Steve Jobs

Steve Jobs

26 Ocak 2019

Steve Jobs, Steve Wozniak ile birlikte Apple Computers’ı kurdu. Jobs’un rehberliğinde şirket, iPhone ve iPad de dâhil olmak üzere bir dizi devrimci teknolojiye öncülük etti.

“Hayatınızın kalan kısmını şekerli su ile satmak mı istiyorsunuz yoksa dünyayı değiştirme şansını mı istiyorsunuz? 

Reklamlar

-Steve Jobs

Steve jobs Gençliği

Steven Paul Jobs, 24 Şubat 1955’de Kaliforniya’daki San Francisco’da Joanne Schieble’ye (daha sonra Joanne Simpson’a), Abdulfattah “John” Jandali’ye (Wisconsin Üniversitesi lisansüstü öğrencileri) ev sahipliği yaptı. Babası Jandali, Suriyeli bir siyaset profesörü idi ve annesi Schieble, bir konuşma terapisti olarak çalıştı. Steve evlat edinmek için yerleştirildikten kısa süre sonra, biyolojik ailesi evlendi ve başka bir çocuğu oldu: Mona Simpson. Jobs 27 yaşına gelene kadar, biyolojik ailesi hakkında bilgi edinebildi.

Bebeğin Clara ve Paul Jobs tarafından kabulü ve Steven Paul Jobs adlı. Clara bir muhasebeci olarak çalıştı ve Paul bir Sahil Güvenlik gazisi ve makinistti. Aile daha sonra Silikon Vadisi diye bilinen bölgede Mountain View, California’da yaşıyordu. Bir çocukken Jobs ve babası, aile garajında ​​elektronik alanında çalıştı. Paul, oğlunun nasıl parçalanacağını ve elektroniği yeniden kurduğunu gösterdi; bu hobi genç Jobs’ta güven, dayanılmazlık ve mekanik güç kazandırdı.

Jobs her zaman zeki ve yenilikçi bir düşünür iken, gençliği resmi okullaşma üzerine hayal kırıklıklarına uğradı. Jobs, sıkıntı nedeniyle ilkokul öğretmenleri için prankster olmuş ve dördüncü sınıf öğretmenliği okumak için ona rüşvet vermeye ihtiyaç duyuyordu. İşler o kadar iyi test edildi ki, yöneticiler onu lisedeyken atlatmak istediler; ailesi reddetti.

Birkaç yıl sonra Jobs Homestead Lisesi’ne kayıt olurken, University of California, Berkeley’ye katılan gelecekteki ortağı Steve Wozniak ile tanıştı. Wozniak, 2007’de PC World ile gerçekleştirdiği bir röportajda, Jobs ve Jobs’un neden bu kadar iyi tıkladığından bahsetti: “Elektronik ve dijital fişleri birbirine bağlayan yolları çok seviyoruz” diyor Wozniak. “Çok az insan, özellikle o zamandan beri cipsin ne olduğunu, nasıl çalıştıklarını ve ne yapabileceklerini bilmekteydi, çok sayıda bilgisayar tasarladım, bu yüzden elektronik ve bilgisayar tasarımında kendisinden önce bir yol izledim ancak yine de ortak ilgi alanlarım var İkimizde de dünyadaki şeyler hakkında neredeyse bağımsız bir tutum vardı… “

Apple Computer

Liseden sonra Jobs Portland, Oregon’daki Reed College’a kaydoldu. Yetersizlik yönü, altı ay sonra kolejden ayrıldı ve önümüzdeki 18 ay boyunca okuldaki yaratıcı sınıflara düştü.  Jobs, 1974’te Atari ile bir video oyun tasarımcısı olarak görev aldı. Birkaç ay sonra şirkete Hindistan’da manevi aydınlanma bulmaya, daha fazla yol alarak ve psikodimik ilaçlarla denemeye karar verdi. 1976’da Jobs 21 yaşındayken o ve Wozniak Apple Computer’ı başlattı. İkili, Jobs’un aile garajında ​​girişimciliğini, Jobs tarafından Volkswagen otobüsünü ve Wozniak’ı sevgili bilimsel hesap makinesini satarak finanse etti.

Jobs ve Wozniak, teknolojiyi demokratikleştirerek ve makineleri daha küçük, daha ucuz, daha sezgisel hale getiren ve günlük tüketicilerin erişebileceği bilgisayar endüstrisi devrimciliğiyle alakalı idi. Wozniak, kullanıcı dostu kişisel bilgisayarlardan oluşan bir dizi tasarladı ve Pazarlamadan sorumlu Jobs’la birlikte Apple, başlangıçta bilgisayarları 666,66 dolar karşılığında pazarladı.

Apple şirketi 774.000 $ civarında kazandı. Apple’ın ikinci model olan Apple II’nin piyasaya sürülmesinden üç yıl sonra şirketin satışları yüzde 700 artarak 139 milyon dolara yükseldi. 1980’de Apple Computer, ilk işlem gününün sonuna kadar 1,2 milyar dolar piyasa değeri ile halka açık bir şirket haline geldi. Jobs, Apple’ın CEO’su rolünü devralmak için Pepsi-Cola pazarlama uzmanı John Sculley’e baktı.

Şirketten Ayrılma

Bununla birlikte, Apple’ın önümüzdeki birkaç ürünü hatalar ve tüketici hayal kırıklığıyla sonuçlanan önemli tasarım kusurlarından dolayı zarar gördü. IBM aniden satışlarda Apple’ı aştı ve Apple, IBM / PC ağırlıklı bir iş dünyasıyla rekabet etmek zorunda kaldı. 

1984’te Apple, bilgisayarı bir karşı kültürel yaşam biçiminin bir parçası olarak pazarlayan Macintosh’u piyasaya sundu: romantik, genç, yaratıcı. Ancak IBM PC’lerinden daha iyi olumlu satışlara ve performansa rağmen, Macintosh hala IBM ile uyumlu değildi. Sculley, Jobs’un Apple’a zarar verdiğine inandı ve şirketin yöneticileri onu saf dışı etmeye başladı.

Jobs, ortak kurduğu şirketle resmi bir unvan sahibi olmamıştı, Jobs daha marjinal bir konuma getirildi ve böylece Apple’ı 1985’te yeni bir donanım ve yazılım şirketi olan NeXT, Inc.’i kurmaya bıraktı. Ertesi yıl Jobs bir animasyon şirketi satın aldı. George Lucas , daha sonra Pixar Animation Studios oldu. 

Pixar’ın potansiyelini düşünen Jobs başlangıçta kendi parasının 50 milyon dolarını şirkete yatırdı. Stüdyo, Toy StoryFinding Nemo ve Incredibles gibi çılgınca popüler filmler üretmeye devam etti. Pixar’ın filmleri topluca 4 milyar dolar kazandı. Stüdyo 2006 yılında Walt Disney ile birleşerek Steve Jobs Disney’in en büyük hissedarı haline geldi.

Apple’ı Yeniden Yaratan Kişi

Pixar’ın başarısına rağmen, NeXT, Inc, uzmanlaşmış işletim sistemini Amerika’nın ana akımına satma girişimlerinden rahatsız oldu. Apple sonunda 1996’da 429 milyon dolarlık şirketi satın aldı. Jobs, ertesi yıl Apple’ın CEO’su olarak görevine döndü.

Steve Jobs 1970’lerde Apple’ın başarısını kışkırttığında 1990’lı yıllarda şirketin yeniden canlandırılmasıyla ilgileniyor. Jobs, yeni bir yönetim ekibi, değiştirilmiş hisse senedi opsiyonları ve kendi kendine empoze edilen yıllık maaşı 1 dolarlık yıllık maaşıyla Apple’ı tekrar yoluna koydu. Onun ustaca ürünleri (iMac gibi), etkili markalaşma kampanyaları ve şık tasarımlar tüketicilerin dikkatini bir kez daha kazandı.

Pankreas kanseri

Jobs, 2003 yılında nadiren de olsa pankreas kanseri operasyonuna açık bir nöroendokrin tümörü olduğunu keşfetti. Jobs, ameliyatı hemen seçmek yerine Doğu tedavi seçeneklerini tartarken pes-vejetaryen diyetini değiştirmeyi seçti. Jobs, dokuz ay boyunca cerrahiyi erteledi ve Apple’ın yönetim kurulunu sinirlendirdi. 

Yöneticiler, CEO’nun hasta olduğuna karar verdiklerini hissedarların hisse senetlerini çekeceğinden korkuyorlardı. Ancak sonunda, Jobs’un gizliliği, hissedarın ifşa etmesinde öncelik taşıyordu. 2004’te pankreas tümörünü çıkarmak için başarılı bir ameliyat geçirdi. Daha sonraki yıllarda, Jobs, sağlığı hakkında çok az şey ifşa etti.

İleri Dönemdeki Yenilikler

Apple, modern teknolojinin gelişimini belirleyen Macbook Air, iPod ve iPhone gibi devrim yaratan ürünleri tanıttı. Apple’ın yeni bir ürün çıkarmasından hemen sonra, rakipler benzer teknolojiler üretmek için savaşmaktadırlar. Apple’ın üç ayda bir raporları 2007’de önemli ölçüde gelişti: Hisse senetleri 199,99 dolarlık bir paya sahipti. O sırada rekor kıran bir sayıyla şirket, 1,58 milyar dolarlık kâr, bankada 18 milyar dolar fazla ve sıfır borcu ile övünme yaşıyordu.

2008’de iTunes, Amerika’daki ikinci en büyük müzik perakendecisi oldu. Sadece iTunes ve iPod satışlarıyla desteklenen Walmart’ın ardından Apple, Fortunedergisinin “Amerika’nın En Beğenilen Şirketleri” listesinde birinci sırada yer alırken, Fortune 500 şirketleri arasında 1 numaralı sırada yer aldı.

Kişisel hayat

2009’un başında, Jobs’un kilo vermesi hakkında raporlar dolaştı, bazıları karaciğer nakli de dâhil olmak üzere sağlık sorunlarının geri döndüğünü öngörüyordu. İşler, hormon dengesizliği ile uğraştığını belirterek bu endişelere yanıt verdi. Steve Jobs, spotlight’ın neredeyse bir yıl geçmesinden sonra 9 Eylül 2009’da davet edilen bir Apple etkinliğinde bir açılış konuşmasını yaptı.

Steve Jobs kişisel hayatıyla ilgili olarak, ailesi hakkında nadiren bilgi veren özel bir kişi olarak kaldı. Bilinen şey, Jobs’ın kız arkadaşı Chrisann Brennan ile 23 yaşındayken kız çocuğu olduğudur. Jobs, steril olduğunu iddia ederek kızı Lisa’nın babalık belgesini reddetti. Chrisann, hayatının büyük bölümünü maddi olarak mücadele etmekle birlikte, Jobs 7 yaşına gelene kadar kızıyla ilişki kurmadı, ancak küçük yaşlarında babasıyla yaşamak için geldi.

1990’ların başında, Jobs, Powell’ın MBA öğrencisi olduğu Stanford işletme okulunda Laurene Powell ile tanıştı. 18 Mart 1991’de evlendiler ve Kaliforniya Palo Alto’da üç çocuğu ile birlikte yaşıyorlardı.

Steve Jobs Ölümü

5 Ekim 2011 tarihinde Apple Inc. kurucularının vefat ettiğini açıkladı. Pankreas kanseri yaklaşık on yıldır savaşın ardından Steve Jobs Palo Alto’da öldü. 56 yaşındaydı.

Makale Kategorileri:
Biyografiler · Genel Kültür

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir