Kredi Kartları Para Şekli mi?

Kredi Kartı

29 Ocak 2019

Kredi Kartları ve Para Arzı

Para için üç temel tanım bulunduğunu gördük: M1, M2 ve M3.

“[M1], Halkın elindeki para birimi, gezgin çekleri, vadesiz mevduat ve çeklerin karşılanabileceği diğer mevduatlardan oluşur. M2, M1, artı tasarruf hesapları, 100.000 ABD Doları’nın altında vadeli mevduat ve perakende para piyasasındaki bakiyeleri içerir. Yatırım fonları M3, M2 para birimi cinsinden (100.000 $ veya daha fazla) vadeli mevduat, kurumsal para fonlarındaki bakiyeler, mevduat kurumları tarafından ihraç edilen geri alım yükümlülükleri ve tüm bankaların yabancı şubelerindeki paralarını kapsar. “

Reklamlar

Kredi kartları M1, M2 veya M3 kapsamına girmediğinden para arzının bir parçası sayılmazlar. İşte neden:

Diyelim ki kız arkadaşımla ben klasik video oyunları için alışveriş yapmaya geldik ve PS 3 için 50 dolardan satılık PES bir kopyasını buldum. 50 $ ‘lık param yok, bu yüzden kız arkadaşıma benim için oyuna ödemek için daha sonraki bir tarihte geri ödeyeceğim sözü veriyorum.

Dolayısıyla şu işlemler yapılıyor:

Kız arkadaşı Dükkâncıya 50 dolar verir

Mehmet, Suna’ya gelecekte 50 $ ödemeyi vaat ediyor

Bu kredinin birkaç nedenden ötürü “para” olduğunu düşünmüyoruz:

Para, herhangi bir biçimde, genellikle çok akıcı bir varlık olarak kabul edilir; bu, hızlı bir şekilde nakit olarak veya nakit olarak kullanılabilir bir varlıktır. Benim futbol kartım, para gibi kağıt üzerine basılıyken para olarak düşünülmedi, çünkü benden alacak birini aramadan paraya çeviremem. Bir dükkana girip futbol kartı karşılığında yiyecek satamam.

Benzer şekilde, kız arkadaşıma olan borcum para olarak kabul edilemez, çünkü satın alım yapmak için bir para biçimi olarak kullanamazsınız ve kredi karşılığında parasını ödemek isteyen birini bulmak önemsiz değildir.

Kredi, para benden kız arkadaşıma transfer edilecek bir mekanizma ama kredi kendisi değil. Krediyi geri ödediğimde ona 50 dolar ödeyeceğim ve para biçiminde olacağım. Krediyi para olarak düşünürsek ve krediyi para olarak kabul edersek, aslında aynı işlemi iki kez sayarız.

Kız arkadaşımın dükkanına para veren 50 dolar ödüyor. Kız arkadaşımı yarın ödeyeceğim 50 dolar paradır, ancak bugün ve yarın arasında tuttuğu yükümlülük para değildir.

Kredi kartları bu kredi ile aynı şekilde çalışır. Oyunu bir kredi kartı ile satın alırsanız, kredi kartı şirketi bugün dükkana ödeyecek ve kredi kartı faturanız geldiğinde kredi kartı şirketine ödeme yapmakla yükümlüsünüz. Kredi kartı şirketine olan bu zorunluluk para göstermemektedir. Sizinle kredi kartı şirketi arasındaki işlemin para kısmı, faturanızı ödediğinizde geçerlidir.

Değerli okurlarımız, Kredi Kartı hakkında sizlere detaylıca bahsetmeye çalıştık. Bunlar dışında, Kredi Kartı aidatı, Kredi Kartı alma şartları, Kredi Kartı başvurusu, Kredi Kartı cvv nedir, Kredi Kartı çeşitleri, Kredi Kartı çıkarma, Kredi Kartı dönem faizi, Kredi Kartı ekstresi, Kredi Kartı faiz oranları, Kredi Kartı güvenlik kodu, Kredi Kartı hukuki işlemler, Kredi Kartı kapatma, Kredi Kartı müşteri limiti, Kredi Kartı ölçüleri, Kredi Kartı özellikleri, Kredi Kartı ödeme ertelemesi, Kredi Kartı ödeme sistemi, Kredi Kartı provizyon , Kredi Kartı sigortası, Kredi Kartı sorgulama, Kredi Kartı taksitlendirme, Kredi Kartı uluslararası açma, Kredi Kartı yasal limit başlıkları hakkında bilgi almak için Google da arama yapabilirsiniz.

Makale Etiketleri :
· · · · · · · ·
Makale Kategorileri:
Ekonomi

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir