Hidrojen Bombası - Atom Bombası

Atom Bombası

10 Şubat 2019

Atom Bombası ve Termonükleer Bomba Arasındaki Fark

Bir hidrojen bombası ve bir atom bombası her iki nükleer silahtır, ancak iki cihaz birbirinden çok farklıdır. Özetle, bir atom bombası bir fisyon tertibatı, bir hidrojen bombası füzyon reaksiyonuna güç katmak için fisyon kullanıyor. 

Başka bir deyişle, bir atom bombası bir hidrojen bombasının tetikleyicisi olarak kullanılabilir. Her bir bomba türünün tanımına bir göz atın ve aralarındaki ayrımı anlayın.

Reklamlar

Atom Bombası

Atom bombası veya atom bombası, nükleer fisyonla açıklanan aşırı enerjiden dolayı patlayan bir nükleer silahtır. Bu nedenle, bu tür bombalar bir fisyon bombası olarak da bilinir.

“Atomik” kelimesi kesinlikle tam değildir, çünkü atomun veya elektronlarının tamamından çok, fizyon (protonları ve nötronları) ile ilgilenen atomun çekirdeğidir.

Fisyon olasılığı olan bir materyal (parçalanabilir materyal) süper kritik kütle verilirken, fisyon oluştuğu nokta. Bu, patlayıcı maddeleri kullanarak alt kritik materyali sıkıştırarak ya da alt kritik bir kütlenin bir kısmını başka bir kütleye çekerek elde edilebilir. 

Bölünebilir malzeme, zenginleştirilmiş uranyum veya plütonyumdur. Tepkimenin enerji çıkışı, patlayıcının TNT’sinin yaklaşık bir tonu kadar, TNT’nin 500 kilotonuna eşdeğerdir. 

Bomba ayrıca, ağır çekirdeklerin küçük parçalara ayrılmasından kaynaklanan radyoaktif fisyon fragmanlarını serbest bırakıyor. Nükleer yıkım, esasen fisyon parçaları içeriyor.

Hidrojen Bombası

Bir hidrojen bombası veya H-bombası, nükleer füzyon tarafından salınan yoğun enerjiden patlayan bir nükleer silah türüdür. Hidrojen bombalarına termonükleer silahlar da denilebilir. Enerji, hidrojen, döteryum ve trityum izotoplarının kaynaşmasından kaynaklanır.

Bir hidrojen bombası, bir fisyon reaksiyonundan ısıya salınan enerjiye dayanıyor ve füzyonu tetiklemek için hidrojeni sıkıştırıyor ve bu da ek fisyon reaksiyonları üretiyor olabilir. 

Büyük bir termonükleer cihazda, cihazın veriminin yaklaşık yarısı tükenen uranyumun fisyonundan gelir. Füzyon reaksiyonu gerçekten düşüşe katkıda bulunmaz, ancak reaksiyon fisyon nedeniyle tetiklendiğinden ve daha fazla ayrışmaya neden olduğundan, H-bombaları en az atom bombaları kadar az yağış üretir. 

Hidrojen bombaları, TNT megatonlarına eşdeğer atom bombalarına kıyasla çok daha yüksek verim sağlayabilir. Patlatılan en büyük nükleer silah olan Çar Bomba, 50 megatonluk bir hidrojen bombasıydı.

Atom Bombası ve Hidrojen Bombası

Her iki nükleer silah türü de az miktarda maddenin büyük miktarlardaki enerjisini serbest bırakır ve enerjilerinin çoğunu fisyona bırakır ve radyoaktif şiddet üretir. Hidrojen bombası, potansiyel olarak daha yüksek bir verime sahiptir ve inşa edilmesi daha karmaşık bir cihazdır.

Diğer Nükleer Cihaz Çeşitleri

Atom bombaları ve hidrojen bombalarına ek olarak, başka nükleer silah türleri de vardır:

Nötron bombası: Bir hidrojen bombası gibi bir nötron bombası, termonükleer bir silahtır. Bir nötron bombası patlaması nispeten küçük ancak çok sayıda nötron serbest bırakıldı.

Canlı organizmalar bu tür cihazlarla öldürüldükçe daha az yağış üretilir ve fiziksel yapıların bozulmadan kalması daha muhtemeldir.

Tuzlu bomba: Tuzlanmış bir bomba, patlamanın uzun süreli radyoaktif şiddet üretmesine neden olacak şekilde kobalt, altın ve diğer başka materyalle çevrelenmiş bir nükleer bombadır. 

Bu tür bir silah potansiyel olarak bir “kıyamet gün ışığı silahı” olarak hizmet edebilir, çünkü patlak sonunda küresel dağıtım sağlayabilir.

Saf füzyon bombası:  Saf füzyon bombaları, fisyon bombası tetiklemesiz bir füzyon reaksiyonu üreten nükleer silahlardır. Bu tür bir bomba önemli radyoaktif düşüşü ortadan kaldırmaz.

Elektromanyetik nabız silahı (EMP):  Bu, elektronik ekipmanı bozabilecek nükleer bir elektromanyetik nabız üretmek için tasarlanmış bir bombadır. Atmosferde patlatılan bir nükleer cihaz, küresel olarak elektromanyetik darbe yayar.

Böyle bir silahın amacı geniş bir alana yayılmış elektronlara zarar vermektir.

Anti madde bombası: Bir anti madde bombası, madde ve anti madde etkileşime girdiğinde ortaya çıkan imha reaksiyonundan enerjiyi serbest bırakır. Bu gibi bir cihaz, önemli miktarda anti madde sentezleme zorluğu nedeniyle üretilmemiştir.

Değerli okurlarımız; Atom Bombası hakkında sizleri bilgilendirdiğimize inanıyoruz. Bunlar dışında; atom bombası atılan şehirler hiroşima, atom bombası olan ülkeler, atom bombası atan uçak, atom bombası gücü, hidrojen bombası olan ülkeler, hidrojen bombası etki alanı, hidrojen bombası denemesi, hidrojen bombası gücü, hidrojen bombası kaç kiliton, hidrojen bombası menzili başlıkları hakkında bilgi almak için Google’da arama yapabilirsiniz.

Makale Kategorileri:
Bilim

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir