğrafi bir terimdir. 

Aile, Avrupa dillerinin çoğunun yanı sıra Güneybatı, Orta ve Güney Asya’nın birçok dilini içerir. 2,6 milyardan fazla konuşan (veya dünya nüfusunun% 45’i) ile Hint-Avrupa dil ailesi, tüm dil aileleri arasında en fazla konuşan kişiye ve dünya çapında en geniş yayılıma sahiptir.

Reklamlar

Dünya’nın en büyük ve en çok konuşulan dil ailesidir. Hint-Avrupa dilleri 2.5 milyondan fazla insan konuşmaktadır. Hint-Avrupa dilleri; Finlandiya, Macaristan ve Estonya dışında Avrupa’nın tamamında Asya’nın büyük bir bölümünde ve sömürge faaliyetleri sonucunda öğrenilmiş ikinci dil olarak Afrika’nın büyük bir bölümünde konuşulmaktadır. Dünya’da en çok konuşulan 20 dil ailesinden 12’si bu dil ailesine aittir. (Portekizce, Hintçe, Rusça )

Aşağıda Hint-Avrupa Dil Ailesinde bulunan ve o bölgelerde konuşulan çeşitli bölgelerden iki tanesini örnek amacıyla inceleyeceğiz.

Anadolu

Bu dil dalı, Türkiye’nin Asya kısmında ve Suriye’nin kuzeyindeki bazı bölgelerde baskın olmuştur. Bu dillerden en ünlüsü Hitit dilidir. 1906 yılında, Hitit Krallığı’nın başkenti Hattuşaş’ta, bir kraliyet arşivinin kalıntılarında yaklaşık 10.000 çivi yazılı tablet ve çeşitli diğer parçaların bulunduğu yerde çok sayıda Hitit kalıntısına rastlanmıştır. 

Bu metinler, MÖ iki bin yılın ortalarından sonlarına kadar uzanmaktadır. Luvian, Palaic, Likya ve Lidya bu gruba ait ailelerin diğer örnekleridir.

Hint-İran

Hint-İran dilleri iki alt dalda incelenir. Hint ve İran olarak ikiye ayrılır. Bugün bu diller Hindistan, Pakistan, İran ve çevresinde ve ayrıca Karadeniz’den batı Çin’e kadar olan bölgelerde baskındır.

Hint alt dalına ait olan Sanskrit, bu dalın ilk dilleri arasında en iyi bilinenidir; en eski çeşidi olan Vedik Sanskritçe, eski Hindistan’ın ilahileri ve diğer dini metinlerinden oluşan Vedalar’da korunmaktadır.

Avestan, İran grubunun bir parçasını oluşturan bir dildir. İran’ın alt kolunun en eski korunmuş dili, Sanskritçe’nin “kız kardeşi”, Zerdüşt dini metinlerinde kullanılan dildir. İran alt kolunun bir diğer önemli dili, MÖ 6. yüzyılın sonlarından itibaren Ahameniş hanedanının kraliyet yazıtlarında bulunan dil olan Eski Farsçadır. Bu dalın tarihlenebilir en eski kanıtı yaklaşık MÖ 1300’e kadar uzanıyor.

Bugün Hindistan ve Pakistan’da Hintçe-Urduca, Pencapça ve Bengalce gibi birçok Hint dili konuşulmaktadır. Farsça (modern Farsça), Peştuca ve Kürtçe gibi İran dilleri Irak, İran, Afganistan ve Tacikistan’da konuşulmaktadır.

Hint Avrupa Dil Ailesi

ASYA KOLU

 1. İran Dilleri
 2. Hint Urdu Dilleri
 1. İran Dilleri
 2. Farsça
 3. Osetçe
 4. Peştuca
 5. Talisçe
 1. Hint Urdu Dilleri
 2. Hintçe
 3. Urduca
 4. Bengalce

AVRUPA KOLU

 1. Germen

Doğu;

Kuzey;

Batı; İngilizce, Almanca, Flemenkçe, Frizce

 • Latin

Romence, İtalyanca, Fransızca, İspanyolca, Portekizce, Arnavutça

 • Slav
 • Slav Dilleri

Rusça, Bulgarca, Sırpça, Slovence, Lehçe, Çekçe

 • Baltık Dilleri

Litvanca, Letçe, Eski Prusya Dilleri

 • Kelt

İrce, Galce, Velsce, Bretonca

 • Ermenice
 • Grekçe
 • Koirce

Modem

Yunanca

Makale Kategorileri:
Edebiyat

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir