Pas Nedir

Pas Nedir?

3 Mayıs 2021

Pas denilince ilk akla gelen, kızılımsı kahverengi gibi bir renge sahip olmasıdır. Hayatımızın her alanında bulunan demir de en çok karşılaştığımız sorundur. Pas nedir? Neden oluşur? Pası temizlemek için ne yapabiliriz

Pas Nedir?

Demir alaşımlarının rutubetli, nemli ya da asitli ortamlarda bulunmasından dolayı oluşan kimyasal reaksiyon sonunda meydana gelen hidrolize demir oksit (Fe2O3) bileşenidir.su altında kalma gibi durumda da yeşil pasa rastlamak mümkündür.

Reklamlar

Pas Nasıl Oluşur?

Korozyon olarak bilinen pas metal ve metal alaşımlarının oksijen ile bir araya gelmesiyle oluşan metal oksit bileşikler paslanmanın örneğidir. Demirin paslanma incelersek;

  • Demir, anot gibi elektron kaybederken
  • Oksijen elektron kazanır.
  • Elektrolit ise anot ve katot arasındaki elektron değişimine izin verir.

Bu süreç bittiğinde paslanma gerçekleşir.

Pası Nasıl Engelleriz?

Paslanmaz çelik alaşımlar için galvanizleme kaplama yöntemi kullanırsanız paslanma gerçekleşmez. Krom kaplamalar, paslanmayı yavaşlatır ve demirin erime sıcaklığının dayanıklı olmasını sağlar.  Galvanizleme işlemi de paslanmayı uzun süre geciktirmektedir

Pas ve Tetanos Hastalığı?

Halk arasında paslı çivi veya paslı bıçak kesikleri tetanosa sebep olduğu düşünülmektedir. Bu yanlıştır. Tetanosa sebep olan mikrobun tohumları yani sporlarıdır. Yani pasın içerisin de tetanosa sebep olacak bakteriler yoktur. Bir eşyanın paslanması demek içerisinde zaten zararlı mikroplar var olduğu anlamına gelir. Tetanos olmak için illa bir paslı eşya batmasına gerek yoktur başka bir mikroplu eşyadan kaynaklı da tetanos olabiliriz.

Pas Nasıl Temizlenir?

Pası Evdeki Malzemelerle Sökmek: Beyaz sirke kullanabilirsiniz. Sirke, pasla tepkimeye girerek onu çözer ve metalden çıkarır. Kullanımı için, metali birkaç saat boyunca beyaz sirkede beklet, sonra pas tabakasını ovalayarak çıkartın.

Misket limonuyla tuzu dene. Paslı bölgeyi tamamen kaplayacak biçimde tuz serp, sonra üstüne bir misket limonunun suyunu sık. Limonun suyunu tamamen sıkın ve 2-3 saat boyunca beklettikten sonra karışımı fırçalayarak çıkartın.

Kıyafetlerdeki Lekelerini Gidermek: kıyafetinde kalan artıkları limon suyu ve suyla çıkarabilirsin.

Araçlar gereçlerden Lekelerini Çıkarmak: mazot ile çıkartabilirsiniz. Mazotu bir kutuya dökün ve paslı eşyayı içine koyarak bir gün bekletin.

Makale Kategorileri:
Bilim · Genel Kültür · Sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir