Tuz Çözeltisi

Tuz Çözeltisi

2 Mart 2019

Tuz çözeltisi, hazır bulunan malzemeleri kullanarak kendinizi hazırlayabileceğiniz bir tuz solüsyonudur. Çözüm bir dezenfektan, steril durulama veya laboratuvar çalışması olarak kullanılabilir. 

Bu tarifi normal olan tuz çözeltisidir, yani vücut sıvılarıyla aynı konsantrasyonda veya izotoniktir. Tuz çözeltisi içindeki tuz, kirleticileri durulama esnasında bakteri gelişimini önler. Tuz bileşimi vücudunkine benzer olduğu için, saf sudan elde ettiğinizden daha az doku hasarı verir.

Reklamlar

Tuzlu Çözelti Maddeleri

Teknik olarak, herhangi bir tuzu suyla karıştırdığınızda salin solüsyonu oluşur. Bununla birlikte, en kolay tuz çözeltisi, sudaki sodyum klorürden ( masa tuzu ) oluşur. Bazı amaçlar için, karışık yeni çözelti kullanmak güzeldir. 

Diğer durumlarda, çözümü sterilize etmek istersiniz. Çözümü karıştırdığınızda amacı aklınızda bulundurun. Örneğin, ağzınızı sadece diş macunu çözeltisi ile durulama yapıyorsanız, herhangi bir miktarda sofra tuzu ılık suyla karıştırabilir ve iyi bir şekilde arayabilirsiniz. 

Bununla birlikte, bir yara temizliyorsanız veya gözlerinize tuzlu su çözeltisi kullanmak istiyorsanız saf bileşenler kullanmak ve steril koşulları korumanız önemlidir.

  • Tuz:  Marketten aldığınız tuzu kullanabilirsiniz. Üzerine iyot eklenmemiş iyot içermeyen tuzu kullanmak en iyisidir. Eklenen kimyasallar, bazı amaçlar için sorunlara neden olabileceğinden, kaya tuzu veya deniz tuzu kullanmaktan kaçının.
  • Su:  Sıradan musluk suyu üzerinde damıtılmış su veya ters osmoz saf su kullanın.

Litre su başına 9 gram tuz veya su bardağı başına 1 çay kaşığı tuz (8 sıvı ons) su istersiniz.

Tuz Çözeltisini Hazırlayın

Ağızda durulama yaparken, tuzu sadece çok sıcak suda çözebilirsiniz. Hatta bir çay kaşığı kabartma tozu ( sodyum bikarbonat ) eklemek isteyebilirsiniz.

Steril bir çözelti için tuzu kaynar suda çözün .

Çözelti soğuduğunda sıvıya veya hava boşluğuna hiçbir mikroorganizma girmeyecek şekilde kapa bir kap yerleştirerek çözeltiyi steril tutun.

Steril çözeltiyi steril kaplara dağıtabilirsiniz. Kapları kaynatarak veya evde bira yapmak veya şarap yapmak için satılan tür gibi bir dezenfekte edici çözelti ile muamele ederek kutuları sterilize edin. 

Kutuyu tarihe göre etiketlemek ve çözüm birkaç gün içinde kullanılmazsa atmak iyi bir fikirdir. Bu çözüm, yeni piercing’lerin tedavisinde veya yara bakımı için kullanılabilir. 

Sıvıyı kirletmekten kaçınmak önemlidir, bu nedenle ideal olarak bir seferde ihtiyacınız olan kadar çok çözümü yapın, soğumasını bekleyin ve artık sıvıyı atın. Steril çözelti, mühürlü kutusunda birkaç gün laboratuar kullanımı için uygun kalacaktır ancak açıldıktan sonra bir miktar kontaminasyon beklemelisiniz.

Lens Çözümüne Kontak

Uygun tuzluluk olmasına rağmen, bu çözüm kontakt lensler için uygun değildir. Ticari kontakt lens çözümü, gözlerinizi koruyan tamponlar içerir, ayrıca çözeltinin sıvı steril kalmasına yardımcı olacak maddeler içerir. 

Evde elde edilen steril salin, lensleri bir tutam içinde yıkamak için çalışabilir, ancak aseptik tekniklerle ve laboratuvar dereceli kimyasallar kullanmadıkça uygulanabilir bir seçenek değildir.

Makale Kategorileri:
Bilim

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir