Kim Jong un

Kim Jong un

3 Mart 2019

Kim Jong un hayatının büyük bölümü Batı medyasında bilinmiyor. Muhtemelen Kuzey Kore’de doğmuştur ve Kim opera şarkıcısı Ko Young-hee’nin oğludur ve 2011 yılında ölümüne dek ülkenin diktatör lideri olan Kim Jong-il’dir.

Kim Jong-un’un bazı ekonomik ve tarımsal reformları hayata geçirdi, insan hakları ihlalleri ve muhalefetin acımasız bastırılması onun hükme göre bildirilmeye devam edildi. 

Reklamlar

Ayrıca, ülkenin nükleer denemelerini ve yaygın uluslararası onaylamaya rağmen füze teknolojisinin gelişimi olduğuna inanılan şeyi sürdürdü.

Kim Jong un Çocukluğu

Kuzey Kore lider Kim Jong-un çocukluğu doğum tarihi gizemli bir halde gizlidir. Kendisinin, 1994 yılından bu yana Komünist İşçi Partisi bünyesinde Kuzey Kore’yi yönettiği Kore ordusu lideri Kim Jong-il’in (ve Jong Il’in de) üçüncü ve en küçük oğlu olduğu bilinmektedir; babasının öncülü Kim Il-sung’un torunudur. 

Kim Jong-un’un annesi, iki çocuk sahibi olan ve 2004’te ölümünden önce babasının halefi olan Kim Jong-un’u kampanya yürüttüğü düşünülen opera şarkıcısı Ko Young-hee idi. Kim Jong-il’in Kim’e beğenisini sunduğu bildirildi. Jong-un, gençlikte kendine benzer bir mizacın olduğunu gördüğünü belirtti. 

Ayrıca, Kim Jong-un’un, 2000’li yılların ortalarında Pyongyang başkentinde Kim Il-sung Askeri Üniversitesi’ne (dedesinden sonra) göre önce İsviçre’de yurtdışında eğitim almış olabileceği düşünülmektedir.

Kim Jong-il, 2010 yılında liderliğini sürdürmek için Kim Jong-un’u hazırlamaya başladı. Aralık 2011’de babasının ölümünden sonra Kim Jong-un güç aldı. O zamanlar 20’li yaşlarının sonlarında olduğuna inanılıyordu. 

Muhalefetin Bastırılması

Kim’in muhalefetin bastırmasıyla Kuzey Kore’nin liderliğini üstlendikten sonra, babasının rejiminden miras kaldığı birçok üst düzey yetkiliyi infaz etmiş veya görevden aldığı bildirildi. 

Tasfiye edilenler arasında, Kim Kim Jong-il’in yönetiminde önemli bir rol oynadığına inanılan ve Kim Jong-un’un yönettiği biri olarak kabul edilen amcası Jang Song-thaek (Chang Sŏng-t’aek olarak da bilinir) vardı.

Aralık 2013’te Jang’in tutuklanarak bir hainin hâkimiyeti ve hükümeti devirme planı nedeniyle infaz edildiği bildirildi. Ayrıca, Jang’in ailesinin üyelerinin tasfiye sürecinin bir parçası olarak idam edildiğine inanılıyor.

Şubat 2017’de, Kim’in eski üvey kardeşi Kim Jong-nam, Malezya’da öldü. Birçok ayrıntı belli olmamasına rağmen, Kuala Lumpur havaalanında zehirlendiğine ve birden fazla şüphelinin tutuklandığına inanılıyordu. Kim Jong-nam uzun yıllar sürgünde yaşıyordu ve bu süre zarfında üvey kardeşinin rejimini sesli bir eleştirmen olarak kullanıyordu.

Silah Testleri

Kim Jong-un yetkisi altında silah testleri, Kuzey Kore silah test programlarına devam etti. Şubat 2012’de nükleer denemeyi durdurmak ve uzun mesafeli füze atışını durdurmak üzerinde anlaşmaya rağmen, ülke 2012 yılı Nisan ayında kalkıştan kısa süre sonra başarısız bir uydu başlattı. 

Ardından, aynı yılın Aralık ayında hükümet yörüngede bir uydu yerleştiren uzun menzilli roketi başlattı. ABD hükümeti, bu fırlatma işlemlerinin balistik füze teknolojisi üzerinde çalışma ve testi kapsamayacağına inanıyordu.

3.Nükleer Test

Şubat 2013’te Kuzey Kore üçüncü yeraltı nükleer testini gerçekleştirdi. Söz konusu eylem, Birleşik Devletler, Rusya, Japonya ve Çin de dahil olmak üzere uluslararası topluluk tarafından yuvarlak biçimde kınanmıştı. 

Daha fazla yaptırım karşısında analistler, ABD barış görüşmeleri için çağrı yaparken Kim’in silahlanmaya odaklanmaya devam ettiklerini, Kuzey Kore’yi zorlu bir varlık olarak konumlandırmanın ve bölgesel bir lider olarak konumunu güçlendirmenin bir stratejisi olduğunu belirtti.

Eylül 2016’ya kadar, ülke, ABD tarafından uygulanan yaptırımların geçmişine rağmen, beşinci yeraltı nükleer testini gerçekleştirdi.

Diğer ülkeler hareketi kınadı ve Kuzey Koreli nükleer silahların kazanılmasını istedi ve Güney Koreli devlet başkanı Park Geun-hye, güvenlik hususunda endişe etti devam eden silah testleri ve Kim’in zihinsel durumu.

Balistik Füze

Şubat 2017’de, Kuzey Kore, devlet medyasının, orta menzilli balistik füzeler olarak tanımladığı şeyi başlattı. Kim, sitede denetlenmek üzere bulunduğunu söyledi. Test, uluslararası toplumdan daha fazla öfkeye yol açarak acil bir BM Güvenlik Konseyi toplantısı çağrısında bulundu.

Kim, Kasım 2016’da ABD başkanlığına seçilmesinden sonra başkan Donald Trump’le başkanlık etti. İkili çok sayıda savaş tehdidi değiştirdi ve hatta şahsen diğerine hakaret etti. 

Kasım 2017’de Asya turunda bir duruş sırasında Başkan Trump, Kuzey Kore’yi silahsızlanma konusunu görüşmek üzere “masaya gelmeye” çağıran daha yumuşak bir tutum takındı.

Kuzey Koreli yetkililer, Trump’ın gezisinin ardından Kuzey Kore yetkilileri, Güney Kore ve ABD’nin ortak askeri tatbikatlar yaptığı sürece rejimin nükleer yeteneklerini genişletmeye devam edeceğini belirtti. 

Kim, bu cümleyi Trump’u “çirkin ve aptal bir adam” olarak nitelendirerek noktaladı ve ABD başkanı 20 Kasım’da resmi olarak Kuzey Kore’yi bir terör destekçisi olarak atamakla yanıtladı.

Kasım ayının sonlarında, Kuzey Kore, Japonya kıyılarında sıçramadan önce, yaklaşık 2.800 mil yüksekliğe ulaşan Hwasong-15 füzesinin fırlatılmasıyla bir başka eşiğini aştı. Ardından Kim, Kuzey Kore’nin “devlet nükleer kuvvetini tamamlamanın en büyük tarihi nedenini” nihayet fark ettiğini ilan etti. 

ABD Savunma Sekreteri James Mattis, test füzesinin “daha yüksek, açıkçası, aldıkları atıştan daha yüksek” olduğunu ve Kuzey Kore’nin artık bir vuruşla gezegende herhangi bir yere ulaşabileceğini doğruladığını itiraf etti. Lansman, Japonya ve Güney Kore’den hızlı bir şekilde kınama getirdi; Başkan Trump ise “Biz onunla ilgileneceğiz” dedi.

Güney Kore ile İlişkiler

Güney Kore ilişkilerinde Kim, “Yeni Yıl Günü” konuşmasında 2018 yılını açması için “Kore Yarımadası üzerindeki askeri gerginliği azaltma” gereğini vurgulayan ve gelecek Kış Olimpiyatları’nda PyeongChang’da rekabet etmek üzere bir heyet gönderileceğini vurgulayarak daha ölçülü bir ses tonusu vurdu.

Yine de, her zamanki tehditlerinden birini yurtdışı muhaliflerine vermeyi emretti ve ABD’ye “nükleer silah düğmesi masamdaydı” uyarısında bulundu.

Bazı analistler tarafından ABD-Güney Kore ilişkileri arasında bir adım atma girişiminde bulunduğu görüşlerini komşularından memnuniyetle karşıladı: “Kuzey Kore ile herhangi bir zamanda ve her yerde konuşmaya istekli olduğumuzu her zaman ifade ettik, Koreli ilişkiler ve Kore yarımadasında barış kurşun, ”dedi. Güney Kore Cumhurbaşkanı sözcüsü Ay Jae-in.

Görüşmeler

9 Ocak 2018’de, Kuzey ve Güney Kore’den temsilciler, iki ülke arasındaki sınırdaki Panmunjom Mütareke köyünde iki yıldan uzun bir süre önce yaptıkları ilk görüşmeler için bir araya geldi. Görüşmelerin, Kuzey Kore’nin önümüzdeki ay yapılacak Kış Olimpiyatları’na katılacağı bir düzenleme yapıldığı bildirildi.

Güney Kore birleşmesi bakan yardımcısı Chun Hae-sung, “Olimpiyat komitesi temsilcileri, sporcular, tezahhüt ekibi, sanat performansı grubu, seyirciler, tekwoldlu göstericiler ve basın da dahil olmak üzere üst düzey bir heyet göndereceklerini” söyledi.

6 Şubat’ta 140 üyeli Kuzey Koreli orkestra, Güney Kore’de feribotla geldikten sonra, taekwondo göstericileri ve tezahhüt ekibi katıldı. Ayrıca, liderin küçük kız kardeşi ve yakın danışmanı olan Kim Yo-jong’un yakında görünmesi ve Güney Kore’yi ziyaret eden Kuzey Kore yönetici ailesinin ilk üyesi olacağı açıklandı. 

Kamu Personeli

2012 yazında, Kim’in eşi Ri Sol-ju olduğu ortaya çıktı. Çiftin kesin düğün tarihi bilinmemekle birlikte, bir kaynak 2009 yılını bildirdi. Evliliğin ortaya çıktığı aylarda ülkedeki ilk hanım sıkça medyada yer aldı; daha önceki protokollerden çarpıcı bir ayrıldı. Çiftin bir çocuğu olduğu da iddia edildi.

Siber kuşağın bir parçası olan Kim Jong-un, daha genç bir Kim’in Yeni Yıl yayınını yaptığı, eşiyle müzik gösterileri düzenleyerek ve askerlerle daha ilgi çekici görülen babası daha medya geren bir tarzda görüldü ve işçiler.

Ayrıca, eski Amerikan profesyonel basketbol oyuncusu Dennis Rodman’ın Şubat 2012’de iki günlük bir ziyaret gerçekleştirmesi üzerine dikkat çeken Batı kültürel zevklerini de kucakladı.

Rodman’ın kaldığı süre boyunca Kim, ona bir basketbol maçı izlemek için eşlik etti. Rodman, Birleşik Devletler ile Kuzey Kore arasındaki ilişkileri geliştirmeye yardım etmek istediğini iddia etti. 

Siber savaş

Kuzey Kore Sony’nin sürümü ile 2014 yılında siber saldırılar için kapasitesini gösterdi Röportaj, bir Seth Rogen / James Franco tabloid muhabir hayali Kim suikast işe edildiği komedi. 

Kuzey Koreli yetkililerin filmi eleştirmesinden sonra FBI, Sony Pictures’ın dosyaların daha sonra ihlal edilmesinden ülkenin sorumlu olduğunu ve e-postaların ve diğer özel bilgilerin serbest bırakılmasının önünü açtığını ileri sürdü. 

Aralık 2017’de Trump yönetimi, Kuzey Kore’yi, o yılda yaklaşık 230.000 bilgisayar etkilemiş olan güçlü WannaCry bilgisayar virüsünün kaynağı olarak belirledi. 

Trump’un vatan güvenlik danışmanı Thomas P. Bossert, “Bu kasıtsız bir saldırıydı ve tahribat ve yıkıma neden oldu” dedi. ABD’nin zaten ağır onay alan ülkeye karşı çok az misilleme aracı bulunduğunu ancak Kuzey Kore’yi kendi siber suçlarından dolayı çağırmanın önemli olduğunu söyledi.

Kuzey Kore’nin Ekonomik Sıkıntısı

Kuzey Kore yoksulluk ve ekonomik yıkımla doludur, 1990’lı yıllarda yıkıcı bir kıtlık ve gıda sıkıntısı yaşanmıştır. Ülkenin ayrıca binlerce mahpus için işkence, korkutma koşullarına sahip bir toplama kamp sistemi olduğu bildiriliyor.

Kim, Kuzey Korelilerin iyileştirilmesi için eğitim, tarım ve ekonomi reformlarına odaklanacağına söz verdi. Bununla birlikte, Güney Kore, insan hakları ihlallerinin kuzey komşusu sınırları içinde devam ettiğini ve devlet tarafından

Kim tarafından idam edilen onlarca yetkili olduğunu ileri sürdü. Temmuz 2016’da, Başkan Barack Obama’nın idaresi, Kuzey Kore liderinin ABD’den kişisel bir yaptırım aldığı ilk kez işaretleyerek, insan hakları ihlalleri nedeniyle Kim’e yaptırım uyguladı.

Hapishane Kampları

Aralık 2017’de Uluslararası Barolar Birliği, Kuzey Kore’nin siyasi hapishane sistemini açıklayan bir rapor yayınladı. Derneğin üç hukukçudan birisi olan ve Nazi Almanya’sındaki rezil Auschwitz kampından kurtulan Thomas Buergenthal’e göre, Kim’in tutsakları vahşetiyle karşılaştırılmayan koşullara katlandı.

“Kuzey Koreli hapishane kamplarındaki koşulların, bu Nazi kamplarındaki gençliğimde gördüğüm ve yaşadığımın ve insan hakları alanındaki uzun meslek hayatımdaki hayatımdan daha korkunç ve hatta daha kötü olduğuna inanıyorum” dedi.

Panel, 1970’den 2006’ya kadar Kuzey Kore’nin hapishane sistemindeki soruşturmalarının bir parçası olarak eski mahkumlar, hapishane gardiyanları ve diğerlerinden haber aldı.

Değerli Okurlarımız

Kim Jong hakkında detaylıca sizlere bahsetmeye çalıştık. Bunlar dışında, Kim Jonga ne oldu, Kim Jong boyu, Kim Jong babası, Kim Jong cezaları, Kim Jong füze, Kim Jong kaç yaşında, Kim Jong kardeşi, Kim Jong tehditleri başlıkları hakkında bilgi almak için Google da arama yapabilirsiniz.

Makale Kategorileri:
Biyografiler · Genel Kültür · Tarih

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir