Piyasa

Piyasa

29 Ocak 2019

Piyasa ya da Pazar; belirli ürün veya hizmetlerin alınıp satıldığı yerdir. Son zamanlarda bazı piyasalar herhangi bir yere ihtiyaç duymadan alıcı ve satıcıların buluşması sağlanabiliyor. Buna da E-TİCARET diyoruz. Kuruluş yeri ya da biçimine göre piyasalar üçe ayrılır;

  1. Belirli bir toplanma yeri olan ve alıcıyla satıcının fiilen karşılaştığı piyasadır.
  2. Belirli bir toplanma yeri olmayan ve alıcıyla satıcının fiilen karşılaşmasına gerek olmayan piyasalardır.
  3. Alıcı ve satıcının sanal ortamda karşılaştığı piyasalardır.

Piyasanın 5 Fonksiyonu

  1. Piyasa değerleri belirler. Herhangi bir ürün ya da hizmetin fiyatı piyasada arz ve talep kuralları çerçevesinde oluşur. Bu oluşan fiyat o ürün ya da hizmetin değeri demektir.
  2. Piyasa üretimi örgütler. Üretim piyasada oluşan talebe göre biçimlenir.
  3. Piyasa üretilen ürün ve hizmetin dağıtımını sağlar. Talep neredeyse üretilen ürün ve hizmetler oraya kayar ve arz ile talebin buluşması sağlanır.
  4. Piyasa rasyonelliği sağlar. Piyasada belirlenen ve talep fazlası olduğu sürece yükselen fiyat, talep fazlasını frenler, arz ve talep arasındaki dengeyi sağlar.
  5. Piyasa geleceği biçimlendirir. Ekonomik gelişme piyasada oluşan tasarruf ve ondan desteklenen yatırım sayesinde olur.

Değerli okurlarımız, Piyasa hakkında sizlere detaylıca bahsetmeye çalıştık. Bunlar dışında, Piyasa analizi, Piyasa araştırması, Piyasa bilgileri, Piyasa beklentisi, Piyasa çeşitleri, Piyasa çarpanları yönetimi, Piyasa değeri, Piyasa ekonomisi, Piyasa faiz oranı, Piyasa gündem, Piyasa hareketliliği, Piyasa kurları, Piyasa limit stop, Piyasa maksimizasyonu, Piyasa manipülasyonu, Piyasa modeli, Piyasa önerileri, Piyasa riski, Piyasa raporu, Piyasa sosyalizmi, Piyasa sistemi, Piyasa şekilleri, Piyasa türleri, Piyasa uzmanları, Piyasa ücreti, Piyasa verileri, Piyasa yapıcılığı, Piyasa zamanlaması teorisi, Piyasa zamanlaması kuramı başlıkları hakkında bilgi almak için Google da arama yapabilirsiniz.

Reklamlar
Makale Kategorileri:
Ekonomi

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir