mantar hastalığı

Mantar Hastalığı Nedir?

5 Mayıs 2021

Mantar Hastalığı?

Mantar Hastalığı, en sık karşılaşılan deri hastalığıdır. Bulaşıcı ve enfeksiyon hastalığı arasında sayılmaktadır. Vücudun her yerinde ortaya çıkar. Çıktığı yerden başka tarafa doğru da yayılmaktadır. Deride kaşıntı, kızarıklık, dökülmeler ve iltihaplanmaya neden olan mantar türleri, enfekte kişilerle aynı eşyaların kullanımıyla başkalarına da bulaşır. Belirtilere göre hastalığın seyrine göre kremler, pomatlar ve medikal yöntemlerle tedavi edilir.

Mantar Hastalığı Nedir?

Tek hücreli mantarların cilt üzerinde kızarıklık, kaşıntı, iltihaplanma ve şişliklere neden olmasıdır. Vücudun çeşitli bölgelerinde bu belirtiler görülmektedir. Yayıldığı bölge de iltihaplanmaya sebep olur. Bu durum da hastalığın farklı semptomlara uğramasını sağlamaktadır. Mantar hastalıkları en çok ayak, tırnak, kasık ve vajina, saç gibi bölgelerde deri üzerinde ortaya çıkar.

Reklamlar

Mantar Bulaşıcı Mıdır?

Deri teması yoluyla ya da eşyaların ortak kullanılmasıyla bulaşabilen bir hastalıktır. Ayakkabı, terlik, havlu, peçete, çarşaf ve nevresim, kıyafetler, çoraplar gibi eşyaların ve ortak kullanılan havuz, hamam, sauna, banyo, otel odası, plajlar gibi alanlar da mantarın başka kişilere yayılması artmaktadır. Sadece insandan insana geçmez. Hayvanlardan da insanlara bulaşmaktadır. Hayvanlarda tüy dökülmesine sebep olmaktadır.

Mantar Hastalığı Çeşitleri Nelerdir?

Tırnak Mantarı (Onikomikoz)

Tırnak ucundan başlayarak daha geniş bir alana yayılan mantar, tırnakta kalınlaşmaya ve renk bozukluğuna sebep olur. Beyaz ya da sarı renkte kendini gösteren tırnak mantarı asimetrik biçimlidir. Tırnakta şekil bozukluğu ve hemen kırılmaya yol açar. Uzun süreli ayakkabı kullanımında artmaktadır.

Ayak Mantarı (Tinea Pedis)

Mantar hastalığı türlerinden olan mantarlar iltihaplı, kaşıntılı ve dökülmelerin olmasıyla anlaşılmaktadır. Ayak tabanında kurulaşma, kalınlaşma ve çatlama yapar. Genç bireylerde daha sık görülen ayak mantarı, ayakkabı ya da ortak alanlardan bulaşmaktadır.  

Kasık Mantarı (Tinea Cruris)

Erkeklerde görülmektedir. Bu bölgede kaşıntı, kızarıklık ve yanma hissine neden olur. Genellikle cinsel organla da yayılmaktadır.

Vajinal Mantar (Kandidiyazis)

Kadınlarda en çok rastlanılan hastalıktır.

Vücut Mantarı (Tinea Corporis)

Vücudun herhangi bir yerinde çember şeklinde kızarık ya da lekeler olarak kendini gösterir. Hastalığı çoğunlukla göğüs, sırt, bel ve kol bölgelerinde belirtilere neden olur.

Saç Mantarı (Tinea Capitis): Saçın uzamasını engeller ya da kafa derisinin bazı bölgelerinde dökülmelere neden olmaktadır. Kızarıklık, kaşıntı, iltihaplanma ve kepekli alanlar, kırık saçların yanısıra deride dökülmeler görülmektedir.

Mantar Neden Olur?

 • Çok nemli ve sıcak alanlarda durmak
 • Aşırı terlemek,
 • Dar kıyafetler giymek,
 • Havlu, peçete ve ayakkabı gibi kıyafet ve aksesuarları başkalarıyla ortak kullanmak,
 • Enfekte hayvanlarla temas etmek
 • Cildi yeterince kuru tutmamak,
 • Bazı ilaçların kullanımı,
 • Obezite,
 • Kadınlarda gebelik,
 • Hijyen kurallarına dikkat etmemek
 • Mantar türleri sıcak ve nemli hava ya da ortamlarda çok daha kolay çoğalabilir.
Makale Kategorileri:
Sağlık · Yaşam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir