Kaslar

Kaslar

19 Kasım 2019

Kas dokusu, kasılma yeteneğine sahip “uyarılabilir” hücrelerden yapılır. Kaslar, tüm farklı doku tiplerinden (kas, epitel, bağ ve sinir), kas dokusu insanlarda dahil olmak üzere çoğu hayvanda en bol bulunan dokudur.

Kas Dokusu Çeşitleri

Kas dokusu, kasılma proteinleri olan aktin ve miyozinden oluşan sayısız mikrofilament içerir. Bu proteinler kaslardaki hareketlerden sorumludur. Üç ana kas dokusu türü:

Reklamlar

Kardiyak Kası

Kardiyak kası, kalpte bulunduğu için adlandırılmıştır. Hücreler, kalp atışının senkronizasyonunu sağlayan birbirine bağlı diskler ile birbirine bağlanır. 

Kardiyak kas, dallı, çizgili kastır. Kalp duvarı epikardiyum, miyokard ve endokard üç tabakadan oluşur. Miyokard, kalbin orta kas tabakasıdır. Miyokard kas lifleri, kalp iletimini sağlayan kalpte elektriksel darbeler taşır. 

İskelet Kası

Kemiklere tendonlarla bağlanan iskelet kası, periferik sinir sistemi tarafından kontrol edilir ve vücudun gönüllü hareketleriyle ilişkilendirilir. İskelet kası çizgili kastır. Kalp kası aksine, hücreler dallanmış değildir. İskelet kası hücreleri, kas lifi demetlerini koruyan ve destekleyen bağ dokusu ile kaplıdır. 

Kan damarları ve sinirler bağ dokusunda ilerleyerek kas hücrelerine oksijen ve sinir dürtüleri sağlayarak kas kasılmasını sağlar. İskelet kası, vücut hareketlerini gerçekleştirmek için koordinasyon içinde çalışan birçok kas grubuna ayrılmıştır. 

Bu gruplamaların bazıları baş ve boyun kaslarını (yüz ifadeleri, çiğneme ve boyun hareketini), gövde kaslarını (göğsünü, sırtını, karnını ve omurgasını hareket ettirerek), üst ekstremite kaslarını (omuzları, kolları, elleri ve parmakları hareket ettirmek) içerir.) ve alt ekstremite kaslarını (bacakları, ayak bileklerini, ayakları ve ayak parmaklarını hareket ettirerek). içerir.

Viseral (Düz) Kas

Viseral kas, vücudun çeşitli bölgelerinde kan damarları, mesane ve sindirim sistemi ile birlikte birçok oyuk organında bulunur. Kalp kası gibi çoğu visseral kası otonom sinir sistemi tarafından düzenlenir ve istemsiz kontrol altındadır. 

Viseral kas da düz kas denir çünkü çapraz çizgileri yoktur. Viseral kas, iskelet kasından daha yavaş kasılır, ancak kasılma daha uzun bir süre boyunca devam ettirilebilir. Kardiyovasküler, solunum, sindirim ve üreme sistemlerinin organlarıdüz kas ile kaplıdır. 

Bu kas ritmik veya tonik olarak tanımlanabilir. Ritmik veya fazik, düz kas düzenli aralıklarla büzülür ve zamanın çoğunu rahat bir durumda geçirir. Tonik düz kas çoğu zaman büzülmeye devam eder ve sadece periyodik olarak gevşerler.

Kas Dokusu Hakkında Diğer Bilgiler

Yetişkinlerin belli sayıda kas hücresi var. Ağırlık kaldırma gibi egzersizler sayesinde hücreler büyür, fakat toplam hücre sayısı artmaz. İskelet kasları isteğe bağlı kaslardır, çünkü kasılmaları üzerinde kontrolümüz vardır. Bizim beyinlerimiz iskelet kası hareketlerini kontrol eder. 

Bununla birlikte, iskelet kası refleks reaksiyonları bir istisnadır. Bunlar dış uyaranlara istemsiz tepkilerdir. Viseral kaslar istemsizdir, çünkü çoğunlukla bilinçli olarak kontrol edilmezler. Düz ve kalp kası periferik sinir sisteminin kontrolü altındadır.

Değerli Okurlarımız;

Kaslar hakkında sizleri bilgilendirdiğimize inanıyoruz. Bunlar dışında, Kas ağrısı, Kas anatomisi, Kas çeşitleri, Kas çekilmesi, Kas distrofisi, Kas erimesi, Kas fizyolojisi, Kas gevşetici, Kas hastalıkları, Kas kasılması, Kas krampları, Kas lifi, Kas nasıl gelişir, Kas oranı hesaplama, Kas ölçümü, Kas romatizması, Kas proteinleri, Kas spazmı, Kas ve iskelet sistemi, Kas yırtılması, Kas zedelenmesi başlıkları hakkında bilgi almak için Google’da arama yapabilirsiniz.

Makale Kategorileri:
Bilim · Sağlık

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir