Renklerin Psikolojisi

Renklerin Psikolojisi

4 Mayıs 2021

Renklerin psikolojisi, insan psikolojisine far etmeden de olsa büyük etkisi vardır. Mesela sarı giydiğinizde karşınızdakine geçicilik hissi gönderiyorsunuz. İş görüşmesine giderken, önemli bir buluşmaya gideceğiniz zaman giydiğiniz kıyafetlerin renklerini araştırmanızı öneririm. Biz far etmesek de karşımızdaki insanlar giydiğimiz kıyafetin renginden pek de hoşlanmayabilirler. Gelelim Renklerin Psikolojisi anlamlarına;

Kırmızı Renk

İştah açar, kan akşını hızlandırır. Bu nedenle yemek markaları kırmızı rengi tercih ediyorlar . Gençlere hitap eden markalar mesela  Levi’s, The Little Big, Nike, Puma gibi markalar kırmızıyı kırmızıyı tercih ederler. Çünkü kırmızı hız ve adrenalini tetikler. Aşk, şehvet gibi duyguları da oluşturur. Liderlik ve önderlik anlamını da yansıtır. İnsana enerji verir. Çabuk karar almaya teşvik eder. Ataklık, azim ve kararlılığı ifade eder.

Reklamlar

Yeşil

Yeşil doğadır. Hayat nefes, yaşamdır, güven duygusu verir. Vejeteryanlığı yansıtır. Rahatlatıcı ve sakindir. Huzur verir insana. Yaratıcılık duygusunu ortaya çıkarır.

Beyaz

Beyaz temizliği ve saflığı ifade eder. Devamlılık ve kalıcılık hissi veriri. Bazı devletlerde dul kalmış anlamına da gelmektedir. Dürüstlük ve adaleti de temsil eder.

Kahverengi

İnsanın hızlı hareket etmesini sağlıyor. İç sıkıcı ve boğucudur.

Siyah Renk

Hırsı, gücü ve tutkuyu temsil eder. Matem anlamına da gelmektedir. Konsantrasyon isteyenler için ideal renktir. aslında Karamsar bir renktir.

Gri

Diplomatiktir. Yavaşlığı ve ciddiyetin temsilcisidir. Yaratıcılığı öldürmektedir.

Mor Renk

Bilinç altınızdaki korkuları ortaya çıkartır. Uyku problemini çözer.  Depresyona da sebep olur.

Mavi Renk

Sakinlik ve huzur verir mesela tansiyonu düşürdüğü düşünülmektedir. Otorite ve devamlılığı taşır. Yemek yemeği azaltır. ve İştah kapatıcıdır. Yalnızlığı, üzüntüyü, depresyonu, güveni ve bilgeliği simgeler. Bilgilerin hafızadaki kalıcılığını artırmaktadır. Sonsuzluğu ve özgürlüğü ifade eder

Sarı Renk

Gençliktir. Çekici ve gençliği hatırlatır çünkü Coşku ve mutluluktur. Verimliliği ve üretkenliği de olumlu olarak etkiler. güneşi ifade eder.

Turuncu Renk

Mutluluk, cesaret, canlılık ve güveni simgeler. Öfke, kızgınlık gibi kavramları temsil eder. İştah artırma gibi özellikleri vardır. Enerji yayma potansiyeli yüksektir. Sosyalleşmeyi temsil eden bir renktir.

Pembe Renk

Rahatlık hissi verir. Kişilere sakinlik ve dinginlik hissiyatı verir. Sevgiye olan ihtiyacı da yansıtır mesela Pembe rengin anlamı canlılık, şefkat ve sevgidir.

Bronz

Bronz renk negatif bir etki yaratır. Altın ve parayı çağrıştırır.

Makale Kategorileri:
Bilim · Yaşam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir