Site icon Kültür Denizi

Korkunç Gezegenler

Korkunç Gezegenler; Keşfedildikten sonra yaşanılamayacak kadar korkunç olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir.  Bu makalede yaşanılamayacak kadar korkunç beş gezegenden bahsedeceğiz.

COROT exo-3b

Korkunç Gezegenler ilk olanı; Bu gezegendir. Tuhaf yanı Jüpiter ile aynı boyutta olması, ancak Jüpiter’in 21,6 katı kütleye sahip olmasıdır. Aslında, bugüne kadarki en yoğun ve en büyük dış gezegen, COROT-exo-3b olarak bilinen bir dünyadır. Bu, COROT-exo-3b’yi kurşunun yaklaşık iki katı yoğun yapar.

Böyle bir gezegenin yüzeyinde yürüyen bir insana uygulanan baskının derecesi aşılmaz olacaktır. Böyle bir gezegenin yüzeyinde yürüyen bir insana uygulanan baskının derecesi aşılmaz olacaktır, Dünya’da ağırlığınızın neredeyse 50 katı olacaksınız. Bu, Dünya’da 180 kiloluk bir adamın 9000 kilo ağırlığında olacağı anlamına gelir! Bu miktardaki stres, bir insanın iskelet sistemini neredeyse anında ezebilir. Göğsünüzde oturan bir filin eşdeğeri olacaktır.

OGLE-2005-BLG-390Lb “Dondurucu Gezegen”

Göze çarpmayan bir adı olan bu gezegen, Samanyolu galaksimizin merkezinden çok da uzak olmayan, Güneş’ten beş kat daha az kütleli olan ve yaklaşık 20.000 ışıkyılı uzaklıkta bulunan kırmızı bir yıldızın yörüngesinde dönüyor.

Nispeten soğuk ana yıldızı ve geniş yörüngesi, gezegenin olası yüzey sıcaklığının sıfırın altında 220 santigrat derece, sıvı su için çok soğuk olduğunu ima ediyor.

Gezegenin, Dünya’nın kütlesinin yaklaşık beş katı olduğu tahmin ediliyor.

Jüpiter

Jüpiter’in atmosferi, Dünya’nın kendisinin iki katı genişlikte fırtınalar oluşturuyor. Bu goliatlar, Dünya’dakilerden 100 kat daha parlak ve saatte 400 mil hızla rüzgarlar ve şimşekler üretmektedir. Bu korkutucu ve karanlık atmosferin altında 25.000 mil derinliğinde sıvı metalik hidrojen okyanusları bulunmaktadır.

Dünya’da hidrojen renksiz, şeffaf bir gazdır, ancak Jüpiter’in çekirdeğinde hidrojen gezegenimizde hiç görülmemiş bir şeye dönüşür. Jüpiter’in dış katmanlarında hidrojen, tıpkı Dünya’daki gibi bir gazdır. Ama daha derine indikçe, atmosferik basınç sağlamaktadır. Sonunda basınç o kadar artar ki, elektronları hidrojen atomlarından sıkıştırır. Böylesi aşırı koşullar altında, hidrojen sıvı metale dönüşerek elektrik ve ısı iletir. Ayrıca ayna gibi ışığı yansıtır.

55 Cancri e

Bu gezegen bir elmas gezegenidir. Gezegen karbon ve oksijen açısından fakirdir. Bu yıldız, kendi yıldızına çok yakın yörüngede döndüğünden, bu gezegenin tahmini yüzey sıcaklığı 2922 K (4800 ° F, 2648 ° C). 

Neptün

Neptün’de, gezegenin etrafında korkunç hızlarda dönen rüzgarlar bulunabilir. Neptün’ün rüzgarları, donmuş doğal gaz bulutlarını, saatte 1500 mil hızla, Dünya büyüklüğünde bir kasırga olan Büyük Karanlık Nokta’nın kuzey kenarından geçiriyor. Bu, ses duvarını aşmak için gereken hızın iki katından fazladır. Bu tür rüzgâr kuvvetleri, bir insanın dayanabileceğinin çok ötesindedir. Kendini Neptün’de bulan bir kişi, bu şiddetli ve sürekli rüzgâr akımlarında büyük olasılıkla parçalanır ve sonsuza kadar kaybolur.

Exit mobile version