Süt

Süt Üretimi Ve Tarihi

10 Kasım 2019

Süt üreten memeliler, dünyada İLK tarımın önemli bir parçasıydı. Keçiler, M.Ö. 10.000 ila 11.000 yıl önce vahşi formlardan ilk evcilleştirilen hayvanlardan biri oldular.

Sığır, doğudaki Sahra’da en fazla 9000 yıl önce evcilleştirildi. Bu sürecin en azından birincil nedeni, bir et kaynağının ava kıyasla kolaylaşmasını sağlamaktır.

Reklamlar

Ancak evcil hayvanlar, peynir ve yoğurt gibi süt ve süt ürünleri için de uygundur. Peki, mandıralılar ne zaman başladılar ve bunu nasıl biliyoruz?

Süt yağlarının işlenmesiyle ilgili en eski kanıt, M.Ö. yedinci bin yılın kuzeybatı Anadolu’daki Erken Neolitik Çağ’dan gelmektedir; doğu Avrupa’da M.Ö. altıncı binyıl; Afrika’da M.Ö. bin beşinci ve İngiltere ve Kuzey Avrupa’daki M.Ö. 4. Binyıl.

Süt Ürün Kanıtı

Dairying için kanıtlar, yani süt sağanak sürüleri ve bunları tereyağı, yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerine dönüştüren şey, sadece kararlı izotop analizi ve lipit araştırması kombine tekniklerinden dolayı bilinir. 

Bu süreç 21. yüzyılın başlarında tanımlanıncaya kadar (Richard P. Evershed ve meslektaşları tarafından) seramik süzgeçler (delikli seramik kaplar) süt ürünlerinin işlenmesinin tanınması için tek potansiyel yöntem olarak kabul edildi.

Lipid Analizi

Lipidler, suda çözünmeyen, yağlar, yağlar ve mumlar gibi moleküllerdir: tereyağı, bitkisel yağ ve kolestrolün hepsi lipitlerdir. Süt ürünlerinde (peynir, süt, yoğurt) ve arkeologlarda bulunurlar, çünkü doğru koşullar altında, lipid molekülleri seramik çanak çömlek kumaşına emilir ve binlerce yıldır korunabilir.

Ayrıca, keçi, at, sığır ve koyun süt yağlarından olan lipid molekülleri, hayvan karkas işleme veya pişirme ile üretilen yağ yağlarından kolayca ayırt edilebilir.

Antik lipid molekülleri, porsiyon, tereyağı veya yoğurt üretmek için tekrar tekrar kullanılıyorsa, yüzlerce veya binlerce yıldır hayatta kalma şansına sahiptir; gemiler üretim alanının yakınında korunursa ve işleme ile bağlantılı olabilirlerse ve çanak çömlek parçalarının bulunduğu alanın yakınında bulunan topraklar alkalin yerine nispeten boşaltılmış, asidik veya nötr pH’tır.

Araştırmacılar, organik çözücüler kullanarak saksıların dokusundan lipidleri çıkardılar ve daha sonra bu malzeme, gaz kromatografisi ve kütle spektrometrisi kombinasyonu kullanılarak analiz edildi; Kararlı izotop analizi yağların orijinini sağlar.

Sütçülük

Tabii ki dünyadaki her kişi süt veya ürünlerini özümleyebilir. Yeni bir araştırma (Leonardi ve ark. 2012) yetişkinlikte laktoz toleransının devamı ile ilgili genetik verileri açıkladı. 

Modern insanlardaki genetik çeşitliliğin moleküler analizi, yetişkinlerin taze sütleri tüketme kabiliyetine adaptasyon ve evrimin, süt işletmelerine adaptasyonun bir yan ürünü olan tarımsal yaşam tarzlarına geçiş sırasında Avrupa’da hızla gerçekleştiğini düşündürmektedir.

Ancak, yetişkinlerin taze süt tüketememeleri sütün proteinlerini kullanmanın diğer yöntemlerini keşfetmenin bir nedeni olabilir: örneğin peynir üretimi, sütteki laktoz asit miktarını azaltır.

Peynir Yapma

Peynir sütten daha uzun süre saklanabilir ve en eski çiftçiler için daha sindirilebilirdi. Arkeologlar, erken Neolitik arkeolojik alanlarda delikli kaplar bulmuşlar ve bunları peynir süzgeçleri olarak yorumlamışlarken, bu kullanımın doğrudan kanıtı ilk kez 2012’de bildirilmiştir (Salque ve diğerleri).

Peynir yapmak, pıhtılaştırmak ve peynir yapmak için süte bir enzim (genellikle randevu) eklemeyi içerir. Peynir altı suyu adı verilen kalan sıvı, pullanmadan uzaklaşmaya ihtiyaç duyar: modern peynir üreticileri, bu işlemi gerçekleştirmek için bir plastik elek ve bir çeşit muşamba bezi bir filtre kullanırlar.

Bugüne kadar bilinen en erken delikli seramik elek , iç orta Avrupa’daki Linearbandkeramik bölgelerinden, M.Ö. 5200 ila 4800 yılları arasında bulunur.

Salque ve arkadaşları, Polonya’nın Kuyavia bölgesindeki Vistula Nehri üzerindeki bir avuç LBK alanındaki elli eleğin organik kalıntılarını analiz etmek için gaz kromatografisi ve kütle spektrometresi kullandılar. 

Delikli kaplar, sütün rezidülerinin yüksek konsantrasyonları için pişirme kapları ile karşılaştırıldığında pozitif çıktı. Kase şeklindeki kaplar ayrıca süt yağları içerir ve peynir altı suyu toplamak için eleklerle birlikte kullanılmış olabilir.

Makale Kategorileri:
Bilim · Genel Kültür · Gıdalar · Sağlık · Yaşam

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir