Hipertimeziyi Anlama

Hipertimezi Nedir?

28 Aralık 2019

Son Derece Üstün Otobiyografik Bellek

Dün öğle yemeğinde ne yaptığını hatırlıyor musun? Geçen salı öğle yemeğinde ne yedin? Bu sene, beş yıl önce öğle yemeğinde ne yediğini?

Çoğu insan gibi iseniz, bu soruların sonuncusu tamamen imkansız olmasa da cevaplamak son derece zor görünüyor. Bununla birlikte, araştırmacılar, böyle sorulara aslında cevap verebilecek bazı insanlar olduğunu keşfettiler: Hipertimezi olan insanlar, olayları günlük hayatlarında daha ayrıntılı ve kesin bir şekilde hatırlamalarını sağlar

Reklamlar

Hipertimezi Nedir?

Hipertimezisi olan insanlar ( çok üstün otobiyografik hafıza veya HSAM olarak da bilinirler) inanılmaz derecede yüksek detay seviyesindeki hayatlarını olayları hatırlarlar. 

Rastgele bir tarih verildiğinde, hipertimezi olan bir kişi genellikle haftanın gününü, o gün yaptıkları ve o tarihte herhangi bir ünlü olay olup olmadığını size söyleyebilir. Aslında, bir çalışmada, hipertimyası olan insanlar , geçmişte yaklaşık 10 yıl kestirildiğinde bile, belirli tarihlerde yaptıklarını hatırlayabiliyorlardı . 

Hipertimezisi olan Nima Veiseh, deneyimlerini BBC Future’a anlatıyor : “Hafızam, hayatımın her gününde uyanmadan uykudan geçirilen bir VHS kasetleri kütüphanesine benziyor.” Hipertimezmalı kişilerin kendi yaşamlarındaki olayları hatırlama yeteneğine sahip olması yeteneğidir. 

Hipertemi hastalığı olan insanlar genellikle doğmadan önce yaşanmış tarihi olaylar hakkında ya da hayatlarının erken dönemindeki anılar hakkında bu aynı tür sorulara cevap veremezler (olağanüstü hafızaları tipik olarak erken veya erken yaşlarında başlar).

Buna ek olarak, araştırmacılar, kendi yaşamlarının belleği dışındaki bellek türlerini ölçen testlerde her zaman ortalamadan daha iyi sonuç almadıklarını tespit ettiler (bir araştırma çalışmasında kendilerine verilen sözcük çiftlerini hatırlamalarını isteyen testler gibi).

Neden Bazı İnsanlarda Hipertimezi Vardır?

Bazı araştırmalar , bazı beyin bölgelerinin hipertimezi hastalarında, beyin bölgelerinin olmayanlara kıyasla farklı olabileceğini ileri sürmektedir.

Bununla birlikte, araştırmacı James McGaugh’un 60 Dakikletin söylediği gibi, bu beyin farklılıklarının hipertimezi nedeni olup olmadığı her zaman açık değildi.

Bir çalışmada hipertimyisi olan kişilerin günlük deneyimlerine daha fazla nüfuz etme eğilimine sahip oldukları ve güçlü hayal gücüne sahip oldukları bulundu. 

Çalışmanın yazarı, bu eğilimlerin, hipertimezli kişilerin yaşamlarındaki olaylara daha dikkatli olmasını ve bu deneyimleri tekrar gözden geçirmelerine neden olabileceğini ve her ikisinin de olayları hatırlamaya yardımcı olabileceğini önermektedir.  

Psikologlar, hipertimedezinin obsesif-kompülsif bozukluklarla bağlantılı olabileceğini ve hipermetisideki kişilerin hayatlarından edindikleri olaylarla ilgili endişe verici daha fazla zaman harcayabileceğini öne sürdüler.

Downsides Var mı?

Hipertimezya olağanüstü bir beceri gibi görünebilir, çünkü birinin doğum gününü veya yıldönümünü asla unutmamak harika olmaz mı? Bununla birlikte, araştırmacılar, hipertimedezinin de alt bölümleri olabileceğini bulmuşlardır. İnsanların anıları çok güçlü olduğu için, geçmişten gelen olumsuz olaylar onları büyük ölçüde etkileyebilir.

Makale Kategorileri:
Genel Kültür · Sağlık

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir