Talep

Talep

30 Ocak 2019

Piyasaya bir bedel karşılığında satılmak üzere sunulmuş bulunan ürün veya hizmeti satın almak üzere istekte bulunulmasına Talep denir. Söz konusu ürün veya hizmeti satın almak üzere ödenen bedel o ürünün fiyatıdır. Aşağıdaki tabloda bize tüketicinin talep ettiği a ürününden, fiyatın 1 TL olması halinde 7 adet almak istediği gösteriyor.

FİYAT(Pa) TALEP MİKTARI (Qa)
1 7
2 6
3 5
4 4
5 3
6 2
7 1

Piyasa Talep;

Eğrisi bireysel talep eğrilerinin toplanmasıyla oluşur. Piyasa talep eğrisinin görünümü bireysel talep eğrilerinin görünümünden pek farklı değildir.

Reklamlar

Talep Yasası;

Bir ürünün fiyatı ile talep edilen miktarı arasında ters yönlü bir ilişki vardır. Ürünün fiyatı yükseldikçe ürünü talep edenler daha az, ürünün fiyatı düştükçe daha fazla talep etmeye yönelirler.

Değerli okurlarımız, Talep hakkında sizlere detaylıca bahsetmeye çalıştık. Bunlar dışında, Talep arz nedir, Talep beyan ve taahhüt belgesi, Talep çeşitleri, Talep çekişli enflasyon, Talep çizelgesi, Talep dilekçesi, Talep eğrisi, Talep esnekliği, Talep enflasyonu, Talep fonksiyonu, Talep gücü nedir, Talep hakkı, Talep kanunu, Talep listesi, Talep miktarı nedir, Talep müzekkeresi, Talep oluşturma, Talep özellikleri, Talep planlama, Talep riski, Talep sorgulama, Talep şoku, Talep unsurları, Talep üzerine baskı, Talep yasası, Talep zaman aşımı başlıkları hakkında bilgi almak için Google da arama yapabilirsiniz.

Makale Kategorileri:
Ekonomi

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir