Purpura

Purpura

29 Ocak 2019

Çeşitli sebeplerden dolayı damar dışına çıkan eritrositlerin deri içinde toplanması purpura adı verilen deri lezyonlarına sebep olur. Purpuralar peteşi, ekimoz ve hematom şeklinde olabilir. Peteşiler (petechia) toplu iğne başı büyüklüğündeki purpuralardır, kırmızı-mor renktedirler, palpe edilemez, basmakla kaybolmazlar. Birkaç gün içinde kahverengi, mavi, sarı renge dönüşerek iz bırakmadan kaybolurlar.

Purpura, trombosit sayısının azalmasına (thtombocytopenia, trombositopeni) veya fonksiyonunun bozulmasına (thrombasthenia, trombasteni), kapiller geçirgenliğinin artmasına alerjik purpurada olduğu gibi antikorların kapiller duvarında hasar oluşturmasına, C vitamini eksikliğine, bazı ilaçlara, bakteriel ve metabolik toksinlere bağlı olarak meydana gelebilir. (örneğin; bakteriel endokardit, üremi vb.). yaşlı kişilerde ellerde ve ön kol arkasında görülebilen purpuralara senil purpura denir, bunlar deri elastisitesinin azalmasına bağlı olarak küçük damarların duvarlarının yırtılmasına bağlıdır. Uzun süre kortikosteroid tedavisi uygulanması da benzer lezyonlara yol açabilir. Deri içine olabileceği gibi kanamalar bazen mukozalardan da olabilir. (örneğin; burun kanaması, gastrointestinal traktus veya uterus kanaması gibi). Deri içi ve deri altı kanamasına ekimoz (ecchymosis) denir, genellikle trauma sonuca gelişir, bazen palpe edilebilir. Hematoma (haematoma) da ise deri altına kanama fazladır. Belirgin olarak fluktuasyon gösterir, palpe edilir.

Reklamlar

Trombositopenik purpura; trombosit antikorların gelişmesine bağlı olarak primer (idiopatik trombositopenik purpura) yahut kemik iliğinde supresyon yapan hipoplastik anemi, pernisiöz anemi, akut ve kronik lökemialar, iliği infiltre eden karsinomalar, bazı ilaçlara bağlı olarak sekonder olabilir.

Henoch- schönlein sendromunda alerjik tipte purpura görülür, gastrointestinal sistemde ve böbreklerde kanama, eklemlerde seröz sıvı birikmesi, deride purpara ve ürtikere benzer döküntüler mevcuttur.

Makale Kategorileri:
Sağlık

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir