kurbağa özellikleri

Kurbağa Özellikleri

15 Mayıs 2021

Erişkin kurbağa uzun arka bacakları, tıknaz gövdeleri, araları zarlı parmaklar, çıkık gözler ve kuyruksuz olmak gibi özellikleri vardır. Kurbağaların büyük çoğunluğu yarı sulu bir yaşam sürer, tırmanarak ya da zıplayarak karada da yaşayabilirler. Özellikle çiftleşme döneminde belirginleşen “vıraklama” olarak anılan seslenişleriyle dikkat çekerler. Kurbağalar, geniş bir yaşam alanına sahiptir.  Çoğunluğu tropik yağmur ormanlarında olmak üzere, toplam 33 familyaya dağılmış yaklaşık 5250 türü vardır. Çeşitliliği en fazla olan omurgalılardandır fakat yaz aylarında toprağın altında kururlar.

6 Familya olarak 17 türü vardır. bunlardan bazıları:

Reklamlar

Kızılca kurbağası

Su kenarları ve çayırlarda yaşayan, boyu en fazla 5 cm olan bir kurbağa türüdür. Boyu 26–60 mm uzunluğunda ve 2-13.9 g ağırlığındadır.

Toprak kurbağası

Doğu Avrupa ile Batı Asya’da ve Türkiye’de yaşayan, boyu en fazla 8–9 cm olan bir kurbağa türüdür. Boyu 8 cm uzunluğundadır. Arka ayaklarda toprağı kazmaya yarayan kazıcı bir çıkıntı (metatarsal tüberkül) bulunur.

Kafkas kurbağası

Türkiye’nin Doğu Karadeniz bölgesinde yaşayan, boyu 6 cm olan bir kurbağa türüdür. Habitat kaybından dolayı soyu yok olmaktadır.  Vücut oldukça ince yapılı ve arka bacaklar oldukça ince uzundur. Deri erkeklerinde sırtta pürtüklüdür.

Siğilli kurbağa

Türkiye’de yaşayan, boyu en fazla 15 cm olan bir kurbağa türüdür. En yaygın kara kurbağası türüdür ve derileri bol siğilli olduğundan bu adı almıştır. Çenelerde diş bulunmaz. Erkeklerinde ses kesesi yoktur. Fazla sıçrayamazlar. Karada hareketleri yavaştır.

Yeşil kurbağa

Ağaç kurbağası türüdür. Nesli tehdit altındadır.

Ağaç kurbağası

Küçük, ince yapılı ve uzun bacaklıdırlar. Ayaklarında  tırmanmaya yarayan emici diskler vardır. Ilıman iklim bölgelerindedir.

Çevik kurbağa

Avrupa ve Türkiye’de yaşayan, 6–8 cm boyunda bir kurbağa türüdür. Erkeklerde 6 dişilerde ise 8 cm ye kadar çıkar. Genel olarak açık kahve rengindedir. Erkeklerinde dış ses kesesi yoktur.

Toros kurbağası

Boyları 6 cm ile 7.5 cm arasında değişebilir.  Sırt bölgesi sarı, yeşil siyah desenli gözlenebilirken karın pembe veya sarımsı olabilmektedir. 

Ova kurbağası

Boyları 15 cm civarlarında olup, gri renkli zeminde yeşil lekeleri bulunmaktadır. Suyun altında gözleri ve burnu dışarıda kalacak şekilde saklanırlar.

Makale Kategorileri:
Genel Kültür · Hayvanlar · Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir