Mikroekonomide Marjinal Gelir Nedir?

Marjinal Gelir

29 Ocak 2019

Mikroekonomide Marjinal Gelirin Tanımı

Mikroekonomi, marjinal gelir brüt gelir artışı bir malın bir ek birimi veya çıkış bir ek birimi üreterek bir şirket kazançları olduğunu. Marjinal gelir, satılan son birimden üretilen brüt gelir olarak da tanımlanabilir.

Mükemmel Rekabet Piyasalarında Marjinal Gelir

Tam rekabetçi bir pazarda ya da herhangi bir firmanın malın fiyatını ayarlayacak kadar piyasa gücünü elinde tutacak kadar büyük olmadığı bir piyasada, bir işin kitlesel olarak üretilen bir malını satması ve tüm mallarını piyasa fiyatı üzerinden satması durumunda marjinal gelir sadece piyasa fiyatına eşdeğer olurdu.

Reklamlar

Ancak, kusursuz rekabet için gereken şartlar nedeniyle, varolan rekabetçi piyasa sayısı görece azdır.

Bununla birlikte, son derece uzmanlaşmış, düşük üretimli bir endüstri için, bir şirketin çıktısı piyasa fiyatını etkileyeceğinden, marjinal gelir kavramı daha karmaşık hale gelir. Yani, böyle bir endüstride piyasa fiyatı yüksek üretimle birlikte düşecek ve daha düşük üretim ile artacaktır. Şimdi basit bir örneğe göz atalım.

Marjinal Geliri Nasıl Hesaplanır

Marjinal gelir, toplam gelirdeki değişikliği, üretim miktarının veya satılan miktarın değişimine bölmek suretiyle hesaplanır.

Örneğin, bir hokey sopası üreticisi olun. 0 $ ‘lık bir gelir elde etmek için herhangi bir çıkış veya hokey sopası üretmediğinde üreticinin geliri olmayacaktır. Üreticinin ilk birimini 25 ABD doları karşılığında sattığını varsayalım. Bu, toplam gelirin (25 ABD doları) satılan miktara bölünmesiyle 25 ABD dolarına marjinal gelir getirir.

Ancak firmanın satışlarını artırmak için firmanın fiyatını düşürmesi gerektiğini düşünelim. Şirket 15 dolarlık ikinci bir birim satıyor. İkinci hokey çubuğunu üretmekle elde edilen marjinal gelir 10 dolardır çünkü toplam gelirdeki (25 – 15 $) değişikliğin satılan miktardaki değişimi 10 $ ‘dır. Bu durumda kazanılan marjinal gelir, fiyat indirgemesi birim geliri düşürdüğü için şirketin ek birime ücret verdiği fiyattan daha az olacaktır.

Bu örnekteki marjinal geliri düşünmenin bir başka yolu, marjinal gelirin, şirketin ek birim için aldığı fiyasyondan düşmesi, fiyatı düşürmeden önce satılan birimlerdeki fiyatı düşürerek kaybettiği gelirden daha düşük olmasıdır.

Marjinal gelir, tüm üretim süreçlerinde, bir diğer üretim faktörünü sabit tutarak bir üretim faktörünün eklenmesini, girdilerin daha az verimli kullanılması nedeniyle sonuçta birim başına daha düşük getiri elde etmesini sağlayan, azalan getirilerin kanunlarını izler.

Değerli okurlarımız, Marjinal Gelir hakkında sizlere detaylıca bahsetmeye çalıştık. Bunlar dışında, Marjinal Gelir çeşitleri, Marjinal Gelir eğrisi, Marjinal Gelir fonksiyonu, Marjinal Gelir formülü, Marjinal Gelir grafiği, Marjinal Gelir eşitliği, Marjinal Gelir ortalama gelir, Marjinal Gelir örnekleri, Marjinal Gelir piyasa, Marjinal Gelir tüketim eğilimi, Marjinal Gelir zararları başlıkları hakkında bilgi almak için Google da arama yapabilirsiniz.

Makale Kategorileri:
Ekonomi

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir