Ekonominin Önemi

Ekonominin Önemi

28 Ocak 2019

Ekonominin Önemi Nedir?

Ekonominin önemi, toplumdaki kaynakların optimal dağılımı ile ilgilenir. Şu konuları içermektedir;

 • Piyasalarda ve makroekonomide neler olduğunu anlamak.
 • Ekonominin durumu ile ilgili istatistiklerin incelenmesi ve öneminin açıklanması
 • Farklı politika seçeneklerini anlamak ve olası sonuçlarını değerlendirmek.

Ekonomi Nedir?

Ekonomi, siyaset bilimi, coğrafya, matematik, sosyoloji, psikoloji, mühendislik, hukuk, tıp ve işletme dahil olmak üzere diğer birçok alanda menfaati olan bir sosyal bilimdir. Ekonominin temel amacı, özel ve sosyal hedeflere ulaşmak için kaynakların en mantıklı ve etkili kullanımını belirlemektir. Üretim ve istihdam, yatırım ve tasarruf, sağlık, para ve bankacılık sistemi, vergilendirme ve harcama ile ilgili hükümet politikaları, uluslararası ticaret, endüstriyel organizasyon ve düzenleme, kentleşme, çevre sorunları ve yasal konular (mülkiyet haklarının tasarımı ve uygulanması gibi), sadece ekonomi biliminin kalbindeki endişelerin bir örneğidir.

Reklamlar

Ekonominin Önemine Örnekler

 1. Hammadde sıkıntısı ile başa çıkmak. Ekonomi, gaz ve petrol gibi hammadde sıkıntısı yaşadığımız için olası sonuçlara bakmak için bir mekanizma sağlar. 
 2. Kaynaklar topluma nasıl dağıtılır: Ekonomi gelirini toplumda nasıl dağıtmalıyız? Eşitsizlik ekonomik teşvikler yaratmak için gerekli midir gibi soruları cevaplamalıyız.
 3. Devlet ekonomiye ne ölçüde müdahale etmelidir? Ekonomideki kritik bir bölünme, hükümetin ekonomiye ne ölçüde müdahale etmesi gerektiğidir.
 4. Fırsat maliyeti ilkesi: Günümüzde siyasetçiler yatırımlar yapacaklarını vaat ederek seçimleri kazanmaktadırlar. Bunun nedeni, seçmenlerin duymak istediği şeyin daha fazla yatırım ve daha fazla harcama olmasıdır. Vergi konusunda siyasetçilerin vaatleri önemlidir.
 5. Sosyal verimlilik. Serbest piyasa, piyasa başarısızlığının sayısız örneğine yol açar. Ekonominin en iyi kullanımlarından birinin piyasa başarısızlığının üstesinden gelmek için çözümler sunmak olduğunu düşünülmektedir.
 6. Araştırmak ve anlamak. Ekonomistlerin başlıca işlerinden biri, ekonomide neler olduğunu anlamak ve yoksulluk, işsizlik ve düşük ekonomik büyümenin nedenlerini araştırmaktır.
 7. Tahminler: Ekonomik tahminde bulunak mevcut durumu anlamaktan daha zor bir süreçtir. Bununla birlikte, tahminler her zaman güvenilir olmasa da, karar verme konusunda fikir vermeye yardımcı olabilirler.
 8. Ekonomiyi günlük yaşamda uygulamak
 9. Ekonominin davranışı
 10. Ekonomik krizle nasıl başa çıkılır.
Makale Kategorileri:
Ekonomi ve Finans · Ticaret

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir