Ekonomiyi Anlamak Neden Önemlidir

Ekonominin Önemi

28 Ocak 2019

Para Neden Değerlidir

Paranın doğasında olan hiçbir değer yoktur. Ölen ulus kahramanlarının resimlerine bakmaktan hoşlanmadıkça, para, bir ülke ve bir ekonomi olarak ona değere değene kadar başka bir kağıt parçasından daha fazla bir kullanıma sahip değildir. Bu noktada, değeri vardır, ancak değer doğasında değildir; Bu, genel olarak kullanıcılar tarafından dünya çapında kabul edildi ve uygulandı. 

Her zaman bu şekilde işe yaramadı. Geçmişte, para genellikle altın ve gümüş gibi kıymetli metallerden oluşan bozuk para biçimini almıştı.

Reklamlar

Madalyonların değeri kabaca bulunan metallerin değerine dayanıyordu çünkü madeni paraları her zaman eritebilir ve metali başka amaçlarla kullanabilirdiniz. Birkaç on yıl öncesine kadar farklı ülkelerdeki kağıt para altın standart veya gümüş standart veya ikisinin birleşimi üzerine kuruldu. bu durum ekonominin önemini yansıttı.

Bu, bazı altın veya bazı gümüş için alışverişi hükümete, bazı kağıt para çekmek anlamına geliyordu. Kur hükümet tarafından ayarlanıyor. altın standardı 1971’e kadar süren Başkan Nixon, Birleşik Devletlerin artık altın için para alışverişi yapmayacağını ilan etti. 

Bu, gelecekteki bir makalenin odak noktası olan Bretton Woods sistemini sona erdirdi. Şimdi Birleşik Devletler, başka hiçbir malla bağlantılı olmayan fiat bir para sistemi ile çalışıyor. Böylece cebinizdeki kağıt parçaları şu şekildedir: kağıt parçaları ve bildiğiniz bozukluklar. 

Paranın Değeri

Peki, neden beş dolarlık bir fatura değeri varken diğer bazı kağıt parçaları yani kağıt paralarda yoktur?

Çok basit: Para sınırlı bir tedarikle iyi bir şey ve insanlar için bir talep var, çünkü insanlar bunu istiyor. Para istememin nedeni, başkalarının para istemesini bildiğimden karşılığında mal ve hizmetler almak için paramı kullanabilirim. Daha sonra bu parayı, istedikleri malları ve hizmetleri satın almak için kullanabilirler.

Ekonomide mallar ve hizmetler eninde sonunda önemlidir ve para insanlara daha az arzu edilen malları ve hizmetleri bırakmalarını ve daha fazlasını elde etmelerini sağlayan bir yoldur. İnsanlar gelecekte mal ve hizmet satın almak için emeklerini satarlar (iş) satarlar. Gelecekte paranın bir değeri olacağına inanıyorum, bazılarını elde etmek için çalışacağım.

Para sistemimiz karşılıklı bir inanç kümesi üzerinde çalışır; yeter ki paramızın gelecekteki değerine inandığımız sürece sistem çalışacaktır. Bu inancı kaybetmemize neden ne olabilir? İstenen bir çift tesadüfün verimsizliği çok iyi bilindiği için, paranın yakın gelecekte değiştirilmesi pek olası değildir. 

Bir para birimi başka para birimi ile değiştirilecekse, eski para biriminizi yeni para birimi cinsinden değiştirebileceğiniz bir dönem olacaktır. Ülkeler Avro ‘ya geçtiğinde, Avrupa’da yaşananlar bunlardı. Dolayısıyla, para birimlerimiz tamamen kaybolmayacak, ancak bazı gelecekteki zamanlarda şimdi yerine koyan bir miktar para karşılığında işlem yapıyor olabilirsiniz. 

Fiat Parası

Özünde değere sahip olmayan, genelde kağıt paraya sahip olan para “fiat parası” olarak adlandırılır. “Fiat”, Latince ‘den gelmekte olup, burada ” facet ” in fiilinin zorunlu ruh hali “yapmak ya da olabilmek” tir tir  . 

Fiat parası değeri değerli değildir, ancak bir insan sistemi tarafından çağrılır. Birleşik Devletler’de, federal hükümet tarafından varlık çağrılıyor ve “hükümetin tam imanı ve kredisi ile desteklenen” ifadesinin neden söyledikleri ve ne demek olduğu anlamına geldiğini açıklıyor: Paranın gerçek değeri yok olabilir, ancak siz federal desteğinden dolayı onu kullanmaya güvenebilirsin. 

Paranın Gelecek Değeri

Öyleyse neden gelecekte paramızın başkaları için değerli olmayabileceğini düşünebilir miyiz? Peki ya eğer paramızın gelecekte bugün olduğu kadar neredeyse değerli olmayacağına inandıysak? Para biriminin aşırı artması durumunda bu enflasyon, insanların paralarından mümkün olduğunca çabuk kurtulmak istemektedir. Enflasyon ve vatandaşların buna tepki vermesinin mantıklı bir yolu, bir ekonomi için büyük sefalet yaratır.

İnsanlar gelecekteki ödemeleri içeren karlı anlaşmalara katılmayacaklar, çünkü paranın değeri ödenirken ne olacağından emin olamayacaklar. Bunun sonucu olarak iş faaliyeti keskin bir şekilde azalmaktadır. 

Enflasyon, birkaç dakikada bir fiyat değişen evcilere ekmeğin bir somunu satın almak için ekmek fırınına para dolu bir el arabası almaya kadar her türlü diğer verimsizliğin neden olmaktadır. Para inancı ve para biriminin istikrarlı değeri zararsız şeyler değildir. Vatandaş para arzusuna olan inancını kaybederse ve gelecekte paranın daha az olacağına inanıyorsa, ekonomik faaliyet durabilir. 

Bu, ABD Federal Reserve’nin enflasyonu sınırlar dahilinde tutmak için özenle harekete geçmesinin başlıca nedenlerinden biridir. Aslında iyidir, ancak çok fazla felaket olabilir.

Para aslında arz ve talep aksiyomları tarafından yönetilen bireydir. Herhangi bir malın değeri, arz ve talebi ile ekonomideki diğer mallar için arz ve talep tarafından belirlenir. Herhangi bir malın bedeli, bu malın elde edilmesi için gereken para miktarıdır. 

Enflasyon, malların fiyatı yükseldiğinde oluşur; Başka bir deyişle para, diğer mallara kıyasla daha az değerli hale geldiğinde. Bu şu durumlarda ortaya çıkabilir:

  1. Para arzı artar.
  2. Diğer malların arzı düşüyor.
  3. Para talebi  düşer.
  4. Diğer mallara olan talep artar.

Enflasyonun ana nedeni para arzındaki artışlardır. Enflasyon diğer sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Doğal bir felaket mağazaları yok etti, ancak bankaları sağlam bıraktıysa, mallar parayla kıyaslandığında artık kıt olduğu için fiyatların derhal yükselmesini bekleyeceğiz.

Bu tür durumlar nadirdir. Çoğunlukla, para arzı diğer malların ve hizmetlerin arzından daha hızlı yükseldiğinde enflasyona neden olur.

Değerli okurlarımız, Ekonominin Önemi hakkında sizlere detaylıca bahsetmeye çalıştık. Bunlar dışında, Ekonominin açısından önemi, Ekonomide bankaların önemi, Ekonomide beklentilerin önemi, Ekonomide bilimin önemi, Ekonomide bilginin önemi, Ekonomide eğitimin önemi ,Ekonomide faizin önemi ,Ekonominin günümüzdeki önemi ,Ekonomide insan hayatındaki önemi ,Ekonomide istikrarın önemi ,Ekonominin ülke için önemi ,Ekonomide sanayinin önemi ,Ekonomide tarımın önemi ,Ekonomide tasarrufun önemi başlıkları hakkında bilgi almak için Google da arama yapabilirsiniz.

Makale Kategorileri:
Ekonomi

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir