Sosyologlar Nasıl Tüketim Yaparlar?

Sosyologlar Nasıl Tüketim Yaparlar?

29 Aralık 2019

Gözle Mücadelenin Daha Fazlası Var

Sosyolojide, tüketim, sadece kaynaklara girmekten veya kullanmaktan çok daha fazlasıdır. İnsanlar hayatta kalmayı elbette tüketirler, ancak bugünün dünyasında kendimizi eğlendirmeye ve eğlendirmeye ve başkalarıyla zaman ve deneyimleri paylaşmanın bir yolu olarak tüketiriz. Sadece maddi değil, aynı zamanda sanat, müzik, film ve televizyon gibi kültürel ürünler, hizmetler, deneyimler, bilgi ve besinleri tüketiyoruz. Aslında, sosyolojik açıdan bugün tüketim, toplumsal yaşamın merkezi bir organizasyon ilkesidir.

Reklamlar

Günlük hayatlarımızı, değerlerimizi, beklentilerimizi ve uygulamalarımızı, başkalarıyla olan ilişkilerimizi, bireysel ve grup kimliklerimizi ve dünya genelindeki tecrübelerimizi şekillendirir.

Sosyologlara Göre Tüketim

Sosyologlar, günlük hayatımızın birçok yönünün tüketim yoluyla yapılandırıldığını kabul eder. Aslında Polonyalı sosyolog Zygmunt Bauman, Yaşam Tüketimi adlı kitabında Batılı toplumların artık üretim yasası altında örgütlenmediğini, bunun yerine tüketimin etrafında örgütlendiğini yazdı. Bu geçiş, yirminci yüzyılın ortalarında Birleşik Devletlerde başladı ve  bundan sonra çoğu üretim işi yurt dışına taşındı ve ekonomimiz perakende ve hizmet, bilgi sağlama konularına geçti.

Sonuç olarak, çoğumuz mal üretmek yerine günlerimizi tüketiyoruz. Belli bir günde, otobüs, tren veya araba ile işe gidilebilir; elektrik, gaz, yağ, su, kağıt ve bir dizi tüketici elektroniği ve dijital mal gerektiren bir ofiste çalışmak; çay, kahve veya soda satın almak; Öğle veya akşam yemeği için bir restorana gitmek; kuru temizleme almak; bir uyuşturucu deposunda sağlık ve hijyen ürünlerini satın almak; akşam yemeği hazırlamak için satın alınan bakkalları kullanmak ve akşamları televizyon izlemek, sosyal medyaya gitmek veya bir kitap okumak için harcayın.

Bunların hepsi tüketim biçimleridir.

Tüketim hayatımızdaki kadar merkezi olduğu için başkalarıyla kurduğumuz ilişkilerde büyük önem kazanmıştır. İster evde pişmiş bir yemeği bir aile olarak yemek isteyin, bir randevu alarak bir film izliyor ya da alışveriş merkezinde bir alışveriş gezisi için arkadaşlarıyla buluşup oturmamak gibi, çoğu kez tüketme eylemi etrafındaki başkaları ile ziyaretler düzenleriz.

Buna ek olarak, hediye verme uygulamasıyla ya da pahalı bir takı ile evlilik önerme eyleminde başkaları için duygularımızı ifade etmek için çoğu zaman tüketim malları kullanılır.

Tüketim ayrıca laik ve dini bayramlar, hem kutlama merkezi yönüdür Noel gibi, Sevgililer Günü ve Halloween. Etik olarak üretilen ya da kaynaklı mal satın aldığımız ya da belirli bir ürün ya da markanın buycott’u ya da boykotu ile uğraştığımız gibi siyasi bir ifade bile olmuştur.

Sosyologlar, tüketimin hem bireysel hem de grup kimliklerini oluşturma ve ifade etme sürecinin önemli bir parçası olduğunu da görüyorlar. In altkültür: Stil Anlamı, sosyolog Dick Hebdige bize örneğin, hipsters ya emo olarak insanları sınıflandırmak olanak veren bu kimlik çoğunlukla moda seçimler yoluyla ifade edildiğini gözlemledik. Bu, kim olduğumuz hakkında bir şey söylemek istediğimiz tüketim mallarını seçtiğimiz için olur. Tüketici tercihlerimizin çoğu zaman değerlerimizi ve yaşam biçimimizi yansıtmak ve bunu yaparken biz olduğumuz kişi hakkında görsel sinyaller göndermektir.

Bazı değerleri, kimlikleri ve yaşam biçimlerini tüketici mallarıyla ilişkilendirdiğimiz için, sosyologlar bazı rahatsız edici etkilerin toplumsal yaşamdaki tüketimin merkeziyetini takip ettiğini kabul eder.

Sıklıkla farkında olmadan bir kişinin karakterini, sosyal duruşunu, değerlerini ve inançlarını ya da zekasını, tüketici uygulamalarını nasıl yorumladığımıza bağlı olarak varsayımlar yaparız. Bu nedenle, tüketim toplumdaki dışlanma ve marjinalleşme süreçlerine hizmet edebilir ve sınıf, ırk veya etnisite, kültür, cinsellik ve din hatları boyunca çatışmalara neden olabilir.

Dolayısıyla, sosyolojik açıdan bakıldığında, tüketimin göze göre daha fazla olması gerekir. Aslında, tüketimi incelemek için çok şey var, ona ayrılmış bir alt alan vardır: tüketim sosyolojisi.

Makale Kategorileri:
Yaşam

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir