Para-Türleri

Para

29 Ocak 2019

Para, mal ve hizmetlerin değiş-tokuşu için kullanılan en yaygın araçtır. Para; devletçe bastırılan ve ülke içinde ödeme aracı olarak kullanılan, üzerinde saymaca değeri yazılı, kâğıt ya da metal nesneden oluşan elle tutulur araca denir.

Para Türleri

Bir ekonomideki tüm paraların üç fonksiyona hizmet ettiği doğru olsa da, bütün paralar eşit şekilde yaratılmaz. Bunlarda para türlerini oluşturur.

Reklamlar

Emtia para

Emtia para, para olarak kullanılmasa bile değer taşıyan bir paradır. (Bu genellikle sahip olarak adlandırılır içsel değeri.) Onlar altın parasal özelliklerinden kenara içsel değeri vardır iddia beri Birçok kişi, emtia para örneği olarak altın gösteriyorlar.

Bu bir dereceye kadar doğruysa da, altın aslında bir takım kullanımlara sahip olsa da, en sık belirtilen altın kullanımının, süs olmayan nesneler yapmak yerine, para ve mücevher yapmak için olduğunu belirtmek gerekir.

Emtia Destekli Para

Emtia destekli para, emtia parasıyla ilgili hafif bir farklılıktır. Emtia parası emtianın kendisini doğrudan para birimi olarak kullanırken, emtia destekli para, belirli bir emtia talebi üzerine değiştirilebilen bir paradır. 

Fiat Parası

Fiat parası, gerçek değer içermeyen ancak bir hükümet, bu amaçla değerli olduğuna karar vermesi nedeniyle parasal değeri olan bir paradır.

Biraz sezgisel olmakla birlikte fiat parası kullanan bir para sistemi kesinlikle uygulanabilir ve bugünlerde çoğu ülkede geçerlidir. Fiat parası mümkündür, çünkü bir toplumdaki herkes Fiat parasının geçerli bir para birimi olduğunu kabul ettiği sürece, paranın üç işlevi bir değişim aracı, bir hesap birimi ve bir değer deposu yerine getirilir.

Emtia destekli Para vs Fiat Parası

Çok siyasi tartışma, emtia karşılığında emtia karşılığı (ya da daha doğrusu emtia destekli) para merkezleri etrafında yoğunlaşıyor ancak gerçekte iki arasındaki fark, iki nedenden ötürü düşünülmeyecek kadar büyük değil. Birincisi, fiat paraya bir itiraz, içsel değerin olmamasıdır ve gerçek para karşısında fiat para kullanan bir sistemin aslında kırılgan olduğunu iddia etmektedir, çünkü fiat para parasal olmayan bir değere sahip değildir.

Bu geçerli bir endişe iken, altınla desteklenen bir parasal sistemin belirgin olarak nasıl farklı olduğunu merak etmelidir. Dünyanın altın arzının yalnızca küçük bir kısmı süs olmayan mekanlar için kullanıldığından, altın çoğunlukla değerli olduğu için değil, fiat parası gibi değerli olduğuna inanıyor mu?

İkincisi, Fiat parasının muhalifleri, bir hükümetin belirli bir emtia ile yedeklemek zorunda kalmadan para basma kabiliyetinin potansiyel olarak tehlikeli olduğunu iddia etmektedir. Bu, aynı zamanda bir dereceye kadar geçerli bir endişedir, ancak emtia destekli bir para sistemi tarafından tamamen engellenmeyen bir husustur; çünkü hükümetin daha fazla para üretmek veya para birimini yeniden değerlendirebilmek için emtianın daha fazlasını hasat etmek ticaret değerini değiştirerek kesinlikle mümkündür.

Değerli okurlarımız, Para Türleri hakkında sizlere detaylıca bahsetmeye çalıştık. Bunlar dışında, Para analizi, Para arzı, Para birimleri, Para değerleri, Para faiz hesaplama, Para ekonomisi, Para makbuzu, Para ölçüleri, Para piyasası, Para politikası, Para politikası araçları, Para piyasası, Para ritüeli oluşturan unsurlar başlıkları hakkında bilgi almak için Google da arama yapabilirsiniz.

Makale Kategorileri:
Ekonomi

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir