primer deri lezyonları

Primer Deri Lezyonları

29 Ocak 2019

Makül (macule)

Makül çapı 1 cm’yi aşmayan, düz, deride kabarıklık yapmayan, nonpalpabl, basmakla solan pembe kırmızı renkli lezyonlardır, lokal damar genişlemelerine bağlı olarak ortaya çıkarlar. Kızamıkta, nadiren tifo ve sifiliste görülürler. Kızıldaki maküller daha yaygın ve birbirine daha yakındırlar.

Reklamlar

Papül (papule)

Papül çapı 1 cm’den küçük, yuvarlakça, deriden kabarık oluşumlardır, palpe edilirler, serttirler. Sebebe göre dermiş içine akut olarak serum sızması veya iltihabi hücre infiltrasyonu sonucu görülürler. Akne, liken planus gibi deri hastalıklarında, suçiçeği ve çiçek hastalığının başlangıç dönemindeki döküntüler papül niteliğindedir.

Nodül (nodule)

Çapı 1 cm’den büyük, deriden kabarık, lezyonlardır. Nörofibromatosiste (von Recklinghausen Hastalığı) vücudun her tarafında değişik büyüklükte nodüller görülür. Nodüler lezyonlara bir örnekte eritema nodozumdur (erythema nodosum). Eritema nodozum genellikle bacaklarda tibiaya yakın yerlerde, palpasyonla sert ve ağrılı, kırmızımsı mavi renkte, deriden hafif kabarık, çapı birkaç milimetre ile birkaç santimetre arasında değişen oluşumlardır. Streptok infeksiyonlarında, tüberkülozda, sarkoidozda, ilaçlara ve diğer allerjelere bağlı olarak da meydana çıkabilir. Karsinomaların deri metastazları, lökemia (leukemia), sifilis, tüberküloz ve lepraya bağlı granülasyon dokusu oluşumları nodül şekilde deri lezyonları oluşturabilir.

Tümör (Tumor)

Tümör, çapı 2 cm’yigeçen, büyük sert (solid) nodüler oluşumlarıdır. Deri tümörleri selim (benign, iyi huylu) veya habis (maligne, kötü huylu) olabilir. Yukarıda bahsedildiği gibi metastik tümörler deri altına yerleşebillir. Lökemia, sifilis, tüberküloz ve leprada infiltrasyona bağlı olarak tümöral oluşumlar görülebilir. Selim(iyi huylu) tümörlerden olan papillomalar (verrü, siğil) genellikle el sırtında, yağ bezlerinde kaynaklanan sebase kistler /sebeceous cyst) vücudun herhangi bir yerinde olabilir, deri ile kist birbirine yapışıktır. Deri altı yağ dokusunun selim tümörlerinden lipomalar daha çok saçlı deri altında yerleşirler, vücudun başka bölgelerinde de görülebilirler. Nörofibromalar da tömöral boyutlara ulaşabilirler. Benler (naevi) selim olup büyüyebilirler. Anjoma benler (kırmızı şarap renginde), melanomalar (siyah renk) konjenitaldirler. Melonamaların habisleşme eğilimi vardır.

Plak (plaque)

Plak deriden kabarık, geniş bir alanı tutan, pembe kırmızı renkte lezyonlardır. Bir deri hastalığı olan psoriasis (sedef hastalığı) tipik bir örneğidir. Lokalize tip sklerodermada (morphoea), derinin iltihabı veya habis tümör hücreleri ile infiltre olmaları halinde plak şeklinde lezyonlar görülebilir.

Veal (Wheal, kabartma)

Derinin geçici bir süre için kabarması şeklinde bir deri lezyonudur. Değişik büyüklükte, soluk veya kırmızı renktedirler. Derisi duyarlı olan kimselerde hafif bir travma sonrası veya böcek ısırığı sonucu ortaya çıkabilir. Ürtiker (urticaria) ve alerjik durumlarda görülebilir. Derinin hafif travmalara duyarlı olduğu durumlarda (dermatographism) deri tırnakla veya sert bir cisimle hafifçe çizildiğinde kızarıp kabarır, çizilen veya yazılan bir süre belirgin olarak sabit kalır.

Vezikül (vesicle)

Vezikül çapı 1 cm’den küçük içi sıvı ile dolu küçük kabarcıklardır. Sıvı epidermis içine toplanır ve berraktır. Suçiçeği, herpes simpleks (uçuk) ve herpes zoster (zona)’deki lezyonlar veziküle örnek olarak verilebilir.

Bül (bulla)

Vezikül özelliğinde olup çapları 1 cm’den büyüktür. Yanıklarda ve nadiren ilaç intoksikasyonlarında görülür.

Püstül (pustule)

İçindeki sıvı cerahatli olan veziküllerdir. En iyi örneği çiçek hastalığında görülür. Akne vulgariste de püstül mevcuttur.

Makale Kategorileri:
Sağlık

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir