Kurşun Geçirmez Yelek

Kurşun Geçirmez Yelek

29 Aralık 2019

Kaydedilen tarih boyunca insanlar, muharebe ve diğer tehlikeli durumlarda yaralanmalara karşı kendilerini korumak için vücut zırhı olarak çeşitli materyalleri kullandı. günümüzde ise kurşun geçirmez yelek kullanılmaktadır.

İlk koruyucu giysi ve kalkan hayvan derisinden yapılmıştır. Medeniyetler ilerledikçe ahşap kalkanlar ve daha sonra metal kalkanlar devreye girdi. Sonunda, metal de vücut zırhı olarak kullanıldı.

Reklamlar

Bununla birlikte, 1500 civarında ateşli silahların keşfiyle, metal gövde zırhı etkisiz hale geldi. O zaman sadece ateşli silahlara karşı gerçek koruma, taş duvarlar veya kayalar, ağaçlar ve hendekler gibi doğal engellerdi.

Yumuşak Vücut Zırhı

Yumuşak vücut zırhlarının ilk kaydedilen örneklerinden biri, ipekten imal edilen zırh kullanılan ortaçağ Japonlardı. 19. yüzyılın sonuna kadar, Birleşik Devletlerde yumuşak vücut zırhlarının ilk kullanımının kaydedildiğine inanılmadı. 

O zaman, ordu, ipekten imal edilen yumuşak vücut zırhlarını kullanma imkânını araştırdı. Proje , 1901’de Başkan William McKinley’nin öldürülmesinden sonra kongreye bile dikkat çekti .

Giysilerin saniyede 400 fitte veya daha az mesafedeki düşük hızlı mermilere karşı etkili olduğu gösterildiğinde, yeni kuşağa karşı koruma sağlamadılar.

Saniyede 600 feet’den fazla hızlarda dolaşan mühimmat. Bu, ipeklerin yasak maliyetiyle birlikte, konsepti kabul edilemez hale getirdi. Bu tip bir ipek zırhın, Avusturya Başpiskoposu Francis Ferdinand tarafından giyildiği ve I. Dünya Savaşı’nı hızlandırdığı bir mermiyle öldürüldüğü söyleniyordu.

Kurşun geçirmez yelek

Anti-balistik kurşun geçirmez yeleğin yeni nesli, balistik naylondan yapılmış 2. Dünya Savaşı “flak ceketi” dir. Gömlek ceketi öncelikle mühimmat parçalardan koruma sağladı ve çoğu tabanca ve tüfek tehdidine karşı etkisizdi. 

Çelik yelek

1970’lerde, vücut zırhının geliştirilmesindeki en önemli başarılarından biri de DuPont’un Kevlar balistik kumaşının keşfi oldu . İronik olarak, kumaşın orijinali araç lastiklerindeki çelik kemerin yerini alması için tasarlandı.

NIJ tarafından kevlar gövde zırhının geliştirilmesi birkaç yılda gerçekleşen dört aşamalı bir çabaydı. Birinci aşamada, kurşun mermisini durdurup durduramayacağını belirlemek için kevlar kumaşını test etmeyi içeriyordu. 

İkinci aşamada, hız ve kalibreye göre mermilerin nüfuz etmesini önlemek ve memurları en yaygın tehditlere karşı koruyacak bir prototip yelek geliştirerek gerekli materyal katmanlarının sayısını belirlemekle ilgiliydi.

Kevlar Bullet Proof Yaptığı Araştırma

1973 yılına gelindiğinde, kurşun geçirmez yelek tasarımından sorumlu Ordu Edgewood Arsenal araştırmacıları saha denemelerinde kullanmak üzere yedi kat Kevlar kumaştan yapılmış bir giysi geliştirdiler. 

Kevlar’ın nüfuz direncinin ıslak olduğu zaman bozulduğu tespit edildi. Kumaşın kurşuna dayanıklı özellikleri güneş ışığı da dahil ultraviyole ışığa maruz kaldıkça azaldı. 

Kuru temizleme maddeleri ve çamaşır suyu aynı zamanda tekrarlanan yıkamada olduğu gibi kumaşın antibakteriyel özelliklerini de olumsuz etkiledi. Bu problemlerden korunmak için, yelek su geçirmez ve ayrıca güneş ışığına ve diğer indirgeyici ajanlara maruz kalmayı önlemek için kumaş kaplamalar ile tasarlanmıştır.

Vücut Zırhının Tıbbi Testi

İnisiyatifin üçüncü aşaması, polis memurlarının hayatlarını kurtarmak için gerekli olacak vücut zırhının performans seviyesini belirlemek için kapsamlı tıbbi testleri içeriyordu.

Araştırmacılar, bir kurşun esnek kumaş tarafından durdurulduğunda bile kurşundan gelen darbe ve oluşan travma, en azından şiddetli bir çürük bırakıp en kritik organlara zarar vererek öldürebileceğini açıkça ortaya koydu. 

Ardından, ordu bilim adamları, zırhı etkileyen kurşun tarafından yaratılan kuvvetlerden kaynaklanan yaralanmalar olan künt travmanın etkilerini belirlemek için testler yaptılar.

Künt travma üzerine yapılan araştırmanın bir ürünü, kan gazlarını ölçen testlerin iyileştirilmesiydi ve akciğerlere yönelik yaralanmaların derecesini gösteriyordu.

Son aşamada zırhın yıpranabilirliğini ve etkinliğini izlemek gerekiyordu. Üç şehirde yapılan ilk test yeleğin giyilebilir olduğunu, gövdeye aşırı stres veya baskı oluşturmadığını ve polisin çalışması için gerekli olan normal vücut hareketini engellemediğini tespit etti. 

1975 yılında, 15 Kentsel Polis Departmanının işbirliği yaptığı yeni Kevlar zırhının kapsamlı bir saha testi yapıldı. Her bölüm 250.000’den daha büyük bir nüfusa hizmet veriyor ve her birinin memuru saldırı oranlarını ulusal ortalamanın üstünde yaşıyordu. 

Testler, ticari kaynaklardan satın alınmış 800 dahil 5.000 giysi içeriyordu. Değerlendirilen faktörlerin arasında, tam bir iş günü için giyilen konfor, aşırı sıcaklıklarda uyarlanabilme ve uzun süreli kullanımlar yoluyla dayanıklılığı vardı.

NIJ tarafından çıkarılan gösteri proje zırhı 800 ft / s’lik bir hızda 0.38 kalibrelik bir mermi ile vurulduktan sonra hayatta kalma olasılığının yüzde 95’ini sağlamak üzere tasarlandı. Ayrıca, bir mermiye çarptığında cerrahi gerektirme ihtimali yüzde 10 veya daha az olacaktı.

1976’da yayınlanan nihai bir raporda, yeni balistik materyalin, tam zamanlı kullanım için hafif ve giyilebilir kurşun geçirmez bir giysi sağlamada etkili olduğu sonucuna vardı. Özel sanayi, yeni nesil vücut zırhı için potansiyel pazarın farkına varmıştır ve vücut zırhı, NIJ gösteri programından önce bile bir miktarda piyasaya sürülmüştür.

Değerli Okurlarımız;

Kurşun Geçilmez Yelek hakkında sizleri bilgilendirdiğimize inanıyoruz. Bunlar dışında; çelik yelek kaç kilo, askeri çelik yelek, çelik yelek hammaddesi, kurşun geçirmez yelek neyden yapılır, kurşun geçirmez yelek nasıl yapılır, çelik yelek nasıl yapılır, karbon fiber kurşun geçilmez yelek, karbon fiber balistik yelek, balistik yelek fark başlıkları hakkında bilgi almak için Google’da arama yapabilirsiniz.

Makale Kategorileri:
Genel Kültür · Tarih

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir