Tuz ve Kum Karışımı Nasıl Ayrılır

Tuz ve Kum Karışımı Nasıl Ayrılır

23 Mart 2019

Bir Karışımın Çözünür ve Çözünmez Bileşenlerini Ayırmak

Tuz ve Kum Karışımı Nasıl Ayrılır: Kimyanın pratik bir uygulaması, bir maddenin diğerinden ayrılmasına yardımcı olmak için kullanılabilmesidir. Malzemelerin birbirinden ayrılma nedenleri, boyut (kayaların kumdan ayrılması), maddenin hali (buzdan su ayırma), çözünürlük, elektrik yükü veya erime noktası gibi bazı farkları olmasıdır.

Tuz ve Kumdan Fiziksel Ayrışma

Hem tuz hem de kum katılar olduğundan, bir büyüteç ve cımbız alabilir ve sonuçta tuz ve kum parçacıkları elde edebilirsiniz.

Reklamlar

Bir başka fiziksel ayırma yöntemi, tuz ve kumun farklı yoğunluklarına dayanır. Tuz yoğunluğu 2.16 g / cm³ iken kum yoğunluğu 2.65 g / cm³’tür. 

Başka bir deyişle, kum tuzdan biraz daha ağırdır. Tuz ve kumdan bir tencereye sallarsanız, kum sonunda üste yükselecektir. Altın, diğer maddelerin çoğundan daha yüksek bir yoğunluğa sahip olduğundan ve bir karışımda batarken de benzer bir yöntem kullanılır.

Çözünürlüğü Kullanarak Tuz ve Kum Ayrılması

Tuz ve kumu ayırmanın bir yöntemi çözünürlüğe dayalıdır. Bir madde çözünürse, bir çözücü içinde çözülmesi anlamına gelir. 

Tuz  (sodyum klorür veya NaCl) , suda çözünen iyonik bir bileşiktir. Kum (çoğunlukla silisyum dioksit) değildir.

  • Tuz ve kum karışımını tencereye dökün.
  • Su ekle. Çok fazla su katmanız gerekmez. Çözünürlük, sıcaklığın etkilenen bir özelliğidir, bu nedenle, daha fazla tuz, sıcak suda soğuk sudan çözünür. Bu noktada tuz çözülmezse sorun değil.
  • Tuz çözünene kadar suyu ısıtın. Suyun kaynadığı yere ulaşırsanız ve hala sağlam tuz varsa, biraz daha su ekleyebilirsiniz.
  • Tencereyi ısıdan çıkarın ve tutunması uygun olana kadar soğumasını bekleyin.
  • Tuzlu suyunu ayrı bir kaba dökün.
  • Şimdi kum toplayın.
  • Tuzlu su boş tencereye boşaltılır.
  • Su kaynarcaya kadar tuzlu suyu ısıtın. Su kaybolana kadar kaynatmaya devam edin ve tuz ile bırakın.

Tuzlu suyun ve kumun ayrı olmasının bir başka yolu, kum / tuzlu suyun karıştırılması ve onu yakalamak için bir kahve filtresi boyunca dökülmesidir.

Erime Noktası Kullanılarak Karışım Bileşenlerini Ayırmak

Bir karışımın bileşenlerini ayırmak için bir başka yöntem de erime noktasına dayanır. Tuzun erime noktası 1474 ° F (801 ° C), kumun sıcaklığı 3110 ° F (1710 ° C). 

Tuz, kumdan daha düşük sıcaklıkta erir. Bileşenleri ayırmak için, tuz ve kum karışımı, 801 ° C’nin üzerinde, ancak 1710 ° C’nin altında ısıtılır. 

Erimiş tuz dökülüp kum bırakılabilir. Genellikle bu en pratik ayırma yönteminde değildir, çünkü her iki sıcaklık da çok yüksektir. Toplanan tuz saf olmasına rağmen, suyun dökülmesiyle kumun sudan ayrılmaya çalışılması gibi bazı sıvı tuzlar kumu kirletecekti.

Notlar ve Sorular

Unutmayın, tuz bırakana kadar su tencereden buharlaşmasına izin verebilirdiniz. Suları buharlaştırmayı seçtiysen, işlemi hızlandırabilecek bir yol tuzlu suyun büyük, sığ bir kaba dökülmesi olurdu.

Artan yüzey alanı, su buharının havaya girme oranını değiştirebilirdi.

Tuz suda kaynar değildi. Bunun nedeni, tuzun kaynama noktasının suyun kaynama noktasından çok daha yüksek olmasıdır. Kaynama noktaları arasındaki fark distilasyon yoluyla suyu arıtmak için kullanılabilir.

Damıtma işleminde, su kaynar, ancak daha sonra buhardan suya geri dönüşecek şekilde toplanır ve toplanabilir. Kaynar su tuz ve şeker gibi diğer bileşiklerden ayırır, ancak daha düşük veya benzer kaynama noktalarına sahip kimyasallardan ayırmak için dikkatlice kontrol edilmelidir.

Değerli Okurlarımız;

Tuz ve Kum Karışımı Nasıl Ayrılır hakkında sizleri bilgilendirdiğimize inanıyoruz. Bunlar dışında; Tuz ve su Nasıl ayrılır, Çay ve şeker nasıl ayrılır, Etil alkol su nasıl ayrılır, Tuz şeker karışımı nasıl ayrılır, Nikel tuz nasıl ayrılır, Kum ve su nasıl ayrılır, Alkol su nasıl ayrılır, Tebeşir tozu su nasıl ayrılır, Mercimek ve su nasıl ayrılır, Zeytinyağı su nasıl ayrılır, Makarna ve su nasıl ayrılır, Talaş ve su nasıl ayrılır, Kum ve çakıl nasıl ayrılır başlıkları hakkında bilgi almak için Google’da arama yapabilirsiniz.

Makale Kategorileri:
Bilim · Genel · Genel Kültür · Gıdalar · Yaşam

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir