Site icon Kültür Denizi

Purpura Nedir?

Purpura

Purpura hastalığı

Purpura Nedir?

Latince “mor” kelimesinden gelen Purpura, ağız içinde dahil olmak üzere ciltte, organlarda veya mukoza zarlarında mor veya kırmızı lekelerin görüldüğü bir semptomu ifade eder. Küçük kan damarlarının patlaması ve kanamanın cilt altında kan göllenmesine yol açması sonucu ortaya çıkar. Bunlar iyi huylu lekelerdir. Bunun sebebi, kan pıhtılaşması veya daha ciddi bir durumdan kaynaklanabilmektedir.

Purpura Nedenleri Nelerdir?

Purpuranın oluşabilmesi için, kandaki düşük trombosit sayısından veya kan pıhtılaşma bozukluklarından kaynaklanabilir. Ayrıca başka faktörlerde etkili olabilir.

Trombositopenik purpuraya şunlar neden olabilir:

Trombositopenik olmayan purpuralar şunlara bağlı olabilir:

Purpura’nın Belirti ve Semptomları Nelerdir?

Purpura vücudunuzun herhangi bir yerinde olabilir. Yükseltilmiş veya düz ve farklı boyutlarda olabilirler. Purpura’nıza neyin sebep olduğuna bağlı olarak başka semptomlarınız olabilir. Purpuranız bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, enfekte olmuş vücut kısmında ateş veya ağrı olabilir. Purpuranız bir kanama probleminden kaynaklanıyorsa, vücudunuzun diğer bölgelerinde kanama olabilir.

Purpura Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorunuzun vereceği tedavi türü purpuranızın nedenine bağlıdır. Hafif trombositopenik purpura teşhisi konan yetişkinler, herhangi bir müdahale olmaksızın iyileşebilir.

Purpuraya neden olan bozukluk kendiliğinden geçmezse tedaviye ihtiyacınız olacaktır. Tedaviler arasında ilaçlar ve bazen splenektomi veya dalağı çıkarmak için ameliyat yer alır. Ayrıca trombosit fonksiyonunu bozan aspirin, kan sulandırıcılar gibi ilaçları almayı bırakmanız da istenebilir.

Doktorunuzun vereceği bu ilaçlar kemik iliğinin daha fazla trombosit üretmesine neden olarak morarma ve kanama riskini azaltır. Olası yan etkiler şunları içerir:

Purpura Nasıl Görünür?

Purpura’nın görünümü, buna neden olan temel duruma bağlıdır. Doktorunuz Purpuranın teşhisini onayladığında, tedavi seçeneklerini ve durumunuzun uzun vadeli görünümünü ve tedavisini tartışacaklardır.

Nadir durumlarda, tedavi edilmeden bırakılan trombositopenik purpura, bir kişinin vücudunun bir bölümünde aşırı kanamaya neden olabilir. Beyindeki aşırı kanama ölümcül beyin kanamasına neden olabilir.

Hemen tedaviye başlayan veya hafif bir vakası olan kişiler genellikle tam bir iyileşme sağlar. Bununla birlikte, purpura ciddi vakalarda veya tedavi geciktiğinde kronikleşebilir. 

Exit mobile version