Yok olan Diller

Yok Olan Diller

26 Aralık 2019

Dünyada yok olan diller aşağıda belirtilmiştir. Günümüzde kendi dilimizi ve medeniyetlerin kendi dillerine sahip çıkmaması sonucu aşağıdaki örneklere rastlayacağımız söz konusu olacaktır.

Ulu (1 konuşur)

Yok olan diller başında gelen dil ulu dilidir. Bolivya da uras halkı tarafından konuşulmaktadır. Bu dil yok olduğu zaman antik kültürde yok olmaktadır.

Reklamlar

Spokane (2 konuşur)

Kolispol dil ailesinin benzersiz dilidir.

Apache

Oklahama ve Meksika’da 3 kişi tarafından konuşulmaktadır. Kuzey Amerika’da yok olmak üzere olan 190 yerli kabile dillerinden biridir.

Abago

Popua yani ginade 5 kişi tarafından konuşulmaktadır. Bu dille yazılmış kaynak çok azdır. Bu durum bu dilin yok olma sebebidir.

Onondogo

iroquesa eyaletinde bu dili 10 kişilik New York kökenli anondogo halkı konuşmaktadır. Eskiden Kanada ve ABD’de konuşulan önemli dillerden birisidir fakat artık bu dil öğrenilmemektedir.

Bom

Bu dili Sierra Leone’de 20 kişi konuşmaktadır. Ülkede 50 yaşın altında kimse bu dili bilmemektedir.

Bella coola

Diğer adı muksalk olan bu dil Kanada’da 50 kişi tarafından konuşulmaktadır. Ülkede bu dili okutan okulların olması bu dilin yok olmaması için bir faktördür.

Seneka

İroquesa eyaletinde bu dili seneka halkından 100 kişi konuşmaktadır. Yaşlı kabile reisleri bu dili gençlere öğretmeye çalışmaktadır. Fakat bu dili bilen genç sayısı çok azdır.

Anahuaça

Güney Amerika’da konuşulan bu dil eskiden Peru ve Brezilya’da konuşulan önemli dillerden birisi olmuştur. Bu dili okutan okullar yoktur. Bu dille beraber bu kültürde yok olmaktadır.

Taus

Meksika’da bu dili 800 kişi konuşmaktadır. Taus dilini İspanyolca yüzünden gençler bu dili öğrenmemektedir.

Makale Kategorileri:
Arkeoloji · Bilim · Edebiyat · Genel Kültür · Yaşam

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir