X Işınları

X Işınları

23 Mart 2019

X ışınları veya x ışını elektromanyetik spektrumun bir parçası olup, bunlar daha kısa dalga boylarında (daha yüksek frekans ) görünür ışıktan daha yüksektir. X-radyasyon dalga boyu 0.01 ila 10 nanometre arasında değişir veya frekansları 3 x 10 16  Hz ila 3 x 10 19  Hz arasındadır. 

Bu, ultraviyole ışını ve gama ışınları arasındaki x ışını dalga boyunu belirtir. Röntgen ve gama ışınları arasındaki ayrım, dalga boyuna veya radyasyon kaynağına dayanabilir. Bazen x-ışını elektronlar tarafından yayılan radyasyon olarak kabul edilirken, gama ışınımı atom çekirdeği tarafından yayılır.

Reklamlar

Onları gözlemleyen ilk kişi olmasa da Alman bilim adamı Wilhelm Röntgen, x-ışınlarını (1895) ilk araştıran kişi oldu. Crookes tüplerinden çıkan x-ışınları, yaklaşık 1875 yılında icat edildi.

Röntgen, daha önce bilinmeyen bir türe işaret etmek için ışığı “X-ışını” olarak adlandırdı. Bazen radyasyona Röntgen veya Röntgen radyasyonu denir, bilim adamından sonra. Kabul edilen hecelemeler arasında x ışınları, x ışınları, xrays ve X ışınları (ve ışınım) bulunur.

X-ışını terimi, x-ışını kullanılarak oluşturulan bir radyografik görüntüye ve görüntüyü üretmek için kullanılan yönteme atıfta da kullanılır.

Sert ve Yumuşak X Işınları

X-ışını enerjisi, 100 eV ila 100 keV arasında değişir (0,2-0,1 nm dalga boyunun altında). Sert x ışınları, 5-10 keV’dan daha büyük foton enerjilerine sahip olanlardır. Yumuşak x-ışını daha düşük enerjili olanlardır. 

Sert x-ışınlarının dalga boyu bir atomun çapıyla karşılaştırılabilir. Sert x ışını maddeye nüfuz etmek için yeterli enerjiye sahipken, yumuşak x ışınları havada emilir veya nüfuz eden suyun derinliği 1 mikrometre olur.

X Işınlarının Kaynakları

X-ışınları, enerjik yüklü parçacıklar maddeye çarptığı zaman yayılabilir. Hızlandırılmış elektronlar, bir sıcak katot ve bir metal hedef içeren bir vakum tüpü olan bir x-ışını tüpünde x-ışını üretmek için kullanılır. 

Protonlar veya diğer pozitif iyonlar da kullanılabilir. Örneğin, proton kaynaklı x-ışını emisyonu analitik bir tekniktir. Doğal radyasyon kaynakları radon gazı, diğer radyoizotoplar, şimşek ve kozmik ışınları içerir.

X Işını Madde ile Etkileşimi

X ışınlarının madde ile etkileşimde bulunduğu üç yolu Compton saçılımı, Rayleigh saçılması ve fotoabsorptür. Optik absorpsiyon, yumuşak x ışınları ve daha düşük enerjili sert x ışını ile egemen etkileşim iken Compton saçılımı yüksek enerjili sert x ışınlarını içeren birincil etkileşimdir. 

Herhangi bir x-ışını, moleküllerdeki atomlar arasındaki bağlanma enerjisini yenmek için yeterli enerjiye sahiptir, bu nedenle etki, maddenin elementolojik bileşimine değil, kimyasal özelliklerine bağlıdır.

X Işınlarının Kullanımı

Çoğu kimse, tıbbi görüntülemede kullanımı nedeniyle x-ışınlarına aşinadır ancak radyasyonun diğer birçok uygulaması vardır:

Teşhis tıbbında, x-ışını kemik yapılarını görüntülemek için kullanılır. Sert x-ışını, düşük enerjili x-ışınlarının emilimini en aza indirgemek için kullanılır. Düşük enerjili radyasyonun iletilmesini önlemek için bir filtre x-ışını tüpünün üzerine yerleştirilir. 

Dişlerdeki ve kemiklerdeki yüksek atom kütlesi , x-ışınımını absorbe eder , diğer ışınların çoğunun vücuda girmesine izin verir. Bilgisayar tomografisi (CT taramaları), floroskopi ve radyoterapi diğer x-radyasyon tanı teknikleridir.

X-ışınları ayrıca kanser tedavileri gibi terapisttik teknikler için de kullanılabilir.

X ışınları, kristalografi, astronomi, mikroskopi, endüstriyel radyografi, havaalanı güvenliği, spektroskopi, flüoresan ve fisyon cihazlarını parçalamak için kullanılır. 

X-ışınları sanat yaratmak ve aynı zamanda tabloları analiz etmek için kullanılabilir. Yasaklanmış kullanımlar, hem 1920’lerde popüler olan x-ray saç çıkarma ve ayakkabı-uydurma floroskopları içerir.

X Işınına Bağlı Riskler

X-ışını, kimyasal bağları parçalayabilen ve atomları iyonize edebilen iyonize radyasyonun bir formudur. X ışını ilk keşfedildiğinde, insanlar radyasyon yanıkları ve saç dökülmesi çekti. 

Ölüm bildirileri bile vardı. Radyasyon hastalığı geçmişte büyük bir şey iken tıbbi x-ışınları, 2006 yılında tüm kaynaklardan toplam radyasyon maruziyetinin yaklaşık yarısını oluşturan insan yapımı radyasyona maruz kalmanın önemli kaynağıdır.

Bir tehlike oluşturan doz hakkında anlaşmazlık vardı, kısmen risk çok faktörlere bağlıydı. Açık bir x-ışını kansere ve gelişimsel problemlere neden olabilecek genetik hasara neden olabilir. En yüksek risk bir fetusa veya çocuğa yöneliktir.

X Işınlarını Nasıl Görürüz?

X-ışını görünür spektrumun dışında iken, yoğun bir röntgen ışını çevresinde iyonize hava moleküllerinin ışıltısını görmek mümkündür. Karanlıkta uyarlanmış bir göz tarafından güçlü bir kaynak görüldüğünde, x-ışınlarını “görmek” mümkündür. 

Bu olgu için mekanizma açıklanamamıştır (ve deney gerçekleştirmek için çok tehlikelidir). Genç araştırmacılar, gözün içinden gelen mavi-gri bir ışıltı görüyordu.

Değerli Okurlarımız;

X Işını hakkında sizleri bilgilendirdiğimize inanıyoruz. Bunlar dışında; X Işını teleskobu, X Işını oluşumu, X Işını dalga boyu, X Işını tüpü nedir, X Işını kırınımı, X Işını üretimi, X Işını kristalografisi, X Işını difraksiyonu, X Işını bulunuşu, X Işını cihazı, X Işını dalga boyu, X Işını enerjisi nedir, X Işını görüntülenme teknikleri, X Işını mikroskobu, X Işını madde etkileşimi, X Işını spektroskobi, X Işını yayan cihazlar, başlıkları hakkında bilgi almak için Google’da arama yapabilirsiniz.

Makale Kategorileri:
Bilim · Genel Kültür · Sağlık · Yaşam

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir