Mamutlar ve Mastodanlar

Mamut ve Mastodonlar

28 Ocak 2019

Mamut ve mastodonlar, Pleistosen sırasında insanlar tarafından avlanan ve her ikisinin de ortak bir sonunu paylaştığı, soyu tükenmiş probosidyan (otçul kara memelileri) iki türüdür. Megafauna’nın her ikisi de (yani bedenleri 100 kilo (45 kilogram) daha büyük olduğu anlamına geliyor) yaklaşık 10.000 yıl önceki Buz Devri’nin sonunda, büyük  yok oluşun bir parçası olarak tarihten silindiler.

Mamutlar ve mastodonlar insanlar tarafından avlanır ve dünyanın çeşitli yerlerinde hayvanların öldürüldüğü ve / veya katletildiği sayısız arkeolojik alan bulunur.

Reklamlar

Mamutlar ve mastodonlar, et, saklanma, kemikler ve kemik ve fildişi aletler, giyim eşyaları ve ev inşaatı gibi gıda ve diğer amaçlar için sivri hale getirildi.

Mamutlar

Mamutlar ( Mammuthus primigenius ya da tüylü mamut) günümüzde filler (Elephas ve Loxodonta) olan Elephantidae ailesinin üyeleri olan eski soyu tükenmiş bir fil türü idi. Modern filler, karmaşık bir sosyal yapıya sahip, uzun ömürlüdür; araçlar kullanıyorlar ve çok çeşitli karmaşık öğrenme becerileri ve davranışları sergiliyorlar. Bu noktada, halıcı mamutun (veya onun yakın akrabası olan Kolomb mamutunun) bu özellikleri paylaşıp paylaşmadığını hâlâ bilmiyoruz.

Büyük mamutlar omuzda yaklaşık 3 metre uzunluğunda muşamba ve uzun kırmızımsı veya sarımtıran saçlı bir katmandı. Bu yüzden bazen onları yünlü mamut olarak görürsünüz. Kalıntıları kuzey yarımkürede bulunur ve 40.000 yıl önce kuzeydoğudaki Asya’da yaygınlaşır.

Geç Pleyistosen sırasında Kuzey Amerika’nın geç Kuzey Mezopotamya’da ( MS ) 7 veya MS 6 (200-160.000 yıl önce) başında Avrupa’ya ulaştılar. Kuzey Amerika’ya vardığında, kuzenleri Mammuthus kolombileri (Kolomb üssü) egemendi ve her ikisi de bazı bölgelerde bir araya geldi.

Wooly mamut kalıntıları, iç buzul buzu, yüksek dağ zincirleri, çöller ve yarı çöller, yıl boyunca açık su, kıta sahanlığı bölgeleri veya tundra’nın yerini almak dışında 33 milyon kilometrekarelik bir alanda bulunurlar.

Mastodonlar

Öte yandan Mastodons ( Mammut americanum ) da eski, muazzam fillerdi, ancak Mammutidae ailesine aitti ve yalnızca tüylü mamut ile uzaktan ilgileniyorlardı. Mastodonlar, mamutlardan biraz daha küçük, omuzda 1,8-3 m (6-10 ft) boyu arasında idi; saçları yoktu ve Kuzey Amerika kıtasıyla sınırlanmıştı.

Mastodonlar, özellikle mastodon dişleri olmak üzere, fosil memelilerde bulunan en yaygın türlerden biridir ve bu Plio-Pleistosen sonrası proboscide kalıntıları Kuzey Amerika’da bulunur. Mammut americanum öncelikle ormanlık elementler ve meyvelerden oluşan Kuzey Amerika’nın Senozoik döneminde bir ormancılık tarayıcısıydı. Bunlar yoğun çam ormanları ladin ( Picea ) ve çam ( Pinus ) kullanıyorlardı ve kararlı izotop analizi, C3 tarayıcılarına eşdeğer bir odaklı beslenme stratejisine sahip olduklarını gösteriyor.

Mastodonlar odunsu bitki örtüsüyle beslenirler ve çağdaşlarından farklı ekolojik nişlere sahipler; Kolon mamutu kıtanın batı yarısındaki serin steplerde ve otlaklarda ve tropik ve subtropik ortamlarda yaşayan karışık bir yem olan gomphothere’de bulunur.

Makale Kategorileri:
Arkeoloji · Genel Kültür · Tarih

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir