Rekabette İstenmeyen Sonuçlar

Rekabette İstenmeyen Sonuçlar

25 Şubat 2019

Rekabet işletme faaliyetlerinin devamını sağlayacak performans ölçütü olarak gösterilebilir. Fakat rekabetin sürdürülebilmesi için istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. İstenmeyen sonuçlar şunlardır;

  • Yok etmek

İşletmeler rekabeti hayatta kalmak ya da yok olmak ikilimin de sürdürür. Eğer rekabet bir savaş olarak görünse idi belki kaybeden belki kazanan taraf olabilirdi.

Reklamlar
  • Miyopluk

İşletme yönetiminin Pazar veya piyasa da herhangi bir yatırım sonucu geleceği görememesi daha ziyade miyopluk olarak açıklanabilir.

  • Güvensizlik

Güven veya sosyal sermaye rekabet edilebilmenin en önemli koşullarından biridir. İşletmenin doğrudan güven vermese rekabette belirleyici olur. Eğer işletme pazarda güç sağlayıp, sürdürülebilirlik isterse işletmenin güvenini pekiştirmesi beklenir.

  • Fakirleşme

Rekabetin gelir dağılımını olumlu etkilemesi düşünülür. Ancak işletmenin kazan-kaybet anlayışı, sosyo-ekonomik yapıyı olumsuz etkileyebilir.

  • Yozlaşma

İşletmenin kendi çıkarını daha üstün tutması doğaldır.  Eğer bu durum kontrolsüz gelişirse, işletmede çıkarcı, bencil ve aşırı bireyselleşmiş bir yapı desteklenmiş olur. Bu yapının en dikkat çeken göstergesi ise yozlaşma olmaktadır.

Makale Kategorileri:
01-Ticaret
https://www.kulturdenizi.com

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir