Pigmentasyon

Pigmentasyon

29 Ocak 2019

Deri rengini etkileyen pigmentler melanin, hemoglobin ve karotenoidlerdir. Normal deride farklı miktarda kahverengi bir pigment olan melanin mevcuttur. Konjenital olarak melanin pigmentinin yokluğu albinism tablosuna yol açar. Albinismde pigment yokluğu yaygın olup, deri, saçlar, kaşlar, kirpikler, pigmentsizdir. Albinismin lokal olan şekline piebaldism denir. Vitiligo ise edinseldir, yama şeklinde küçüklü büyüklü pigmentsiz beyaz ve çevresinde pigmentli koyu ve renkli alanlar bir arada bulunur.

Addison hastalığında kahverengi veya koyu kahverengi pigmentasyon yaygındır, bazı bölgelerde daha belirgindir. Dudaklarda, ağız içi mukozasında ve diş etlerinde daha koyu mavimsi-siyah renkte pigmentasyon görülebilir. Hemokromatosis (haemochromatosis) de aşırı demir ve melanin pigmentinin sebep olduğu grimsi-bronz renk yaygın, deriye metalik bir görünüm veren pigmentasyon artışı vardır. Kronik arsenik ve gümüş zehirlenmesinde, ilerlemiş habis hastalığın yol açtığı kaşeksilerde de yaygın hiperpigmentasyon görülebilir.

Reklamlar

Gebelikte meme başı ve areolasında, göbek-pubis arasında linea alba boyunca, pigmentasyon artışı olur. Bazen yüzde maskeye benzer bir hiperpirmentasyon olur.buna kloasma (chloasma) denir. Kloasma bazen östrojen içeren oral kontraseptif alanlarda da görülür. Yüzdeki bu görünüm Asia ve Afrika’da bazı erkeklerde görülebilir, buna melasma denir.

Lokalize pigmentasyon pellagra’da, X ışını tedavisinden sonra, bacaklarda kronik purpura ile birlikte olan varislerde, kronik iritasyon yapan sıcak tatbiki gibi durumlarda görülebilir.

Makale Kategorileri:
Sağlık

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir