Yağmur Suyu Nasıl Dezenfekte Edilir

Yağmur Suyu Nasıl Dezenfekte Edilir?

5 Mayıs 2019

Genellikle gökyüzünden yağan yağmuru içebilirsiniz, ancak toplama ve saklamak iseniz, yağmur suyu içmek ve temizlemek için dezenfekte etmek isteyebilirsiniz. Neyse ki, güç sahibi olup olmamanıza bakmaksızın, basit dezenfeksiyon yöntemleri vardır. 

Bu, suyun olmadığı bir fırtınadan sonra sıkıştığınızda veya kamp yapmadığınız durumda susuz kalmamak için kullanışlı bir bilgidir. Aynı teknik içki için kar hazırlamak için de kullanılabilir.

Reklamlar

Yağmur Suyunu Dezenfekte Etmek İçin Hızlı Yöntemler

Kaynama: Yoğurma kaynamasıyla 1 dakika su kaynatarak patojenleri azaltın veya 2,000 metreden (6,562 feet) yüksek bir seviyedeyseniz 3 dakika boyunca bu suyu kaynatın. Yüksek rakımda daha uzun kaynama süresi, suyun daha düşük bir sıcaklıkta kaynamasıdır. 

Önerilen süre, Hastalık Kontrolü Merkezleri (CDC) ‘den gelir. Yeni kaynatılmış suyu steril kaplarda (haşlanmış) muhafaza ederseniz ve sızdırmaz hale getirirseniz, su süresiz olarak güvende kalacaktır.

Ağartıcı:  Dezenfeksiyon için, 1000 galon suya (suyun küçük bir hacmi için çamaşır suyu sıçramasından fazlası yeterli ise) 2.3 sıvı çeyrek ev tipi ağartıcıyı (suda sodyum hipoklorit) ekleyin. 

Kimyasalların tepki göstermesi için 30 dakika bekleyin. Açıkça görülebilir, ancak kokusuz tipte parfümler ve diğer istenmeyen kimyasallar içerdiğinden kokusuz ağartıcı kullanın. 

Ağartıcı dozajlaması zor ve hızlı bir kural değildir çünkü etkinliği suyun sıcaklığına ve pH’ya bağlıdır.

Ayrıca, ağartıcının toksik gazlar (çoğunlukla bulanık veya bulutlu su ile ilgili bir sorun) üretmek için sudaki kimyasal maddelerle reaksiyona girebileceğini unutmayın. Suya çamaşır suyu eklemek ve hemen kaplarda kapatmak ideal değildir.

Herhangi bir dumanın dağılmasını beklemek daha iyidir. Düz çamaşır suyu içmek tehlikeli olsa da , suyun dezenfekte edilmesinde kullanılan küçük konsantrasyonun sorunlara neden olması muhtemel değildir. Ağartıcı, 24 saat içinde dağılır. 

Yağmur Suyunu Neden Dezenfekte Ederiz?

Dezenfeksiyonun noktası bakteri, yosun ve mantarları içeren hastalıklara neden olan mikropları temizlemektir. Yağmur genellikle diğer içme suyundan daha fazla mikrop içermez (genellikle yeraltı sularından veya yüzey sularından daha temizdir).

Su temiz bir sarnıç veya kova içine düşerse, hala iyi durumdadır. Aslında, yağmur suyu toplayan insanların çoğu herhangi bir dezenfekte uygulamadan kullanıyor. Yağmurun mikrobik kirlenmesi, dokunduğu yüzeylerden suda olabilecek toksinlerden daha az tehdit oluşturmaktadır. 

Bununla birlikte, bu toksinler filtrasyon veya özel muamele gerektirir. Burada konuştuğumuz şey saf yağmurdur. Teknik olarak, onu dezenfekte etmek zorunda değilsiniz, ancak çoğu kamu dairesi hastalık önlemek için ekstra önlem almayı öneriyor.

Suyu Dezenfekte Etmenin Yolları

Dezenfeksiyon yöntemleri dört geniş kategori vardır: ısı, filtrasyon, ışınlama ve kimyasal yöntemler.

Kaynayan su mükemmel bir yöntemdir, ancak açıkçası, bir ısı kaynağınız varsa yalnızca yardımcı olur. Kaynayan su bazı patojenleri öldürebilir, ancak ağır metalleri, nitratları, böcek ilaçlarını veya diğer kimyasal kontaminasyonu uzaklaştırmaz.

Klor, iyot ve ozon çoğu kimyasal dezenfeksiyon için kullanılır. Klorlama potansiyel olarak toksik yan ürünlere neden olabilir, ayrıca tüm kistleri veya virüsleri öldürmez.

İyotlama etkili ancak tatsız bir tat bırakıyor. Hamilelere veya tiroit problemi olanlara su hazırlarken iyot kullanılması önerilmez. Ozon ilavesi etkili ancak yaygın bir şekilde mevcut değildir.

Işınlama morötesi ışıkla veya güçlü güneş ışığına maruz bırakılarak gerçekleştirilir. UV ışını bakteri ve virüsleri öldürür, ancak patojen organizmaların tüm yosunlarını veya kistlerini öldürmez.

Güneş ışığı su yeterince berrak, ışık yeterince parlak ve suyu yeterince uzun süre ışığa maruz bırakırsa etkili olur. Bu yöntemin kullanımı hakkında kesin tavsiyeler vermek için çok fazla değişken vardır.

Mikro filtreleme etkinliği, filtrenin gözenek boyutuna bağlıdır. Gözenek boyutu ne kadar küçükse, filtreleme o kadar iyi olur, ancak daha yavaştır. Bu teknik tüm patojeni giderir.

Elektroliz, nano-alümina filtreleme ve LED ışınlamayı içeren diğer teknikler daha yaygın hale gelmektedir.

Değerli Okurlarımız;

Yağmur Suyu Nasıl Dezenfekte Edilir hakkında sizleri bilgilendirdiğimize inanıyoruz. Bunlar dışında; Yağmur suyu asit mi baz mı, Yağmur suyu arıtma sistemi, Yağmur suyu arıtma sistemi, Yağmur suyu biriktirme, Yağmur suyu depolama, Yağmur suyu filtresi, Yağmur suyu filtreleme, Yağmur suyu geri kazanımı, başlıkları hakkında bilgi almak için Google’da arama yapabilirsiniz.

Makale Kategorileri:
Bilim · Genel Kültür · Sağlık · Yaşam

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir