İçecek Tarihi ve Kökeni

İçecek Tarihi ve Kökeni

7 Mayıs 2019

İçecek tarihi, insanlığın bira ve diğer alkollü içeceklere duydukları sevginin, göçebe avcı gruplarından uzaklaşarak evrimimizdeki bir etken olduğunu ve alkollü içecekler üretmek için kullanabilecekleri ekinlerin yetiştirilmesi için yerleşecek bir tarım toplumuna dönüştüğünü teorileştirir. Tabii ki, herkes alkol içmek istemiyordu.

Alkollü içeceklerin icadından sonra insanlar, diğer alkolsüz içecekler formlarını geliştirmeye ve toplamaya başladı. Bu içeceklerden bazıları sonunda kahve, süt, meşrubat ve hatta Kool-Aid içeriyordu. Bu içeceklerin çoğunun ilginç tarihini öğrenmek için okumaya devam edin.

Reklamlar

Bira

Bira, uygarlıktan bilinen ilk alkollü içecek oldu; ancak, ilk birayı içen kişi bilinmiyordu. Gerçekten de, ekmek yapmayı öğrenmeden önce tahıl ve sudan üretilen ilk ürün biraydı. İçecek, binlerce yıldır insan kültürünün sağlam bir parçası olmuştur. 

Şampanya

Çoğu ülke, Şampanya teriminin kullanımını yalnızca Fransa’nın Champagne bölgesinde üretilen köpüklü şaraplarla sınırlandırmaktadır. Ülkenin bu kısmının ilginç bir tarihi var: Fransa uzmanına göre:

“İmparator Charlemagne’nin zamanları kadarıyla, dokuzuncu yüzyılda, Şampanya, fuarları ile ünlü zengin bir tarım alanı olan Avrupa’nın en büyük bölgelerinden biriydi. Bugün, bir çeşit köpüklü şarap sayesinde Bölge adını vermiştir, Champagne dünya çapında bilinir, içki içenlerin çoğunun nereden geldiğini tam olarak bilmese bile. ”

Kahve

Kültürel olarak kahve, Etiyopya ve Yemenit tarihinin önemli bir parçasıdır. Bu önem, 14 yüzyıla kadar uzanır. Bu, kahvenin Yemen’de (ya da Etiyopya’da… Sorduğunuz kişiye bağlı olarak) keşfedildiği düşünülür. Kahvenin Etiyopya’da veya Yemen’de ilk defa kullanıldığı bir tartışma konusu olup, her ülkenin kendi meşhur efsaneleri, efsaneleri ve popüler meşrubatla ilgili gerçekleri vardır.

Süt

Süt üreten memeliler, dünyadaki eski tarımın önemli bir parçasıydı. Keçi, ilk olarak Batı Asya’da 10.000 ila 11.000 yıl önce vahşi formlardan uyarlanmış olan, en eski evcilleştirilmiş hayvanlar arasındaydı. 

Sığırlar, Doğu Sahra’da en geç 9,000 yıl önce evlenmişlerdir. Tarihçiler, bu sürecin en az bir nedeninin, bir av etinden daha kolay bir et kaynağını avlamak olduğunu düşünüyorlar. Süt için ineklerin kullanılması, evcilleştirme sürecinin bir yan ürünüdür. 

Alkolsüz içecekler

İlk pazarlanan alkolsüz içecekler (karbonatsız) yedinci yüzyılda ortaya çıktı. Balla tatlandırılan su ve limon suyundan yapılmıştır. 1676’da Paris’in Compagnie de Limonadiers’ına limonata meşrubatlarının satışı için tekel verilmiştir. Satıcılar sırtlarında limonata tankları ve meşrubatın dağıtılmış bardaklarını susamış Parislilere taşıyacaktı.

Çay

Dünyanın en popüler içeceği olan çay, ilk olarak 2737 yılında Çin İmparatoru Shen-Nung’un keşfetmiştir. Bilinmeyen bir Çinli mucit, çay yapraklarını, içmek için çay yaprağını parçalayan küçük bir cihaz yarattı. Çay parçalayıcı, yaprakları ince şeritler halinde dilimleyecek bir seramik veya tahta tencerenin ortasında keskin bir tekerlek kullandı. 

Makale Kategorileri:
Genel Kültür

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir