En tehlikeli zehirler

En Tehlikeli Zehirler

10 Şubat 2019

En tehlikeli zehirler; aslında kullanımına bağlıdır. Yeterince kimyasal alırsanız zehir olarak düşünülebilir. Su ve demir gibi bazı kimyasallar hayat için gereklidir, fakat doğru miktarda toksiktir. 

Diğer kimyasallar öylesine tehlikelidir ki bunlar zehirlidir. Birçok zehirin terapötik kullanımları var, ancak birkaçı cinayet ve intihar eyleminde bulunmak için tercih edilen statüye sahiptir. En tehlikeli zehirler aşağıdaki gibidir;

Reklamlar

Belladonna veya Ölümcül itüzümü

Belladonna ( Atropa belladona ), “güzel hanım” için İtalyan deyim bella donna’dan aldığı adı, çünkü bitki Ortaçağ’da popüler bir kozmetikti. Çilek suyu bir allık (muhtemelen dudak lekesi için iyi bir seçim değil) olarak kullanılabilir. 

Sudaki bitki özlerinden seyreltme göz damlaları yaratarak öğrencileri dilate hale getirir ve bir bayan, onun talebine (bir kişi aşık olduğu zaman doğal olarak oluşan bir etki) çekici görünür hale gelir.

Bitki için başka bir isim ölümcül dere sakalı, iyi niyetle. Bitki toksik kimyasallar solanine, hyoscine (scopalamine) ve atropin açısından yüksektir. Zehirli okları uçurmak için bitki veya çilek suları kullanıldı. 

Tek bir yaprak yemek veya çilek yediğinizde ölüme neden olabilir, buna rağmen yaklaşık 25 çilek yemiş ve masaya anlatmak için yaşayan bir kişi hakkında bir rapor var.

Macbeth, 1040’ta İskoçya’yı istila eden Danimarkalıları zehirlemek için ölümcül gece görüşlerini kullandı. Seri katil Locusta’nın Agrippina the Young’la sözleşme imzalamış olan Roma İmparatoru Claudius’u öldürmek için kullanabileceğine dair kanıtlar var. 

Ölümcül gece kulübünde ölümle sonuçlanan ölüm vakaları doğrulanmış az sayıda var, ancak Belladona ile ilgili sizi rahatsız edebilecek yaygın bitkiler var. Örneğin, patateslerden solin zehirlenmesi almak mümkündür.

Yılan Zehri

En tehlikeli zehirler denilince akla asp venom yani yılan zehri gelmektedir. Yılan zehri intihar için hoş olmayan bir zehir ve tehlikeli bir cinayet silahıdır çünkü onu kullanmak için zehri zehirli bir yılandan çıkarmak gerekir. 

Muhtemelen en ünlü ünlü yılan zehiri kullanımı Cleopatra’nın intihardır. Modern tarihçiler, Kleopatra’nın intihar mı edip öldürmediğinden ya da öldürüldüğünden emin değil; ayrıca, zehirli bir salve ölümü yerine bir yılana neden olabileceğine dair kanıtlar mevcut.

Kleopatra gerçekten bir asp tarafından ısırılmış olsaydı, hızlı ve acısız bir ölüm olmazdı. Bir asp, Mısır kobra’sı için başka bir isim, Kleopatra’nın tanıdık olacağı bir yılandır. 

Yılan ısırığı son derece acı vericiydi, ancak her zaman öldürücü olmadığı biliniyordu. Kobra zehri nörotoksinleri ve sitotoksinleri içerir. 

Baldıran Otu

En tehlikeli zehirler denilince diğer tehlikeli zehir baldıran otu’dur. Baldıran otu ( Conium maculatum ) havuç benzeri kökleri olan uzun boylu çiçekli bir bitkidir. Bitkinin tüm parçaları toksik alkaloidler açısından zengindir ve bu da solunum yetmezliğinden felç ve ölüme neden olabilir. Baldıran otu zehirlenmesi yaşayan kişi geçici felç geçirerek hareket edemez, ancak bilinci açıktır ve çevresinin farkındadır.

Baldıran otu zehirlenmesinin en ünlü vakası Yunan filozofu Sokrates’in ölümüdür. Sapkınlıktan dolayı suçlu bulunmuş ve kendini baldıran otu içerek cezalandırmıştır. 

Plato’nun “Phaedo” ya göre, Sokrates zehir içti, biraz yürüdü, sonra bacaklarının ağır hissettiğini fark etti. Sırt üstünde yattı, sansasyon eksikliğini bildirdi ve ayaklarını yukarı kaldırdı. Sonunda zehir kalbine ulaştı ve öldü.

Striknin

Zehirli striknin bitki tohumlarından oluşur. Toksini ilk izole eden kimyagerler, sıtmanın tedavisinde kullanılan aynı kaynaktan kinini de aldılar. Baldıran otu ve belladonna’daki alkaloidler gibi, striychnin felç ederek solunum yetmezliği ile öldürür. Zehir için panzehir yoktur.

Dr. Thomas Neil Cream, striknin zehirlenmesinin ünlü tarihsel bir raporudur. 1878’den itibaren Cream en az yedi kadın ve bir adam öldürdü. Amerikan hapishanesinde on yıl hizmet ettikten sonra, Cream Londra’ya döndü ve burada daha fazla insanı zehirledi. Sonunda 1892’de cinayetten idam edildi.

Strychnine fare zehrinde ortak bir etken madde olmuştur, ancak panzehir olmadığından, çoğunlukla daha güvenli toksinler kullanılmaktadır. Bu, çocukları ve evcil hayvanları kazara zehirlenmeye karşı korumak için sürmekte olan bir çabanın bir parçası olmuştur. 

Düşük dozda strychnine, bileşiğin hafif bir halüsinojen olarak işlev gören sokak uyuşturucularında bulunabilir. Bileşiğin çok seyreltilmiş biçimi, sporcular için performans artırıcı olarak işlev görür.

Arsenik

Arsenik, enzim üretimini inhibe ederek öldüren bir metalloid elementtir. Yiyecekler de dahil olmak üzere çevre boyunca doğal olarak bulunur. Ayrıca böcek ilacı ve basınç uygulanmış ahşap da dahil olmak üzere bazı ortak ürünlerde kullanılır. 

Arsenik ve bileşikleri, kolay elde edilmesi ve arsenik zehirlenmesinin (diyare, karışıklık, kusma) kolera benzeri semptomları nedeniyle Ortaçağ’da popüler bir zehir idi. Bu, cinayeti şüphelenmek için kolaylaştırdı, ancak kanıtlamak zor.

Borgia ailesi rakiplerini ve düşmanları öldürmek için arsenik kullanımı biliniyordu. Özellikle Lucrezia Borgia, yetenekli bir zehirleyici olarak biliniyordu. 

Ailenin zehir kullandığından emin olmakla birlikte, Lucrezia’ya karşı yapılan suçlamalardan birçoğu yanlışmış gibi görünüyor. Arsenik zehirlenmesinden ölenlerin arasında Napoleon Bonaparte, İngiltere’nin George III ve Simon Bolivar sayılabilir.

Arsenik modern toplumda iyi bir cinayet silahı seçimi değildir, çünkü şimdi keşfetmek kolaydır.

Polonyum

Polonyum, arsenik gibi, kimyasal bir elementtir. Arsenikten farklı olarak, radyoaktiftir. Solunursa veya yutulursa, aşırı derecede düşük dozlarda öldürebilir. 

Bir gram buharlaşmış polonyumun bir milyondan fazla insanın ölümüne neden olacağı tahmin ediliyor. Zehir hemen öldürmez. Aksine, mağdur baş ağrısı, ishal, saç dökülmesi ve radyasyon zehirlenmesinin diğer semptomlarına maruz kalır. Ölüm günler veya haftalar içinde gerçekleşen herhangi bir tedavi yoktur.

Polonyalı zehirlenmenin en ünlü davası radyoaktif maddeyi bir fincan yeşil çay içtiğinde casus Alexander Litvinenko’yu öldürmek için polonyum-210 kullanmaktı. Ölmesinin üç hafta sürdü. Irene Curie, Marie ve Pierre Curie’nin kızı muhtemelen bir laboratuvarda bir Polonya zarı koparıldıktan sonra gelişen kanserden öldüğüne inanılıyor.

Değerli okurlarımız;

En Tehlikeli Zehirler hakkında sizleri bilgilendirdiğimize inanıyoruz. Bunlar dışında; Zehirli akrep, Zehirli balıklar, Zehirli bitkiler, Zehirli böcekler, Zehirli canlılar, Zehirli deniz anası, Zehirli eşek arısı, Zehirli gazlar, Zehirli hayvanlar, Zehirli ıspanak, Zehirli mantarlar, Zehirli sürüngenler, Zehirli ürünler, Zehirli ve zehirsiz yılanlar, Zehirli zirai ilaçlar başlıkları hakkında bilgi almak için Google’da arama yapabilirsiniz.

Makale Kategorileri:
Bilim · Sağlık · Yaşam

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir