Pigmentasyon Nedir

Pigmentasyon Nedir?

29 Ocak 2019

Pigmentasyon Nedir?

Pigmentasyon, düzensiz cilt pigmentasyonu (veya sıklıkla bilindiği şekliyle hiperpigmentasyon) yaygın bir cilt şikayetidir. Yaşlılık lekeleri veya güneş lekeleri olarak bilinen koyu lekeler veya ciltteki koyu lekeler sıklıkla güneşe düzenli olarak maruz kalan yüzde, ellerde ve vücudun diğer kısımlarında görülür. 

Hiperpigmentasyon Nedir ve Türleri Nelerdir?

Hiperpigmentasyon, ciltteki düzensiz pigmentasyon alanlarını tanımlamak için kullanılan terimdir. Cildin düzensiz görünmesine neden olan koyu renkli lekeler veya lekeler olarak görünür. Lekeler yaşlılık lekeleri veya güneş lekeleri olarak bilinir ve hiperpigmentasyon, melazma ve iltihap sonrası hiperpigmentasyon gibi cilt rahatsızlıklarının da kalbindedir.

Reklamlar

Koyu tenli kişiler, cilt pigmentasyonu koyu ten renginde daha güçlü olduğundan normalde daha açık ten rengine sahip olanlara göre hiperpigmentasyon izlerinden daha fazla etkilenir

Pigmentasyona Ne Sebep Olur?

Pigmentasyona çeşitli sebepler neden olabilir. Cilt alerjileri ve iltihabı, sivilce ve yaşlanma gibi cilt sorunları, uzun süre güneşe maruz kalma, hormon seviyelerinde değişiklik, böcek ısırıkları, cilt hastalığı ve daha fazlası. Çoğunlukla güneşe maruz kalma, iltihaplanma veya yaşın bir sonucu olan veya bu faktörlerle kötüleşen bir cilt rahatsızlığıdır.

Pigmentasyon Nasıl Önlenir

Doğru beslenerek ve cilt tipinize uygun cilt bakım ürünlerini kullanarak pigmentasyonu önleyebilirsiniz. Cildinizi serbest radikallerden korumak için her zaman güneş kremi kullanın. Pigmentasyonu daha da kötüleştirdiği için sivilcelerinize ve yara izlerinize dokunmayın. 

Cildin güneşe maruz kalmasının sınırlandırılması, hiperpigmentasyon vakalarının azaltılmasına da yardımcı olacaktır. En yoğun saatlerinde güneşten uzak durmaya çalışın

Eşit tonda bir cilt elde etmek ve pigmentasyonu azaltmak için C Vitamini, kojik asit ve retinoid (koyu lekeler için) bakımından zengin cilt bakım ürünlerini deneyin. İzleri ve koyu lekeleri hafifletir ve ten renginizi aydınlatır. Alternatif olarak, cildi iyileştiren ve besleyen ve lekeleri yok eden aloe vera jeli, hindistancevizi yağı, patates suyu ve yeşil çay gibi doğal içeriklere her zaman güvenebilirsiniz.

Mevcut Pigment Lekelerini Nasıl Azaltabilirim?

Kimyasal peeling ve lazer tedavisi gibi dermatolojik tedaviler hiperpigmentasyonu azaltmaya yardımcı olabilir;

Kimyasal peelingler , cildi pul pul dökmek (ölü cilt hücrelerini çıkarmak), yeni cilt hücrelerinin büyümesini teşvik etmek ve yeni cildi ortaya çıkarmak için yüze, boyuna ve ellere kimyasal bir solüsyon uygulanmasını içerir. 

Lazer tedavileri hemen hemen aynı etkiye sahiptir, ancak daha kesin olma eğilimindedir, çünkü dermatolog tedavinin yoğunluğu üzerinde daha fazla kontrole sahiptir. Etkilenen bölgelerin yüksek enerjili ışıkla ‘zaplanmasını’ içerirler. En hafif tedaviler sadece cildin epidermisinde (yüzey tabakası) etki ederken, daha yoğun tedaviler cildin en derin katmanlarına nüfuz edebilir.

Makale Kategorileri:
Sağlık · Yaşam

Makale Yazarı - Yönetici

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir