Dünya’da Yok Olan Diller

Dünya’da Yok Olan Diller

26 Aralık 2019
  1. Ulu (1 konuşur); Bolivya da uras halkı tarafından konuşulmaktadır. Bu dil yok olduğu zaman antik kültürde yok olmaktadır.
  2. Spokane (2 konuşur); Kolispol dil ailesinin benzersiz dilidir.
  3. ApacheOklahama ve Meksika’da 3 kişi tarafından konuşulmaktadır. Kuzey Amerika’da yok olmak üzere olan 190 yerli kabile dillerinden biridir.
  4. Abago; Popua yani ginade 5 kişi tarafından konuşulmaktadır. Bu dille yazılmış kaynak çok azdır. Bu durum bu dilin yok olma sebebidir.
  5. Onondogo; iroquesa eyaletinde bu dili 10 kişilik New York kökenli anondogo halkı konuşmaktadır. Eskiden Kanada ve ABD’de konuşulan önemli dillerden birisidir fakat artık bu dil öğrenilmemektedir.
  6. Bom; Bu dili Sierra Leone’de 20 kişi konuşmaktadır. Ülkede 50 yaşın altında kimse bu dili bilmemektedir.
  7. Bella coola; Diğer adı muksalk olan bu dil Kanada’da 50 kişi tarafından konuşulmaktadır. Ülkede bu dili okutan okulların olması bu dilin yok olmaması için bir faktördür.
  8. Seneka; İroquesa eyaletinde bu dili seneka halkından 100 kişi konuşmaktadır. Yaşlı kabile reisleri bu dili gençlere öğretmeye çalışmaktadır. Fakat bu dili bilen genç sayısı çok azdır.
  9. Anahuaça; Güney Amerika’da konuşulan bu dil eskiden Peru ve Brezilya’da konuşulan önemli dillerden birisi olmuştur. Bu dili okutan okullar yoktur. Bu dille beraber bu kültürde yok olmaktadır.
  10. Taus; Meksika’da bu dili 800 kişi konuşmaktadır. Taus dilini İspanyolca yüzünden gençler bu dili öğrenmemektedir.
Makale Kategorileri:
Edebiyat

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir