Ödem

Ödem

29 Ocak 2019

Deri ve deri altı dokusunda su birikimi sonucu ödem (edema, oedema) oluşur. Malleol arkasına özellikle tibia üzerine parmakla basılarak bir basınç oluşturulduğunda bir iz veya çukurluk  (godet, gode) oluşur, derinin eski haline gelmesi ödemin derecesine ve oluşturulan hastalığa göre değişir, ödem yumuşak orta sertlikte veya sert nitelikte olabilir. Nefrotik sendromda, karaciğer sirozunda ve hipoproteinemiye yol açan hastalıklarda ödem genellikle orta sertliktedir. Akut glomerulonefrit ve lenf stazına bağlı ödemler genellikle serttir ve kolay iz bırakmazlar.

Deri altında hava ya da gaz birikmesi deri altı amfizemine sebep olur. İnspeksiyonla o bölgede kabarıklık görülebilir, palpasyonla tipik krepitasyon (crepitation, çıtırtı) hissedilir. Mediastinal amfizem boyunda deri altı amfizemine yol açabilir. Nadir olarak yumuşak dokularda klostridium  (clostridium) infeksiyonları sırasında meydana gelen gaz, gazlı gangrene yol açabilir.

Reklamlar

Yaşlılıkta deri giderek incelir, turgoru azalır, ter ve yağ bezleri, kollajen doku azalır, atrofiye doğru gider. Skleroderma’da da deri atrofiktir ancak bağ dokusu artışı nedeniyle sert ve kurudur, elastisitesi çok azalır, normalde olması gereken kırışıklıklar kaybolur, bazı yerlerde ise deride sert büzüşmeler meydana gelir.  Ehlers – Danlos sendromunda ise deri elastisitesi çok artmıştır (cutis hyperelastica), deri çekince uzar adeta vücuda bol gelir. Eklem hareketleri de çok serbesttir.   

Makale Kategorileri:
Sağlık

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir