Albert Einstein

Albert Einstein Hakkında Bilmedikleriniz

10 Kasım 2019

Çoğu kişi Albert Einstein E = mc 2 formülü ile ortaya çıkan ünlü bir bilim adamı olduğunu biliyor. Ama bu deha hakkındaki bu on şeyi biliyor musun?

Yelken Sevgisi

Einstein, İsviçre’deki Zürih’teki Polytechnic Institute’ta koleje gittiğinde, yelkene aşık oldu. Sık sık bir göle bir tekne götürür, bir defter çıkarır, rahatlar ve düşünür. Einstein asla yüzmeyi öğrenmemiş olsa da, hayatı boyunca bir hobi olarak yelken açmaya devam etti.

Reklamlar

Einstein’ın Beyni

Einstein 1955’te öldüğünde, onun vücudu yakıldı ve külleri onun arzusu gibi dağıldı. Ancak, cesedi yakılmadan önce, Princeton Hastanesi’nde patolog Thomas Harvey, Einstein’ın beynini çıkardığı bir otopsi yaptı.

Beynini vücuda geri sokmak yerine, Harvey çalışma için görünürde tutmaya karar verdi. Harvey, Einstein’ın beynini tutma iznine sahip değildi, ancak birkaç gün sonra Einstein’ın oğlunun bilime yardımcı olacağını düşünüyordu. Kısa bir süre sonra, Harvey, Einstein’ın beyninden vazgeçmeyi reddettiği için Princeton’daki görevinden kovuldu.

Sonraki kırk yıl boyunca Harvey, Einstein’ın kesilen beynini (Harvey 240 parçaya böldü) iki mason kavanozda tuttu ve ülke içinde dolaşırken. Her seferinde, Harvey bir parçadan dilimleyip bir araştırmacının yanına gönderecekti.

Sonunda, 1998’de Harvey, Einstein’ın beynini Princeton Hastanesi’ndeki patoloğa geri verdi.

Einstein ve Keman

Einstein’ın annesi Pauline, başarılı bir piyanistti ve oğlunun da müziği sevmesini istedi, böylece altı yaşındayken onu keman derslerine başladı. Maalesef, ilk başta Einstein keman çalmaktan nefret ediyordu. 

Einstein 13 yaşındayken, Mozart müziğini duyunca aniden keman hakkındaki fikrini değiştirdi . Yeni bir tutkuyla, Einstein hayatının son birkaç yılına kadar keman çalmaya devam etti.

Yaklaşık yirmi yıldır Einstein, kemanı sadece düşünce sürecine takılıp kaldığında rahatlamak için kullanmakla kalmayacak, yerel resitallerde sosyal olarak oynayacak ya da evinde duran Noel carolers gibi hazırlıksız gruplara katılacaktı.

İsrail Cumhurbaşkanlığı

Siyonist lider ve İsrail’in ilk Cumhurbaşkanı Chaim Weizmann’ın 9 Kasım 1952’de vefatından birkaç gün sonra , Einstein’a İsrail’in ikinci başkanı olma pozisyonunu kabul edip etmeyeceği soruldu.

73 yaşındaki Einstein teklifi reddetti. Resmi ret mektubunda Einsteinın cevabı, “insanlarla doğru bir şekilde ilgilenmek için doğal yetenek ve tecrübeye sahip olmaktan yoksun”, aynı zamanda yaşlandığını belirtmiştir.

Asla Çorap Giymezdi

Einstein’ın çekiciliğinin bir kısmı onun dağınık görünümüydi. Einstein’ın kendine özgü alışkanlıklarından biri, rahatsız edilmemiş saçlarına ek olarak asla çorap giymemekti.

Yelken ya da Beyaz Saray’daki resmi bir akşam yemeğine giderken, Einstein her yerde çorapsız gitti. Einstein’a göre, çoraplar bir acıydı çünkü çoğu zaman delikler açıyordu.

Basit bir Pusula

Albert Einstein beş yaşında ve yatakta hasta olduğunda, babası ona basit bir cep pusulası gösterdi. Einstein büyülendi. Tek bir yöne işaret etmek için küçük iğnede hangi kuvvet uygulandı?

Bu soru Einstein’ı uzun yıllar boyunca korkutmuş ve bilime olan ilgisinin başlangıcı olarak dikkat çekmiştir.

Buzdolabı İcat Etti

Özel Rölativite Teorisi’ni yazdıktan 21 yıl sonra Albert Einstein, alkol gazıyla çalışan bir buzdolabını icat etti. Buzdolabı 1926 yılında patentliydi, ancak hiçbir zaman üretime geçmedi çünkü yeni teknoloji gereksiz hale getirdi.

Einstein buzdolabını icat etti çünkü bir kükürtdioksit yayan buzdolabının zehirlediği bir aileyi okudu.

Sigara Takıntısı

Einstein sigara içmeyi severdi. Eviyle Princeton’daki ofisi arasında yürürken, onu sık sık bir duman izi izledi. Neredeyse onun imajının bir parçası olarak vahşi saçları ve çuval bezi kıyafetleri, Einstein’ın güvenilir boru hattını tutmasıydı.

1950’de Einstein şöyle demiştir: “Bence pipo tütünü tüm insan ilişkilerinde biraz sakin ve objektif bir yargıya katkıda bulunuyor.” 

Kuzeniyle Evlendi

Einstein 1919’da ilk karısı Mileva Mariç’ten boşandıktan sonra kuzeni Elsa Loewenthal ile evlendi. Ne kadar yakından ilişkiliydi? Oldukça yakın. Elsa aslında ailesinin her iki tarafında Albert ile ilgilidir.

Albert’in annesi ve Elsa’nın annesi kız kardeşti, ayrıca Albert’ın babası ve Elsa’nın babası kuzenlerdi. Her ikisi de küçükken, Elsa ve Albert birlikte oynadılar; Ancak, romantizm sadece, Elsa evlendikten ve Max Loewenthal’dan boşandıktan sonra başladı.

Uygunsuz bir kız

1901 yılında, Albert Einstein ve Mileva Mariç evlenmeden önce, kolej sevgilileri İtalya’da Como Gölü’ne romantik bir kaçış yaptı. Tatildeyken, Mileva kendini hamile buldu. O gün ve yaşta, gayri meşru çocuklar yaygın değildi ve henüz toplum tarafından kabul edilmiyorlardı.

Einstein’ın Mariç’le evlenmek için parası olmadığı ya da bir çocuğu destekleme yeteneği olmadığı için, ikisi Einstein’ın bir yıl sonra patent işine girmesine kadar evlenemiyorlardı. Einstein’ın itibarını ihsan etmemek için Mariç ailesine geri döndü ve Lieserl adını verdiği kız çocuğu vardı.

Einstein’ın kızını bildiğini biliyor olsak da, aslında ona ne olduğunu bilmiyoruz. Einstein’ın mektuplarında, sonuncusu 1903’teki son birkaç referans var.

Lieserl’in, erken yaşta kızıl ateşinden sonra öldüğü veya kızıl ateşten kurtulduğu ve evlatlıktan vazgeçildiği düşünülmektedir.

Hem Albert hem de Mileva, Lieserl’in varlığını o kadar gizli tutmuşlar ki, Einstein alimleri sadece son yıllarda varlığını keşfettiler.

Makale Kategorileri:
Bilim · Biyografiler · Genel Kültür

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir