Otomobil Tarihi

Otomobil Tarihi

11 Ocak 2020

Bildiğimiz otomobil tek bir günde tek bir mucit tarafından icat edilmedi. Otomobilin geçmişi, birçok yenilikçiyi içeren dünya çapında bir gelişmeyi yansıtıyor.

Otomobil Tanımı

Bir otomobil veya araba, kendi motorunu taşıyan ve yolcuları nakleden tekerlekli bir araçtır. Yaklaşık 100.000’in üzerinde patentin modern otomobilin evrimleşmesine yol açtığı tahmin edilmektedir.

Reklamlar

İlk Otomobil

Hangi otomobilin ilk gerçek otomobil olduğu konusunda anlaşmazlıklar var. Bazıları 1769 yılında Fransız mühendis Nicolas Joseph Cugnot tarafından icat edilen kendinden tahrikli buharlı askeri traktörle icat edildiğini iddia ediyor. 

Diğerleri, 1885’te Gottlieb Daimler’in aracı ya da 1886’da Karl Benz‘in ilk gazla çalışan araçları patenti aldığı iddiasında bulundu. Ve bakış açınıza bağlı olarak, Henry Ford’un kitlesel üretim hattı ve otomobillerin günümüzde modellendiği otomobilin iletim mekanizması mükemmelliğinden dolayı ilk gerçek otomobilini icat ettiğine inanan başkaları da var.

Otomobilin Kısa Tarihi

15. yüzyılın Rönesans’ına kadar uzanan Leonardo DaVinci, Sir Isaac Newton’un birkaç yüzyıl sonra olduğu gibi ilk otomobil için de teorik planlar hazırlamıştı.

Newton’un ölümünden 40 yıl sonra, Fransız mühendis Cugnot’un buharla çalışan ilk aracı açıkladığı andan itibaren hızlı bir şekilde ilerletmişti.

Ve neredeyse bir asır sonra, ilk gazla çalışan otomobil ve  elektrikli araçlar ortaya çıktı.

Kitlesel üretim hattının devreye girmesi   otomobil endüstrisinde devrim yaratan önemli bir yenilikti. Ford, montaj hattı  işleminden alıntı  yapmasına rağmen, ondan önce gelen diğerleri vardı.

Arabaların tanıtımını takiben, karmaşık yol sistemine ihtiyaç   duyuldu. 

Aracın Bileşenleri

Bugün bildiğimiz modern otomobilleri yapmak için bir araya gelmesi gereken birçok icat vardı. Hava yastığından ön cam sileceklerine kadar burada uçtan uca kapsamlı gelişmenin ne kadar kapsamlı olabileceğine kapsamlı bir bakış sağlamak için bazı bileşenlerin ve keşif tarihlerinin bir incelemesi vardır.

Bileşen Açıklama
Hava yastıkları Hava yastıkları, çarpışma durumunda araçta bulunan yolcuların korunması için arabalar için bir güvenlik özelliğidir. ABD’de ilk kaydedilen patent 1951’de oldu.
Klima Araç kullananlar için soğutma sistemi bulunan ilk araç 1940 model yıl Packard’dı.
Bendix Starter 1910’da Vincent Bendix, elektrikli marş motorları için Bendix sürücüsünü patent altına aldı, bu da zamanın elle hazır marşlarına bir iyileşme sağladı.
Frenler 1901’de İngiliz mucidi Frederick William Lanchester disk frenlerini patent aldı.
Araba radyosu 1929’da, Galvin Manufacturing Corporation’ın başı olan Amerikalı Paul Galvin, ilk araba radyosunu icat etti. İlk araba radyoları otomobil üreticilerinden temin edilemedi ve tüketiciler radyoları ayrı ayrı satın almak zorunda kaldılar.Galvin, hareket ve radyo fikrini birleştiren yeni ürünler için “Motorola” ismini kullandı.
Çarpışma test mankenleri İlk çarpışma testi kuklası 1949’da yaratılan Sierra Sam’dı. Toplu kullanım için yaratılan otomobillerin yol güvenliğini test etmek için taklit otomobil kazalarında insanlar yerine Crash test kuklaları kullanıldı.
Seyir kontrolü Üretken (ve körü kör eden) bir mucit olan Ralph Teetor 1945 yılında yolda bir otomobil için sabit bir hız belirlemek için hız kontrolünü icat etti.
Diferansiyel Farklılıklar, bir çift tekerleği farklı hızlarda döndürmelerine izin verirken sürükleyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu icat, 1810’da taşıma direksiyonunda devrim yarattı. 
Tahrik mili 1898’de Louis Renault ilk tahrik mili icat etti. Bir tahrik mili, kuvvetleri ve dönüşü iletmek için, tekerleklere güç sağlayan tahrik treninin diğer bileşenlerini birbirine bağlayan mekanik bir bileşendir.
Elektrikli Pencereler Daimler 1948’de otomobillerde elektrikli camlar açtı.
Çamurluk 1901’de Frederick Simms, dönemin demiryolu motoru tamponlarına benzer şekilde tasarlanan ilk araba çamurlukunu keşfetti.
Yakıt enjeksiyonu Arabalar için yapılan ilk elektronik yakıt enjeksiyon sistemi 1966 yılında İngiltere’de icat edildi.
Benzin Başlangıçta gazyağının bir yan ürünü olan benzin, montaj hatlarını yuvarlamaya başlayan yeni araçların tamamı için büyük bir yakıt olarak keşfedildi. 20. yüzyılın başlarına kadar, petrol şirketleri benzinden petrolden basit bir distilat üretiyorlardı.
Isıtıcı Kanada Thomas Ahearn 1890’da ilk elektrikli araba ısıtıcısını icat etti.
Ateşleme Charles Kettering, ilk elektrikli marş motoru ateşleme sisteminin mucidi idi.
İçten yanmalı motor İçten yanmalı bir motor, silindirdeki bir pistonu itmek için yakıtın patlayıcı yanmasını kullanan herhangi bir motordur.1876’da Nikolaus August Otto icat etti ve daha sonra “Otto çevrimi” olarak bilinen başarılı bir dört zamanlı motoru patentledi.
Araç plakası İlk plakalara sayı tabakları deniyordu ve bunlar ilk önce 1893’te Fransa’da polis tarafından çıkarıldı. 1901’de New York eyaleti kanunla araba plakaları isteyen ilk devlet oldu. 
Bujiler Oliver Lodge, aracın motorundaki patlamalı yanmanın ışığı altında elektrikli buji ateşlemeyi (Lodge Igniter) icat etti.
Susturucu Fransız mucidi Eugene Houdry 1950’de katalitik susturucu icat etti.
Kilometre sayacı Bir kilometre sayacı, bir aracın seyahat ettiği mesafeyi kaydeder. İlk odometre M.Ö. 15’de antik Roma’ya dek uzanır.Bununla birlikte, kilometre ölçmek için kullanılan bir araba için modern kilometre sayacı 1854 yılında icat edildi.
Emniyet kemerleri Otomobil emniyet kemeri için ilk ABD patenti, 10 Şubat 1885’de New York’taki Edward J. Claghorn’a verildi.
süper kompresör Ferdinand Porsche 1923 yılında Almanya’nın Stuttgart kentinde bulunan ilk süper şarjlı Mercedes-Benz SS ve SSK spor otomobillerini icat etti ve bu da yanma motoruna daha fazla güç verdi.
Üçüncü Fren Işığı 1974’te psikolog John Voevodsky, arka fenerlerin altına monte edilmiş bir ışık olan üçüncü fren lambasını icat etti.Sürücüler frenlerine bastığında, bir ışık üçgeni, takip eden sürücüleri yavaşlatacaklarını bildirir.
Lastikler Charles Goodyear, daha sonra ilk lastikler için kullanılan vulkanize kauçuk icat etti.
Transmisyon 1832’de, WH James temel bir üç hızlı şanzıman icat etti.Panhard ve Levassor, 1895 Panhard’da kurulu modern şanzımanın icadı ile alakalı. 1908’de Leonard Dyer, bir otomobil iletiminin en eski patentlerinden birini elde etti.
Dönüş sinyalleri Buick 1938’de ilk elektrikli dönüş sinyallerini tanıttı.
Servo Direksiyon Francis W. Davis hidrolik direksiyon icat etti. 1920’lerde, Davis, Pierce Arrow Motor Car Company’nin kamyon bölümünün baş mühendisiydi ve ilk elden ağır taşıtlar kullanmakta ne kadar zor olduğunu gördü. Hidrolik direksiyona götüren bir hidrolik direksiyon sistemi geliştirdi.Hidrolik direksiyon 1951 yılına kadar piyasaya sürüldü.
Cam silecekleri Henry Ford’un Model A’nın imalatından önce, Mary Anderson, daha sonra cam silecekleri olarak bilinen cam temizleme cihazının Kasım 1903’te ilk patentini almıştır.
Makale Kategorileri:
Tarih

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir