Spektroskopi

Spektroskopi

26 Şubat 2019

Spektroskopi, analiz yapmak için enerjinin bir numuneyle etkileşimini kullanan bir tekniktir.

Spektroskopiden elde edilen verilere bir spektrum denir. Bir spektrum, enerjinin dalga boyuna (veya kütle veya momentum veya frekans, vb.) Karşı tespit edilen enerjinin yoğunluğunun bir grafiğidir.

Reklamlar

Elde Edilen Bilgiler Nelerdir?

Atom ve moleküler enerji seviyeleri, moleküler geometriler, kimyasal bağlar, moleküllerin etkileşimleri ve ilgili süreçler hakkında bilgi edinmek için bir spektrum kullanılabilir.

Çoğu zaman, spektrumlar bir numunenin bileşenlerini tanımlamak için kullanılır (nitel analiz). Spektrum, bir numunedeki materyal miktarını ölçmek için de kullanılabilir (nicel analiz).

Hangi Aletler Gerekir?

Bir spektroskopik analiz yapmak için kullanılan çeşitli araçlar vardır. En basit ifadeyle, spektroskopi, bir enerji kaynağı (genellikle bir lazer, ancak bu bir iyon kaynağı veya radyasyon kaynağı olabilir) ve numune ile etkileşime girdikten sonra enerji kaynağındaki değişimi (genellikle bir spektrofotometre veya interferometre) ölçmek için bir cihaz gerektirir.

Bazı Spektroskopi Türleri Nelerdir?

Enerji kaynakları olduğu kadar çok farklı spektroskopi türü vardır! İşte bazı örnekler:

Astronomik Spektroskopi

Gökyüzü nesnelerden gelen enerji, kimyasal bileşimi, yoğunluğu, basıncı, sıcaklığı, manyetik alanı, hızı ve diğer özelliklerini analiz etmek için kullanılır. Astronomik spektroskopide kullanılabilecek birçok enerji türü (spektroskopi) vardır.

Atomik Absorpsiyon Spektroskopisi

Numunenin emdiği enerji, özelliklerini değerlendirmek için kullanılır. Bazen emilen enerji, ışığın floresans spektroskopisi gibi bir teknikle ölçülebilen örnekten salınmasına neden olur.

Zayıflatılmış Toplam Yansıma Spektroskopisi

Bu, ince filmlerdeki veya yüzeydeki maddelerin çalışmasıdır.

Numune, bir veya daha fazla enerji ışını tarafından nüfuz edilir ve yansıtılan enerji analiz edilir. Zayıflamış toplam reflektans spektroskopisi ve frustrated çoklu iç yansıma spektroskopisi adı verilen ilgili teknikler, kaplamaları ve opak sıvıları analiz etmek için kullanılır.

Elektron Paramatik Spektroskopi

Bu, bir manyetik alanda elektronik enerji alanlarını bölmeye dayalı bir mikrodalga tekniğidir. Eşlenmemiş elektron içeren numunelerin yapılarını belirlemek için kullanılır.

Elektron Spektroskopisi

Elektron spektroskopisinin çeşitli türleri vardır ve bunların hepsi elektronik enerji seviyelerindeki değişimleri ölçmekle ilişkilendirilmiştir.

Fourier Dönüşüm Spektroskopisi

Bu, örnek kısa bir süre eşzamanlı olarak tüm ilgili dalga boyları tarafından ışınlanan spektroskopik teknikler ailesidir. Absorpsiyon spektrumu, oluşan enerji modeline bir matematiksel analiz uygulayarak elde edilir.

Gama ışını spektroskopisi

Gama radyasyonu, aktivasyon analizi ve Mossbauer spektroskopisini içeren bu tür spektroskopide enerji kaynağıdır.

Kızılötesi Spektroskopi

Bir maddenin kızıl ötesi absorpsiyon spektrumu bazen moleküler parmak izi olarak adlandırılır. Malzemeleri tanımlamak için sıkça kullanılıyor olmasına rağmen, emici moleküllerin sayısını ölçmek için kızılötesi spektroskopisi de kullanılabilir.

Lazer Spektroskopisi

Absorpsiyon spektroskopisi, flüoresan spektroskopisi, Raman spektroskopisi ve yüzey yükseltilmiş Raman spektroskopisi, yaygın olarak bir enerji kaynağı olarak lazer ışığını kullanır. 

Lazer spektroskopileri, tutarlı ışığın madde ile etkileşimi hakkında bilgi sağlar. Lazer spektroskopisi genellikle yüksek çözünürlük ve duyarlılığa sahiptir.

Kütle spektrometrisi

Bir kütle spektrometresi kaynağı iyonlar üretir. Bir numune hakkında bilgi, genellikle kütle / yük oranı kullanılarak, numuneyle etkileşime girdikleri zaman iyonların dağılımını analiz ederek elde edilebilir.

Çoklama veya Frekans Modülasyonlu Spektroskopi

Bu tip spektroskopide, kaydedilen her optik dalga boyu orijinal dalga boyu bilgisini içeren bir ses frekansı ile kodlanır. Daha sonra bir dalga boyu analizörü özgün spektrumu yeniden oluşturabilir.

Raman Spektroskopisi

Bir molekülün ışığın Raman dağılımı, bir numunenin kimyasal bileşimi ve moleküler yapısı hakkında bilgi vermek için kullanılabilir.

X Işını spektroskopisi

Bu teknik, x-ışını emilimi olarak görülebilen atomların iç elektronlarının uyarılmasını içerir. Bir elektron daha yüksek bir enerji durumundan emilen enerjiyle oluşturulan boşluğa düştüğünde bir x-ışını floresan emisyon spektrumu üretilebilir.

Değerli Okurlarımız;

Spektroskopi hakkında sizleri bilgilendirdiğimize inanıyoruz. Bunlar dışında; Spektroskopi cihazı, Spektroskopi yöntemleri, Spektroskopi bileşenleri, Spektroskopi inframerah, Spektroskopik ölçüme dayanan teknik, Optik Spektroskopi, Spektroskopinin yöntemleri, Spektroskopi teknikleri başlıkları hakkında bilgi almak için Google’da arama yapabilirsiniz.

Makale Kategorileri:
Bilim · Genel Kültür · Sağlık · Yaşam

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir