michael-faraday

Michael Faraday

28 Ocak 2019

Çok fakir bir aileden gelen Michael Faraday, tarihin en büyük bilim adamlarından biri oldu. Bilim, ayrıcalıklı ailelere doğmuş insanların koruyucusu olduğu bir dönemde başarı kazandı. Elektriksel kapasitans birimi, şerefine F simgesi ile faradolarak adlandırılır.

Eğitim ve Çocukluğu

Reklamlar

Michael Faraday 22 Eylül 1791’de Londra, İngiltere’de dünyaya geldi. James ve Margaret Faraday’ın üçüncü çocuğudur. Babası sağlıksız bir demirciydi. Evlilik öncesi annesi hizmetkârdı. Aile bir derece fakirlik yaşıyordu.

Michael Faraday, 13 yaşına kadar yerel bir okula gitti ve burada temel bir eğitim aldı. Aile için para kazanmak, bir kitapçı için teslimat çocuğu olarak çalışmaya başladı. Çok çalıştı ve işvereni hayran kaldı. Bir yıl sonra çırak ustası olmak için terfi etti.

Cilt Bakımı ve Bilim Keşfi

Michael Faraday dünya hakkında daha fazla bilgi edinmeye hevesliydi; dükkânın kitaplarını bağlamaya kendini sınırlamadı. Her gün sıkı çalıştıktan sonra, boş zamanlarını bağlı olduğu kitapları okurken geçirdi.

Yavaş yavaş, bilim hakkında daha fazla okumaya başladığını fark etti. Özellikle iki kitap onu büyüledi:

  • Britannica Ansiklopedisi – elektrik bilgisi için kaynağı ve çok daha fazlası

O kadar çok hayran oldu ki, ne okuduğu gerçeğini teyit etmek için kimyasal ve aparatlarına olan yetersiz ödemesinin bir kısmını kullanmaya başladı.

Bilim hakkında daha fazla bilgi edindiğinde, tanınmış bilim adamı John Tatum’un doğal felsefe (fizik) üzerine bir dizi halka açık öğretim yapacağını duydu. Konferansa katılmak için ücret bir şilin olacaktı fakat Michael Faraday için fazlaydı. Ağabeyi kardeşinin bilimdeki bağlılığından etkilendi ve ona ihtiyacı olan şilini verdi.

Michael Faraday ve Joseph Henry’nin hayatlarındaki benzerliklerin çarpıcı olduğunu söylemeye değer. Her ikisi de fakirlik içinde doğmuşlardı; Kötü sağlık nedeniyle sıklıkla çalışamayan babalar vardı; çıraklara dönüştü; belirli kitapları okuyarak bilim insanı olmaya özendirildi; dindarca dindar; laboratuvar yardımcıları oldu; onların en büyük katkısı, elektrik bilimi alanında ve aynı bilimsel çağda yapılmıştı ve her ikisinin de onuruna bir SI birimi vardır.

Humphry Davy ve Daha Fazla Bilim Bilimine Giriş

Kitabın bir müşterisi olan William Dance, Sir Humphry Davy’nin Kraliyet Enstitüsünde ders vermesini istemek için bilet ister misiniz diye teklif etti ve Faraday’ın eğitimi bir adım daha yukarı çıktı.

Sir Humphry Davy, dünyanın en ünlü bilim adamlarından biriydi. Faraday şansına geldi ve kimyada en yeni sorunlardan biri olan asitlik tanımlayan dört konferansa katıldı. Davy’nin derslerde deney yapmasını izledi.

Faraday, kitapçığın arka tarafında, bakır paraları ve çinko diskleri nemli, tuzlu kağıtlarla ayırarak elektrikli bir pil üretmek için daha sofistike deneyler başlattı. Bataryasını magnezyum sülfat gibi kimyasalları parçalamak için kullandı. Humphry Davy’nin öncülüğünü yaptığı kimya türü buydu.

Ekim 1812’de Faraday’ın çıraklığı sona erdi ve tatsız bulduğu yeni bir işverenle ciltçi olarak çalışmaya başladı.

Michael Faraday’ın Kraliyet Enstitüsündeki Kariyeri

Faraday, 1 Mart 1813’te 21 yaşındayken İngiltere Kraliyet Enstitüsünde çalışmaya başladı.

Maaşının iyi geçti ve Kraliyet Enstitüsünün çatı katında bir oda vardı. Olaylar ortaya çıkma biçiminden çok memnun etti.

54 yıldır Kraliyet Enstitüsü ile ilişkiye girmesi ve Kimya Profesörü olarak görevlendirilmesi kararı aldı.

Faraday’ın bir kimya asistanlığı işi, Kraliyet Enstitüsü’ndeki deneyler ve dersler için aygıt hazırlamaktı.

Başlangıçta, bu Davy’yi zaten yaralamış patlayıcı olan azot triklorür ile çalışmayı içeriyordu. Faraday’ın kendisi başka bir nitrojen klorür patlamasıyla kısa bir süre bilinçsizce çalındı ​​ve daha sonra Davy yine yaralandı, sonunda (minnetle) o madde ile çalışmaya son verdi.

Kraliyet Enstitüsünde sadece yedi ay sonra Davy, Faraday’ı 18 ay süren bir Avrupa turunda sekreteri olarak seçti.

Bu süre boyunca Faraday, Paris’teki André-Marie Ampère ve Milano’daki Alessandro Volta gibi büyük bilim adamlarıyla bir araya geldi. Tur bir şekilde üniversite eğitimi gibi davrandı ve Faraday bundan çok şey öğrendi.

Ancak, çok fazla tur için mutsuzdu, çünkü bilimsel ve sekreterlik çalışmalarına ek olarak Davy ve Davy’nin eşinden hoşlanmadığı bir kişisel hizmetkâr olması gerekiyordu. Davy’nin karısı, daha düşük sınıf bir aileden geldiği için Faraday’a eşit muamele etmeyi reddetti.

Yine de Londra’da tekrar daha iyi görünmeye başlamıştı. Royal Institution, Faraday’ın sözleşmesini yeniledi ve maaşını arttırdı. Davy akademik makalelerde onu bile kabul etmeye başladı:

1816’da 24 yaşında olan Faraday, maddenin özellikleriyle ilgili ilk konferansını Kent Felsefesi Derneği’ne verdi. Ve üç aylık bilim dergisinde kalsiyum hidroksit analizini tartışan ilk akademik çalışmasını yayınladı.

1821’de 29 yaşındayken, Kraliyet Enstitüsü Laboratuvarının ve Laboratuvarının Sorumlusu olarak terfi ettirildi. Ayrıca Sarah Barnard ile evlendi. Önümüzdeki 46 yıl boyunca Kraliyet Enstitüsünde o ve oda yaşıyordu. Artık tavan odasında değil; Humphry Davy’nin kendisinin de yaşadığı rahat bir süitte yaşıyordu.

1824’te 32 yaşındayken Kraliyet Cemiyeti’ne seçildi. Bu, tanınmış bir bilim insanı haline geldiğinin farkındaydı.

1825 yılında 33 yaşında Kraliyet Enstitüsü Laboratuvarının Müdürü oldu.

1833’te 41 yaşındayken İngiltere Kraliyet Enstitüsü’nde Kimya Profesörü oldu. Bu konumunu hayatının geri kalanında tuttu.

1848’de 54 yaşında ve 1858’de Kraliyet Cemiyeti Başkanlığı önerildi, ancak reddetti.

Michael Faraday’ın Bilimsel Başarıları ve Keşifleri

Funnily yeterince, Faraday’ın hayatında insanlar fizikçi kelimeyi kullanmaya başlamış olmasına rağmen, Faraday bu kelimeyi sevmiyordu ve kendini her zaman bir filozof olarak tanımlıyordu.

Deney yoluyla keşfe adamış bir adamdı ve bilimsel sezgilerinden gelen fikirlerden asla vazgeçmediği için ünlüdür.

Bir fikrin iyi bir fikir olduğunu düşünürse, beklediğini elde edinceye kadar birden fazla arıza ile deneyler sürdürecekti; ya da nihayetinde ana doğanın sezgisini yanlış göstermeye karar vermesine kadar. Ancak Faraday’ın davasında bu nadirdi.

En dikkat çekici keşiflerinden bazıları:

1821: Elektromanyetik Dönemin Keşfi

Bu, elektrik akımı taşıyan bir telin manyetik özelliklere sahip olduğunu keşfettiği Hans Christian Oersted’in keşfine dayanılarak, sonunda elektrik motoruna dönüşecek olanın bir görüntüsüdür.

1823: Gaz Sıvılaşma ve Soğutma

1802’de John Dalton, tüm gazların düşük sıcaklık ve / veya yüksek basınçlarla sıvılaştırılabileceğine dair inancını ifade etmişti. Faraday, ilk kez klor gazı ve amonyak gazını sıvılaştırmak için basınç uygulamak suretiyle Dalton’un inancına ilişkin güçlü kanıtlar sundu.

Amonyağın basınç altında sıvılaştırılabileceğini, daha sonra soğutulması için buharlaştığını göstermek, ticari soğutmaya yol açtı.

Amonyak sıvılaşması daha fazla ilgi gördü, çünkü Faraday, amonyağın buharlaşmasına izin verince soğumaya neden olduğunu gözlemledi.

Suni buharlaştırma ile soğutma prensibi, 1756 yılında Edinburgh’daki William Cullen tarafından kamuya açıklandı. Cullen, bir eter şişesinin üzerindeki basıncı düşürmek için bir pompa kullandı; bu da eterin hızlı bir şekilde buharlaşmasına neden oldu. Buharlaşma soğumaya neden olmuş ve havadaki nem buharla temas ettikçe şişenin dış tarafında buz oluşmuştur.

Faraday’ın keşfinin önemi mekanik pompaların oda sıcaklığında bir gazı sıvıya dönüştürebildiğini göstermesiydi. Daha sonra sıvı buharlaştınlabilir, çevresi soğutulur ve ortaya çıkan gaz toplanabilir ve bir pompa vasıtasıyla tekrar bir sıvıya sıkıştırılabilir. Daha sonra tüm döngü tekrar edilebilir. Modern buzdolaplarının ve dondurucuların çalışma şekli budur.

1862 yılında Ferdinand Carré, Universal London Exhibition’da dünyanın ilk ticari buz yapma makinesini sergiledi. Makine soğutma sıvısı olarak amonyak kullandı ve saatte 200 kg oranında buz üretti.

1825: Benzen Bulma

Tarihsel olarak, benzen, hem pratik anlamda hem de kimya alanında en önemli maddelerden biridir. Yani yeni kimyasal maddeler keşfetmek ve anlamaktı. Michael Faraday, Londra’da aydınlatma için gaz üreten geride kalan yağlı kalıntıda benzen keşfetti.

1831: Elektromanyetik İndüksiyonun Keşfi

Bu, bilim ve teknolojinin geleceği için çok önemli bir keşifti. Faraday, değişen bir manyetik alanın bir elektrik devresinde elektriğin akmasına neden olduğunu keşfetti.

Örneğin, bir at nalı mıknatısı tel üzerinde hareket ettirmek elektrik akımı üretir, zira mıknatısın hareketi değişen manyetik alana neden olur.

Daha önce insanlar sadece bir akü ile elektrik akımı üretebiliyordu. Şimdi Faraday, bu hareketin elektrik haline gelebileceğini ya da daha bilimsel bir dille gösterilebildiğini göstermişti; kinetik enerji elektrik enerjisine dönüştürülebilirdi.

Bugün evimizdeki güçlerin çoğu bu ilkeyi kullanarak üretilmektedir. Dönme (kinetik enerji), elektromanyetik indüksiyon kullanarak elektriğe dönüştürülür. Döndürme, kömür, gaz veya nükleer enerji dönen türbinlerden gelen yüksek basınçlı buharla üretilebilir veya hidroelektrik tesisleri tarafından veya rüzgâr türbinleri ile örnek gösterilir.

1834: Faraday’ın Elektroliz Yasaları

Faraday, yeni elektrokimya biliminin kuruluşundaki en önemli oyunculardan biriydi. Bu, iyonik bir madde ile bir elektrotun ara yüzünde ne olduğunu anlamanın bir bilimidir. Elektrokimya, modern mobil teknolojiyi güçlendirebilen L-ion piller ve metal hidrit piller üreten bilimdir. Faraday yasaları elektrot reaksiyonlarını anlamamız için hayati önem taşımaktadır.

1836: Faraday kafesinin keşfi

Faraday, bir elektrik iletkeni yüklendiğinde, fazladan şarjın tamamının iletkenin dışına oturduğunu keşfetti. Bu ekstra yükün metalden yapılmış bir odanın veya kafesin içinde görünmediği anlamına gelir.

İnsanlara koruma sunmanın yanı sıra, harici elektrik faaliyetlerinden kaynaklanan parazitlenmeyi önlemek için hassas bir elektrik veya elektrokimyasal deneyler bir Faraday Cage içine yerleştirilebilir.

Faraday kafesleri ayrıca mobil iletişim için ölü bölgeler oluşturabilir.

1845: Faraday Etkisinin Keşfi – magneto-optik bir etki

Bu, elektromanyetizmayı ve ışığı bir araya getiren ilk bilim tarihindeki bir başka hayati deneydi. Bu ışığın bir elektromanyetik dalga olduğunu belirleyen James Clerk Maxwell’in denklemleri tarafından 1864’te tamamen açıklanan bir bağdır.

Faraday, bir manyetik alanın, ışık polarizasyonu düzleminin dönmesine neden olduğunu keşfetti.

1845: Diamamoetism’in Her Maddede Mülk Olarak Keşfi

Çoğu insan, normal mıknatıslar tarafından gösterilen ferromanyetizmayı bilir.

Faraday, tüm maddelerin diamadyum olduğunu keşfetti (çoğu zayıftı) bazıları kesinlikle çoktur.

Diamanyetizma, uygulanan bir manyetik alanın yönüne karşı gelir.

Örneğin, bir mıknatısın kuzey kutbunu kuvvetli bir şekilde dia misiz bir maddeye yakın tutarsanız, bu madde mıknatıs tarafından itilir.

Çok güçlü modern mıknatıslar tarafından uyarılan malzemelerdeki diamanyetizma leviteyi üretmek için kullanılabilir. Kurbağalar gibi canlılar bile diamadyumdur ve güçlü bir manyetik alana havalanabilirler.

Ölümü

Michael Faraday, 25 Ağustos 1867’de Londra’da 75 yaşında öldü. Karısı Sarah’dan sağ idi. Hiçbir çocuğu yoktu. Yaşamı boyunca dindar bir Hıristiyan olmuştu, Sandemanlılar adlı dinin küçük bir koluna aitti.

Hayatı boyunca İngiltere’nin kralları ve kraliçeleri ve İshak Newton’un bilim adamları ile birlikte Westminster Abbey’de defin gömülmüştü. Bunu daha mütevazı bir sonun lehine çevirdi. Sarah’nın da gömüldüğü mezarı Londra’daki Highgate Mezarlığı’nda hala görülebilir.

Makale Kategorileri:
Biyografi

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir