Karl Benz

Karl Benz

3 Mart 2019

Alman makine mühendisi Karl Benz (1844-1929) tarafından içten yanmalı bir motorla çalışan ilk araçtır. 1885 yılında üretimi gerçekleşmiştir.

Benz’in otomobili, boru şeklinde bir çelik çerçeve, elektrikli bobin ateşleme, rafa ve pinyon direksiyonuna, buharlaşmalı soğutma sistemine ve diferansiyel arka uç dişlilere sahiptir. Onun 1600-cc, ¾ beygir gücü motoru 8 mil tepesindeydi.

Reklamlar

Motorwagen için 1886 patenti sayesinde, Benz, ilk pratik, piyasada bulunan, benzinli otomobil mucit unvanına sağlam bir iddiaya sahiptir. Anahtar otomotiv bileşenleri konusundaki yenilikleri efsanesini perçinledi. 

İş dünyasında kayalık bir başlangıç ​​yapmasına rağmen, kurduğu şirketler Avrupa’daki kalite ve mühendislik endüstri standartlarını belirledi ve Duryea kardeşler, Ford, Studebaker ve Olds gibi ABD’li yeni başlangıçlara ilham kaynağı oldu.

Öğrencilik Zamanları

Benz, başta Karlsruhe, Almanya’daki annesi tarafından yetiştirildi. Lokomotif şoförü olan babası, tren kazasında 2 yaşındayken öldü. Aile fakirdi, ancak Benz’in eğitimi bir öncelikti ve bir öğrenci olarak başarılı olmuştu. 

15 yaşındayken Karlsruhe Üniversitesi’ne kabul edildi ve 1864 yılında Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.

Bisikletler 1860’ların sonlarında yaşlanmaya başlamıştı ve Benz hevesli bir binici ve tamirciydi. İlk kez tamamen mekanize bir araç hakkında fantastikleştirdiği şey, binerken ve uğraşırken geçti.

Almanya çevresindeki mühendislik ve inşaat firmaları ile tatmin edici olmayan bir dizi başarının ardından, Benz, Mannheim’a yerleşti ve burada Ağustos Ritter ile ortaklaşa kurarak ilk demir dökümhanesini ve sac metal atölyesini açtı. 

İş erken başlamıştı, ancak yakında Benz, yeni bir işbirlikçiyle – yeni eşi Bertha – hayati sermayeyle kendi başına bir başarı vizyonu sağlayan güçlerle birleşecekti.

Karl Benz İcatları

Karl ve Bertha 1872’de oda temizliği yaptılar ve beş çocuğunun ilki bir yıl sonra geldi. Karl, fabrikalarının dikkatini yeni ve daha iyi motorların geliştirilmesine odakladı ve gelirlerini en üst düzeye çıkarmanın bir yolu olarak yeni patentler almak için gayretle çalıştı. 

Onun icatları bir gaz kelebeği sistemi, pille çalışan ateşleme sistemleri, bujiler, vites değiştiriciler, karbüratörler, su radyatörü ve debriyajı içeriyordu. 

1885’e kadar, tamamen gazla çalışan bir arabada bir araya getirmeye hazırdı. Benz Patent Motorwagen’in yenilikçi özellikleri arasında dört zamanlı motor, üç telli tekerlek ve rahat iki yollu koltuk bulunuyordu. Ancak eksik olan kritik bir şey bir müşteri tabanıydı.

Bir araba reklamı diye bir şey olmadığı bir zaman düşünün. Benzin sadece eczanede satılan bir ev temizleyiciydi. En iyi uzun mesafeli yollar bile kaba olduğunda, dar yollar kırsal alanda çizilmişti. Motorlu taşıt taşımacılığına duyulan ihtiyaç ya da motorlu taşıtın pratikliği konusunda halkın satışı çok uzaktı. 

Benz’in otomobili bu şeyleri değiştirecekti, ancak Bertha’dan bir başka kritik artırım yapmazsa. Doğal olarak doğmuş pazarlama tozu, arabayı tam anlamıyla başarının yolunda koyuyor.

1888’de bir Motorwagen’i yasadışı olarak tahsis eden ve Mannheim’dan Pforzheim’a 66 mil uzakta çeken ve annesini ziyaret eden Bertha’ydı. Atsız bir arabayla şimdiye dek ilk defa yapılan uzun mesafeli yolculuktu. 

8 mil’lik patlatmaları, vatandaşları alarma geçirerek, paha biçilemez tanıtımlar kazandı. Kocasına telgrafla güvenli varış hakkında bilgi verdi, ertesi gün evine dönüyordu.

PR etkisiyle birlikte Bertha’nın sansasyonel yolculuğu, fren balataları ve tepelere tırmanmak için ekstra bir vantilatör gibi otomobilin daha güvenli ve daha güçlü olmasını sağlamak için çeşitli geliştirmeler tespit etti. 

Benz bu yaz arabalarını satmaya başladı ve model 3 Motorwagen, Paris’teki 1889 Dünya Fuarı’nın bir yıldızıydı. Bugün, Bertha’nın ünlü yol gezisi, iki yılda bir aynı otoyol güzergâhı boyunca antik bir araba mitingi ile kutlanmaktadır.

1900’lü Yıllar

1900’lü yılların başında başlatılan bir dizi firma vasıtasıyla, Benz yıllardır Avrupa’da önde gelen otomobil üreticisi olarak kaldı. Yarış otomobil tasarımında, otomobil seri üretiminde ve yenilikçi motor tasarımında yenilikler, Benz’in liderliği altında bu dönemde sürdü.

1920’lerin başında, Almanya’nın çökmekte olan ekonomisi ve Benz ile Mercedes motorunun imalatçısı olan Stuttgardt merkezli Daimler arasındaki ısınmış rekabet, birleşme anlaşmasıyla sonuçlandı. Daimler-Benz şirketi 1926’da kuruldu ve bugün bulunan Mercedes-Benz model adlandırma kuralları ilk kez piyasaya sürüldü.

Karl Benz Nisan 1929’da öldü ve Bertha 1944’de izledi. Otomobilin tarihine yaptıkları katkılar, bugün endüstriyi yönlendirmeye devam eden inovasyon ve pazarlama arasındaki hayati ilişkiyi yansıtmaktadır.

Değerli Okurlarımız

Karl Benz hakkında detaylıca sizlere bahsetmeye çalıştık. Bunlar dışında, Karl Benz biyografi, Karl Benz filmi, Karl Benz hayatı, Karl Benz hakkında, Karl Benz ilk araba, Karl Benz imzası, Karl Benz motor, Karl Benz patent, Karl Benz sözleri, Karl Benz okul başlıkları hakkında bilgi almak için Google da arama yapabilirsiniz.

Makale Kategorileri:
Bilim · Biyografiler · Genel Kültür · Tarih

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir