Site icon Kültür Denizi

Kral Kobranın Özellikleri

Kobra Yılanı

Kobra Yılanı

Kral Kobra

Kobra yılanları Kral kobra olarak da bilinirler. Dünyanın en uzun ve zehirli yılanıdır. Uzunluğu ortalama 3.5-4 metreye gelir ve 5.5-6 metreye kadar da uzar. Ağırlıkları 9 kg çıkar. Bu tür Güneydoğu Asya’dan Hindistan’a  kadar çok geniş bir yaşam alanı vardır. farklı renk ve desenlerde Kral Kobralar vardır. Kral kobranın cins ismi olan Ophiophagus “yılan yiyici” anlamına gelir. Bu yılanların diyetinde diğer yılanlar hedeftir.  

Kral kobra, gerçek bir kobra değildir. Aslında en zeki yılandır. Dişi kobralar yumurtlamadan önce, tıpkı kuşlar gibi etraftaki nesneleri kullanıp yuva hazırlar. Bu işlemi sadece kobralar yapar. Dişiler yuva başında 80-90 gün nöbet tutar ve zamanı gelince gider. Bu yılanlar 15-20 yıl civarı yaşar. Her canlı gibi bu yaşam süresi uzar. Isırdığı zaman salgıladığı zehir ise tek bir ısırıkta bulunan miktarı ile 20 insanı öldürecek özelliktedir. Öldürme oranı %75’e kadar çıkar.  Bir ısırıkta en fazla miktarda zehir salgılayan yılandır.

Kral Kobra Özellikleri

Avlanma Biçimi

Zehir hayvanın gözlerinin hemen arkasında bulunan tükürük bezlerinde oluşur. Isırdığında 8–10 mm olan dişleri ile yaradan içeri zehir enjekte eder fakat zehirli yılanlara göre zehri daha az toksiktir.  Yemeğin kokusunu hissettiğinde, avının yönünü belirleyebilmek için dilini hızlıca hareket ettirmeye devam eder. Zehir’in enjekte edilmesinden sonra kral kobra avını yutmaya başlar. Kral kobralarda sabit çene kemikleri yoktur. Avını bütün olarak yutar.

Exit mobile version