kağıdın tarhçesi ve kağıt nedir

Kâğıt

25 Nisan 2020

Eski Çin tarihi kaynaklarına göre, Ts’ai Lun (veya Cai Lun) adlı bir mahkeme hadisesi, yeni icat edilen makaleyi MS 105’te Doğu Han Hanedanı İmparatoru Hediye sundu. Tarihçi Fan Hua (MS 398-445) bu olayların versiyonunu kaydetti, ancak batı Çin ve Tibet’ten arkeolojik bulgular, kâğıdın yüzyıllar önce icat edildiğini gösteriyor.

Daha eski kâğıt örnekleri, bazıları c. MÖ 200, Dunhuang ve Khotan’ın antik İpek Yolu şehirlerinde ve Tibet’te gün ışığına çıkarıldı. Bu yerlerdeki kuru iklim, kâğıdın tamamen ayrışmadan 2.000 yıla kadar hayatta kalmasına izin verdi. Şaşırtıcı bir şekilde, bu makalenin bazılarında mürekkep izleri bile var, mürekkebin tarihçilerin tahmin ettiğinden çok daha önce icat edildiğini kanıtlıyor.

Reklamlar

Kâğıttan Önce Materyal Yazımı

Tabii ki, dünyanın çeşitli yerlerindeki insanlar kâğıdın icadından çok önce yazıyordu. Kabuk, ipek, ahşap ve deri gibi malzemeler kâğıda benzer şekilde işlev gördü, ancak çok daha pahalı veya daha ağırdılar. Çin’de, uzun bambu şeritlerde, daha sonra deri kayışlar veya iplerle kitaplara bağlanan birçok erken eser kaydedildi.

Dünya çapında insanlar da taş veya kemiğe çok önemli notasyonlar oydu veya ıslak kilin içine damga bastırdı ve daha sonra sözlerini korumak için tabletleri kurutdu veya ateşledi. Bununla birlikte, yazma (ve daha sonra yazdırma), gerçekten her yerde bulunabilmek için hem ucuz hem de hafif bir malzemeyi gerektiriyordu. Kâğıt, faturaya mükemmel şekilde uyuyor.

Çin Kâğıt Yapımı

Çin’deki ilk kâğıt üreticileri, suya batırılmış ve büyük bir tahta tokmakla dövülen kenevir liflerini kullandılar. Nihai bulamaç daha sonra yatay bir kalıp üzerine döküldü; Bambu bir çerçeve üzerine gerilmiş gevşek dokunmuş bez, suyun dibini damlamasına veya buharlaşmasına izin vererek düz bir kenevir lifli kâğıdın arkasında bıraktı.

Zamanla, kâğıt üreticileri ürünlerinde bambu, dut ve farklı ağaç kabuğu türleri de dahil olmak üzere başka malzemeler kullanmaya başladılar. Resmi kayıtlar için, sarı bir madde olan emperyal renkle kâğıdı boyadılar, bu da kâğıdı başka türlü tahrip etmiş olabilecek böcekleri geri püskürtmenin avantajına sahipti.

Erken kâğıt için en yaygın biçimlerden biri kaydırma idi. Birkaç uzun kâğıt parçası bir şerit oluşturmak üzere birbirine yapıştırılmış, bu şerit daha sonra tahta bir merdanenin etrafına sarılmıştır. Kâğıdın diğer ucu, kaydırma kapağını bağlamak için ortada bir parça ipek kordon ile ince bir ahşap dübele tutturuldu.

Kâğıt Üretiminin Yayılması

Çin’deki kökeni açısından, kâğıt üretimi fikri ve teknolojisi Asya’ya yayılmıştır. 500’lü yıllarda, Kore Yarımadası’ndaki zanaatkârlar Çinli kâğıt üreticileri ile aynı malzemelerin çoğunu kullanarak kâğıt yapmaya başladılar. Koreliler ayrıca pirinç samanı ve deniz yosunu kullandılar ve kâğıt üretimi için mevcut olan lif türlerini genişlettiler. Kâğıdın bu erken benimsenmesi Kore’nin baskıdaki yeniliklerini de körükledi. Metal hareketli tip yarımadada 1234 CE tarafından icat edilmiştir.

Kâğıt Orta Doğu ve Avrupa’ya Ulaştı

MS 751’de Tang Çin orduları ve sürekli genişleyen Arap Abbasi İmparatorluğu, şimdi Kırgızistan’da olan Talas Nehri Savaşı’nda çatıştı. Bu Arap zaferinin en ilginç yankılarından biri, Abbasilerin Tou Houan gibi usta kâğıt yapımcıları da dahil olmak üzere Çinli zanaatkârları ele geçirmeleri ve onları Orta Doğu’ya geri almalarıydı.

O zaman, Abbasi İmparatorluğu batıda İspanya ve Portekiz’den Kuzey Afrika’ya ve doğuda Orta Asya’ya kadar uzanıyordu, bu yüzden bu muhteşem yeni malzeme bilgisi çok geniş bir alana yayıldı. Çok geçmeden Semerkant’tan (şimdi Özbekistan’da) Şam ve Kahire’ye kadar şehirler kâğıt üretim merkezleri haline gelmişti.

1120’de Moors, Avrupa’nın ilk kâğıt fabrikasını İspanya’nın Valencia kentinde (daha sonra Xativa olarak adlandırdı) kurdu. Oradan, bu Çin buluşu İtalya’ya, Almanya’ya ve Avrupa’nın diğer bölgelerine geçti. Kâğıt, çoğu İpek Yolu üzerindeki büyük Asya kültür merkezlerinden toplanan bilginin yayılmasına yardımcı oldu ve bu da Avrupa’nın Yükselişini mümkün kıldı.

Makale Kategorileri:
Tarih

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir