Dolmalık Biber

Dolmalık Biber

23 Şubat 2019

Biberler ve bir dizi biber kuzenleri, dünyanın neresinde olursanız olun, mutfakta en çok yönlü sebzelerden bazılarıdır. Soğanla nefis bir sote yaparlar ve salatalar, çorbalar ve güveçlerde kendilerini dilimleyip doğranırlar. Onlar doldurulmuş, ızgara, sandviçler üzerine yerleştirilebilir ya da sadece taze, lezzetli ve gevrek bir atıştırma için dilimlenmiş olabilir. 

Diğer bazı biber çeşitleri ile karşılaştırıldığında, biber “hotness” kategorisinde fazla kazanmayabilir. Kırmızı olduğunda, bazı sarı ve turuncu çeşitler daha tatlı olabilir. Biberlerin ısısı “Scoville ısı birimleri” nde ölçülür. Yeşilbiber, skalaya göre sıfır, jalapeño biberleri 2.500-4.000, Meksikalı habañeros 200.000 ila 500.000 birim kazanır. 

Reklamlar

Biberlerin Sağlığa Faydaları

Belki de yoğun renk çeşididir, ya da belki de ona veren lezzettir, ancak biberler vitamin ve minerallerin payından daha fazladır. Yeşilbiber gibi, C vitamini açısından zengin besinlerin düzenli tüketimi, örneğin portakalın C vitamininin iki katından fazla C vitamini içeren, scurvy’e karşı korunmaya yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp hastalıklarına, diyabetlere neden olan arterlerde iltihabı azaltır ve kolesterol birikir ve vücuttan zararlı serbest radikalleri temizler. Biberlerin diğer besinsel faydaları arasında tiamin, niasin, folat, magnezyum ve bakır bulunur.

USDA çalışmaları, sıcak çeşitler de dahil olmak üzere biberlerdeki K vitamini (fillokinon) içeriğinin kan pıhtılaşmasını etkileyebileceğini ve kemik yoğunluğu azalmış olan hastaların bu besin maddesinin daha düşük seviyelerini gösterdiğinden, osteoporozu korumada da rol oynayabileceğini göstermiştir. İlginçtir ki, sote biber ham biber daha K vitamini miktarda içerir.

Biberlerde Yapılan Çalışmalar

Yeşil, kırmızı ve sarı biberler, kendi eşsiz besinlerini bulmak için incelenmiştir. İçerdiği tüm fenolik bileşikler, askorbik asit, karotenoidler ve serbest radikal süpürücü aktivitedir. Yeşilbiber en yüksek fenolik aktiviteyi gösterdi, ancak kırmızı ve sarı çeşitlerden daha az karotenoid içeriğe sahipti. Kırmızıbiberler en çok askorbik aside ve daha yüksek seviyede serbest radikal süpürme aktivitesine sahipti.

Araştırmacılar, C vitamini açısından zengin gıda alımı, özellikle yeşilbiberler ve azalan prostat kanseri riski arasındaki ilişkiyi bulmak için asbeste maruz kalan erkeklerde 12 yıllık takip çalışmaları yaptı. Sonuçlar, diyetlerinde yeşilbiber ve brokoli miktarının daha yüksek oranda hastalığa sahip olduğunu göstermiştir. Bilim adamları özellikle prostat kanseri riskini önemli ölçüde azaltabilecek bileşikler olarak lycopene, β-karoten, E, C ve A vitaminlerini ve biberlerdeki retinoidleri belirtmişlerdir.

Makale Kategorileri:
Gıda

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir