Mağara Sanatı

Mağara Sanatı

29 Aralık 2019

Antik Dünyanın Parietal Sanatı

Parietal sanat veya mağara resim olarak da adlandırılan mağara sanatı, dünyadaki mağaraların duvarlarını dekorasyonuna atıfta bulunan genel bir terimdir. 

En tanınmış alanlar, soyu tükenmiş hayvanlar, insanlar ve geometrik şekiller için kömür ve kurşuni ve diğer doğal pigmentlerden yapılmış çok renkli tabloların kullanıldığı Avrupa’nın Üst Paleolitik Döneminde (UP) bazı 20.000-30.000 yıl önce yapılmıştır.

Reklamlar

Mağara sanatının, özellikle de amaçları geniş bir şekilde tartışılmaktadır. Mağara sanatı çoğunlukla şamanların, dini uzmanların, geçmişin anısına duvarları boyamış olabileceği ya da gelecekte avcılık gezilerinin desteklenmesi ile ilgilidir. 

Mağara sanatı bir zamanlar, eski insanların zihinleri tamamen geliştiğinde, bir ” yaratıcı patlama ” delili olarak görülüyordu: Günümüzde bilim adamları, davranışsal modernliğe doğru insan ilerlemesinin Afrika’da başladığına ve çok daha yavaş geliştiğine inanmaktadır.

En eski ve tarihli mağara sanatı İspanya’daki El Castillo Mağribinden gelmektedir. Orada, 40.000 yıl önce bir mağaranın tavanını süsleyen el işaretleri ve hayvan çizimleri koleksiyonu var. 

Bir diğer eski mağara ise yaklaşık 37.000 yıl önce Fransa’daki Abri Castanet; yine sanat, el izleri ve hayvan çizimleri ile sınırlıdır.

Kaya sanatının taraftarlarına en yakın canlı resimlerin en eskisi, Fransa’nın 30.000-32.000 yıl öncesine tarihlenen muhteşem Chauvet Cave’sidir.

Kayıkçılardaki sanat, dünyanın birçok yerinde son 500 yılda meydana geldiği biliniyor ve modern grafitinin bu geleneğin devamı olduğu yönünde bir tartışma vardır.

Üst Paleolitik Mağara Stilleri Arasında Buluşma

Bugün kaya sanatındaki en büyük tartışmalardan biri, Avrupa mağaralarının resimleri tamamlandığında güvenilir tarihler olup olmadığıdır.

Mağaralar tablolarıyla tarihlendirmenin üç güncel yöntemi var.

  • Doğrudan tarihlendirme, resimde kendiliğinden olan odun kömürü veya diğer organik boyaların küçük parçalarında geleneksel veya AMS radyokarbon tarihlerinin alındığı tarih
  • Mağaralar içinde, pigment oluşturma araçları, taşınabilir sanat veya çökmüş boyalı çatı veya duvar blokları gibi boyayla bir şekilde bağlantılı mesken tabakalarından odun kömürü üzerinde radyokarbon tarihlerinin alındığı dolaylı tarihleme, tarihlenebilir tabakalarda bulunur
  • Bilginlerin, belirli bir tabloda kullanılan imgeleri veya teknikleri, daha önce başka bir şekilde tarihlendirilen başkalarına kıyasladığı, stilistik bir tarihlendirme.

Değerli Okurlarımız;

Mağara Sanatı hakkında sizleri bilgilendirdiğimize inanıyoruz. Bunlar dışında; Türkiyedeki mağaralar, mağaralar nasıl oluşur, mağaralarda sarkıt ve dikit oluşumu, mağaraların özellikleri, mağaranın duvarları, mağaraların oluşumu, mağaraların özellikleri başlıkları hakkında bilgi almak için Google’da arama yapabilirsiniz.

Makale Kategorileri:
Arkeoloji · Yaşam

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir