Stephen Hawking

Stephen Hawking

26 Ocak 2019

Stephen Hawking (8 Ocak 1942’de doğan), fizikte ve kozmolojide çığır açan bir İngiliz bilim adamı, profesör ve yazar olup, kitapları herkesin bilimi erişilebilir hale getirmesine yardımcı olmuştur. 21 yaşındayken Cambridge Üniversitesi’nde kozmoloji dersi verirken amyotrofik lateral skleroz (ALS) teşhisi kondu. Hayat hikâyesinin bir kısmı, The Everything of Theory of 2014 filminde tasvir edildi.

Stephen Hawking’in Hastalıkları

21 yaşındayken Stephen Hawking amyotrofik lateral skleroz (ALS veya Lou Gehrig hastalığı) teşhisi kondu. Çok basit bir şekilde, kaslarını kontrol eden sinirler kesiliyordu. O sırada, doktorlar ona iki buçuk yıl verdi.

Reklamlar

Hawking önce Oxford’tayken fiziksel sağlığıyla ilgili sorunlara dikkat çekmeye başladı – zaman zaman yolculuğuna ve düşmesine ya da konuşmasını hafifletmeye çalıştı – Cambridge’deki ilk yılında, 1963 yılına kadar bu soruna bakmadı. Çoğunlukla, Hawking bu belirtileri kendine sakladı. Ancak babası bu durumu fark ettiğinde, Hawking’i bir doktor görmeye götürdü. Önümüzdeki iki hafta boyunca, 21 yaşındaki üniversite öğrencisi, bir dizi tıbbi test yaptırıldığı bir sağlık ocağında evini hazırladı.

“Kollarından bir kas örneği aldılar, elektrotları bana sıkıştılar ve omurganın içine radyo-opak bir sıvı enjekte etti ve yatağı eğdiğinde X-ışınlarıyla yukarı ve aşağı doğru izlediğini” söyledi. “Bunların hepsinden sonra bana ne olduğunu söylemediler, ancak bunun multipl skleroz olmadığını ve atipik bir olay olduğumu söylediler.”

Sonunda, doktorlar Hawking’i ALS’nin erken safhaları ile teşhis ettiler. Kendisi ve ailesi için yıkıcı haberler vardı, ancak birkaç olay onu tamamen şikayet etmesini engelledi. Bunlardan birincisi Hawking hâlâ hastanede iken geldi. Orada lösemiden muzdarip bir oğlanla bir oda paylaştı. Hawking, oda arkadaşının nelerden geçtiğine göre durumu daha hoşgörülü göründü. Hastaneden serbest bırakıldıktan kısa bir süre sonra Hawking’in idam edileceği hayalini kurdu. Bu rüya, hayatıyla bir ilgisi olduğunu hala fark etti.

Bir anlamda, Hawking hastalığı bugün onun dikkat çeken bilim adamı olmasına yardım etti. Teşhis öncesi Hawking, çalışmalarına her zaman odaklanmamıştı. “Durumum teşhis edilmeden önce yaşamdan çok sıkıldım” dedi. “Yapması gereken hiçbir şey yok gibi görünüyordu.” Hawking, doktorasını kazanmak için yeterince uzun süre yaşayamayacağının ani bir şekilde fark edildi ve çalışmalarına ve araştırmalarına başladı. 

Vücudundaki fiziksel kontrol azaldığında (1969’da tekerlekli bir sandalyeyi kullanmak zorunda kalacaktı) hastalığının etkileri yavaşlamaya başladı. Bununla birlikte, zamanla Hawking’in giderek genişleyen kariyerine, gittikçe kötüleşen bir fiziksel durum eşlik etti. 1970’lerin ortalarından itibaren, Hawking ailesi Hawking’in lisansüstü öğrencilerinden birine bakımını ve çalışmasını yönetmek için yardım etmişti. Hâlâ kendini besleyebilir ve yatmak için kurabilirdi, ama neredeyse her şey yardıma ihtiyaç duydu. Buna ek olarak, konuşması gittikçe saçmalandı, böylece yalnızca onu iyi tanıyanların onu anlayabildi. 1985’te trakeotomiyi takiben sesini kaybetti. Ortaya çıkan durum, alkışlanan fizikçiye 24 saat hemşirelik bakımı gerektirdi.

Hawking’in çalışmalarını yapma kabiliyetini de tehlikeye attı. Durum, baş ya da göz hareketi tarafından yönetilebilecek bir konuşma programı geliştiren bir California bilgisayar programcısının ilgisini çekti. Buluş, Hawking’in bir bilgisayar ekranında sözcük seçmesine izin vererek daha sonra bir konuşma sentezleyicisine geçirildi. Giriş aşamasında, hala parmaklarını kullanan Hawking, kelimelerini elle seçilen bir tıkırtıyla seçti. Bugün, bedeninin neredeyse tüm kontrolü giderek, Hawking programı bir sensöre bağlı bir yanak kası yoluyla yönlendiriyor.

Program sayesinde ve yardımcıların yardımı ile Stephen Hawking, verimli bir oranda yazmaya devam etti. Onun çalışmaları, elbette çok sayıda bilimsel makale içermekle birlikte, bilimsel olmayan topluluk için de bilgiler içermektedir.

Elbette ki Hawking’in sağlığı sürekli bir endişe olarak kalmaktadır; 2009’da göğüs enfeksiyonu nedeniyle Arizona’da bir konferansta görünemediği için artan bir endişe. Lucasian Matematik Profesörü Cambridge’deki görevinden 30 yıl sonra emekliye ayrıldığını duyuran Hawking Nisan ayında üniversite yetkililerinin “ciddi hasta” olarak nitelendirdikleri için hastaneye kaldırıldı. Daha sonra, tam bir toparlanma yapması bekleniyordu.

Stephen Hawking’in Eşi ve Çocukları

Stephen Hawking, ALS tanısı konmadan kısa süre önce 1963 yılında düzenlenen bir Yeni Yıl partisinde, Jane Wilde adlı genç bir dille tanıştı. 1965’te evlendi. Çift, 1967’de bir oğlu Robert ve 1970’de bir kızı Lucy doğurdu. Üçüncü bir çocuk Timothy 1979’da geldi. 

1990 yılında Hawking karısı Jane’i hemşirelerinden biri olan Elaine Mason’tan terk etti. İki kişi 1995 yılında evlendi. Evlilik, Hawking’in Elaine’in babalarını onlardan kapattığını iddia eden kendi çocuklarıyla olan ilişkisine zorladı. 2003 yılında Hawking’i takip eden hemşire, Elaine’in kocasını fiziksel olarak taciz ettiğine dair şüphelerini polise bildirdi. Hawking iddiaları reddetti ve polis soruşturması durduruldu. 2006’da Hawking ve Elaine boşanmak üzere başvurdu. 

Bundan sonraki yıllarda fizikçi ailesi ile daha yakından büyüdü. Yeniden evlenen Jane’le uzlaşma sağladı. Ve kızı Lucy ile çocuklar için bilimsel temalı beş roman yayınladı. 

Stephen Hawking Nerede Doğdu?

Stephen William Hawking, Oxford, İngiltere’de, 8 Ocak 1942’de, Galileo’nun ölümünün 300. yıldönümünde, kaydedilen fizikçi için gurur kaynağı olmuştur. 

Stephen Hawking’in Ailesi ve Çocukluğu

Frank’ın en büyüğü ve Isobel Hawking’in dört çocuğu olan Stephen Hawking, bir düşünce ailesinde dünyaya geldi. İskoç annesi, 1930’larda Oxford Üniversitesi’ne girdi – birkaç kadın koleje başlayabildiğinde. Başka bir Oxford mezunu olan babası, tropik hastalıklarda uzmanlık sahibi saygın bir tıbbi araştırmacıydı.

Stephen Hawking’in doğumu, fazla parası olmayan anne babası için uygun olmayan bir zamana geldi. İngiltere, İkinci Dünya Savaşı’yla ve Alman bombalarının saldırılarıyla uğraştığı için siyasi iklim de gerginleşti. Daha güvenli bir yer aramaya çalışan Isobel, çiftin ilk çocuğuna sahip olmak için Oxford’a döndü. Hawkings, Mary (1943) ve Philippa (1947) adlı iki çocuğa devam edecekti. Ve ikinci oğlu Edward, 1956’da kabul edildi.

Hawkings, yakın bir aile dostu olarak tanımladığı gibi “eksantrik” bir demetti. Yemek sık sık sessizce yenilir, Hawkings’in her biri bir kitap okumaya özen gösterir. Aile arabası eski bir Londra taksiydı ve St. Albans’daki evleri üç katlı bir tamirci-üstü hiç sabitlenmemişti. Hawkings ayrıca bodrumda arılar barındırıyor ve serada havai fişek üretiyor.

Hawking’in babası, 1950’de Ulusal Tıbbi Araştırmalar Enstitüsünde Parazitoloji Bölümü’nü yönetmek için çalışma yaptı ve Afrika’da kış aylarını araştırma yapmak için harcadı. Büyük çocuğunun tıpta olmasını istedi, ancak Hawking erken yaşta bilim ve gökyüzü tutkusu gösterdi. Annesi, çocuklarıyla birlikte, genellikle yaz akşamlarında arka bahçede yıldızlara bakmak için uzanıyordu. “Stephen her zaman güçlü bir merak hissetti” diye hatırladı. “Ve yıldızların onu çekeceğini de görebiliyordum.”

Hawking da sıklıkla hareket halindeydi. Kardeşi Mary ile birlikte tırmanmayı seven Hawking, aile evine farklı giriş yolları geliştirdi. Dans etmeyi çok sevdi ve kürek çekmeye de ilgi duydu, üniversitede ekip coxswain oldu.

Eğitim ve Cambridge Üniversitesi

Akademik hayatının başlarında Hawking, parlak olarak tanınmasına karşın olağanüstü bir öğrenci değildi. St. Albans Okulunda başladığı ilk yıl boyunca, sınıfının dibinden üçüncü oldu. Ancak Hawking, okul dışındaki araştırmalara odaklandı; Tahta oyunları sevdi ve kendisi ve birkaç yakın arkadaşı kendi oyunlarını yarattı. Gençleri sırasında Hawking, birkaç arkadaşıyla birlikte temel matematik denklemlerini çözmek için geri dönüştürülmüş parçalar dışında bir bilgisayar kurdu.

Hawking, Oxford Üniversitesi’nde 17 yaşındayken University College’a girdi. Oxford, matematik eğitimi arzusunu ifade etmesine rağmen bu uzmanlık dalında bir derece vermedi; bu nedenle Hawking fizik ve daha özel olarak da kozmolojiye yöneldi.

Kendi hesabına Hawking, çalışmalarına fazla zaman ayırmadı. Daha sonra, okul odaklı günde ortalama bir saat ortalamasını aldığını hesaplayacaktı. Ve yine de bundan daha fazlasını yapmak zorunda değildi. 1962’de doğabilim dalında derece ile mezun oldu ve Cambridge Üniversitesinde Trinity Hall’a kozmolojide doktora için devam etti.

1968’de Hawking, Cambridge Astronomi Enstitüsü’ne üye oldu. Önümüzdeki birkaç yıl Hawking ve araştırması için çok verimli geçti. 1973’te, GFR Ellis ile birlikte ilk teknik kitap olan Uzay-Zaman Büyük Ölçekli Yapısı’nı yayınladı.

1979 yılında Hawking, kendisini 1663’e kadar uzanan, öğretim görevinin en ünlü görevlerinden biri olan Cambridge Üniversitesi’nde buldu: Lucasian Matematik Profesörü.

Evren ve Kara Delikler Üzerinde Araştırmalar

1974’te Hawking’in araştırması, bilim adamlarının bilim adamlarının düşündükleri bilgi boşluklarının değil, kara deliklerin gösterildiğini bilim dünyasında ünlü biri haline getirdi. Basitçe, Hawking, radyasyon biçiminde maddenin çöken bir yıldızın çekim kuvvetinden kurtulabileceğini gösterdi. Başka bir genç kozmoloji uzmanı Roger Penrose daha önce yıldızların kaderi ve Hawking’in evrenin nasıl başladığına dair hayranlığını uyandıran kara deliklerin yaratılması hakkında çığır açan bulgular keşfetti. Çifti daha sonra Penrose’un daha önceki çalışmalarını genişletmek, Hawking’i dünyada kara delikler ve evren hakkındaki düşünceleri yeniden şekillendiren ödüller, şöhretler ve seçkin başlıklar ile belirlenmiş bir kariyer rotasına oturtmak için birlikte çalışmaya başladı. 

Hawking’in radyasyon teorisi doğduğunda, duyuru bilim dünyasında şok dalgaları heyecanla gönderdi. Hawking, 32 yaşındayken Royal Society’nin bir üyesi seçildi ve daha sonra diğer onurların arasında prestijli Albert Einstein Ödülü kazandı. Ayrıca Kaliforniya Pasadena’daki Caltech’te misafir öğretim üyesi olarak görev yaptığı ve Cambridge’deki Gonville and Caius Koleji’nde öğretim görevlileri kazandı. 

Ağustos 2015’te Hawking, karadeliklerle ilgili yeni kuramları ve “bilgi paradoksu” nu rahatsız etmek için İsveç’te düzenlenen bir konferansta göründü. Hawking, kara deliğe giren nesne haline gelen konunun ele alınmasıyla nesnenin fiziksel durumu hakkındaki bilgilerin “olay ufku” olarak bilinen bir dış sınır içerisinde 2D formda saklanmasını önerdi. Karadeliklerin “bir zamanlar düşündükleri sonsuz hapishaneler değil” olduğuna dikkat çekerek, bilginin başka bir evrene bırakılma ihtimalini ortaya çıkardı.

Hawking ve Uzay Seyahati

2007’de 65 yaşında Hawking uzay yolculuğu için önemli bir adım attı. Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ni ziyaret ederken, yerçekimi olmadan bir ortam deneyimleme fırsatı verildi. Atlantik’teki iki saat boyunca, değiştirilmiş bir Boeing 727’den bir yolcu olan Hawking, ağırlığını yitiren patlamaları deneyimlemek için tekerlekli sandalyesinden alındı. Serbest dolaşan fizikçinin resimleri dünyanın dört bir yanındaki gazetelerde sıçrıyordu.

“Sıfır G kısmı harika, yüksek G kısım da sorun değildi, uzayıp gidebilirdim, Uzay, gel buraya!” dedi.

Hawking, Sir Richard Branson’un öncü uzay turistlerinden biri olarak uzayın kenarına uçmayı planlıyor. 2007 yılındaki bir bildiride, “Dünya üzerindeki yaşam, ani küresel ısınma, nükleer savaş, genetik mühendisliğindeki bir virüs veya başka tehlikeler gibi bir felaket tarafından ortadan kaldırmak için gittikçe artan bir risk altındadır. Bence insanlığın Uzaya gitmezse geleceği ve dolayısıyla uzaydaki kamuoyunun ilgisini teşvik etmek istiyorum “dedi.

TV ve Film Görünümleri

Rock-star bir bilim adamı gibi bir şey varsa, Stephen Hawking onu şekillendirir. Popüler kültürün içine Onun atılımlarımızdır konuk oyuncu dahil ettik Simpsons , Uzay Yolu: Yeni Nesil , komedyen ile bir komedi parodi Jim Carrey üzerinde Late Night with Conan O’Brien ve Pink Floyd şarkıda bile kaydedilmiş seslendirme “Keep konuşmak.” 1992’de Oscar ödüllü film yapımcısı Errol Morris, Hawking’in hayatıyla ilgili bir belgesel yayınladı; bu kısa bir süre A Short History of Time başlıklı. Diğer TV ve film gösterileri şunları içeriyor:

‘Big bang teorisi’ 

2012’de Hawking, Amerikan televizyonunda mizahi yanını gösterdi ve The Big Bang Theory’de misafir olarak yer aldı . Bir grup genç, geeky bilim adamı hakkında bu popüler komedide kendini oynayan Hawking, teorik fizikçi Sheldon Cooper’ı ( Jim Parsons ) çalışmalarında hata bulması sonrasında Dünya’ya geri döndürür. Hawking bu hafif gayretli çaba için övgü kazandı.

‘Her şeyin Teorisi’

2014 Kasım ayında Stephen Hawking ve Jane Wilde’ın hayatı hakkında bir film serbest bırakıldı. Her şeyin Teorisi, Hawking olarak Eddie Redmayne’yı yıldızlar ve onun erken yaşantısı ve okul günlerini, onun kuruntusunu ve Wilde’la olan evliliğini, sakat hastalığının ilerleyişini ve bilimsel zaferlerini kapsar.

Dahi’

Mayıs 2016’da Hawking, gönüllüleri tarih boyunca sorulan bilimsel soruları çözmeye davet eden altı bölümlü bir televizyon dizisi olan Genius’u barındırıyor ve anlatıyordu. Hawking, dizisine ilişkin yaptığı açıklamada, Genius’un “bilimimi halka kazandırmak benim ömür boyu sürebilen amacımı güçlendiren bir proje” olduğunu söyledi. Sıradan insanların, şimdiye kadar yaşayan en büyük zihin gibi düşünecek kadar akıllı olup olmadığını öğrenmeye çalışan eğlenceli bir gösteri. İyimser olmak, sanırım yapacak. “

Stephen Hawking’in Kitapları

Yıllar geçtikçe, Stephen Hawking toplam 15 kitap yazmış veya birlikte yazmıştır. En dikkat çekici olanlardan bazıları şunlardır:

‘Zamanın Kısa Tarihi’

1988 yılında Hawking, Kısa Bir Zaman Tarihi adlı eseriyle uluslararası üne kavuştu. Kısa, bilgilendirici kitap, kitleler için kozmolojinin bir hesabı oldu ve yer ve zamana, Tanrı’nın varlığına ve geleceğe dair bir genel bakış sundu. İş, London Sunday Times’ın en çok satan listesinin başında dört yılı aşkın bir sürede harcama yaparak ani bir başarı elde etti. Yayınlanmasından bu yana milyonlarca kopya dünya çapında satılmakta ve 40’dan fazla dile tercüme edilmektedir. 

‘Kısaca Evren’

Zamanın Kısa Tarihi, bazılarının ümit ettiği gibi anlaşılması kolay değildi. 2001’de Hawking, The Universe in a Nutshell adlı kitabını takip etti ve bu da kozmolojinin büyük teorilerine daha resimli bir rehber sundu. 

‘Zamandan Daha Kısa Bir Geçmiş’

Hawking, 2005’te daha orijinal çalışmanın çekirdek kavramlarını daha da basitleştiren ve sicim teorisi gibi alanındaki en yeni gelişmelere değinen, daha erişilebilir bir Daha Kısa Zaman Tarihi’ni yazdı.   

Hawking’in kendi araştırma ve kağıtlarıyla birlikte bu üç kitap birlikte fizikçinin bilimsel Kutsal Kâse için yaptığı kişisel araştırmayı ifade eder: kozmolojiyi (kütlenin çalışması) kuantum mekaniği ile (küçük çalışma) birleştiren tek bir birleştirici teori evren nasıl başladı. Hawking, 11 boyutta düşünebileceğini iddia eden bu tür iddialı düşünce, insanlık için büyük olasılıklar ortaya koyuyor. Zaman yolculuğunun mümkün olduğuna ve insanların gelecekte diğer gezegenleri kolonileştirebileceğine inanmaktadır.

‘Büyük Tasarım’

Hawking, Eylül 2010’da Tanrı’nın evreni The Grand Design adlı kitabında yaratmış olabileceği fikrine karşıydı. Hawking daha önce bir yaratıcının inancının modern bilimsel teorilerle uyumlu olabileceğini savundu. Ancak yeni çalışmaları Big Bang’in fizik kanunlarının kaçınılmaz sonucu olduğu ve daha fazla bir şey olmadığı sonucuna vardı. Hawking, “yerçekimi gibi bir yasa olduğundan, evren kendini hiçbir şeyden alamaz ve yaratabilir” dedi. Spontan yaratılış, hiçbir şeyden ziyade bir şeyin varlığının, evrenin varlığının, neden var olduğumuzun sebebidir. “

Büyük Tasarım, Hawking’in neredeyse on yıldaki ilk büyük yayın oldu. Hawking, yeni çalışmalarında Sir Isaac Newton’un evrenin, sadece kaostan doğmuş olamayacağı için Tanrı tarafından tasarlanması gerektiğine olan inancını sorgulamak için yola çıktı. Hawking, “Mavi dokunma kâğıdını aydınlatmak için Tanrı’yı ​​çağırmak ve evreni ayarlamak gerekli değildir” dedi.

Stephen Hawking Ölümü

İngiliz evrenbilimci ve fizik profesörü Stephen Hawking, 76 yaşında hayatını kaybetti.

Makale Kategorileri:
Bilim · Biyografiler · Tarih

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir