Çilek

Çilekler

29 Ocak 2019

Zaman zaman tatlı, sulu ve biraz da turta, bu küçük kırmızı meyve gerçekten dikkat çekicidir. Şaşılacak bir şey aşk ve tutkunun sembolü! Çilekle ilgili en ilginç şeylerden biri, dünyayı görmeye çağıran, tohumlarını dışarıda taşıyan tek meyvedir. Halk ilaçları, meyvelerin, yaprakların ve yaban çileğinin kökünün boğaz enfeksiyonlarını, melankoli, bayılma, iltihaplanma, böbrek taşı, ağız kokusu, ateş, kan ve hayati organların hastalıklarını tedavi etme gücüne sahip olduğuna karar vermiştir. Bunlardan bazıları gerçek olabilir.

Çilekleri suda yıkamak ve kuruya dökmek onları yemek ya da saklamak için hazırlar. Buzdolabında, en soğuk çekmece, uzun süreli tazelik için en iyisidir. Üst kısımdaki çekirdek ve küçük yaprakları çıkarırken yumuşak noktaları kontrol edin ve küçük bir soyma bıçağıyla çıkarın.

Reklamlar

Çileklerin sükunetini arttırmak için biraz hayal gücü gerekir, ancak iddialı halk yemek zevklerine katkıda bulunmak için çeşitli yemek tarifleri hazırladı. Ancak besinsel olarak ve tam özü elde etmek için, özellikle de oda sıcaklığında yendiğinde olduğu gibi en iyisi onlardır. Ananas, kepek, üzüm, elma, yaban mersini, papaya ve / veya muz gibi diğer meyvelerle – şeker eklenmez – birleştirilerek çok basit bir şekilde tadın.

Bir çalışma (birçok kişi arasında) çileklerin, yaban mersini ve ahududuların hepsinin servikal ve meme kanserine karşı hücreleri korumak için kanıtlanmış kimyasallar içerdiğini göstermektedir; Yeni araştırmalar, sürekli olarak artan ek sağlık faydaları sunmaktadır.

Çileklerin Sağlığa Faydaları

Çilekler bilinen bir enfeksiyon savaşçısı olan C vitamini için günlük değerin% 129’unu müthiş bir şekilde sunar, ancak aynı zamanda ko-faktoring enzimi olan süperoksit dismutaz ile birlikte manganez ve folat ile birlikte potasyum içerirler. Düşük kalorili ve yağlar, çilekler, anti-enflamatuar potansiyeli bir araya getiren, bütün fitoesterler, zengin bir antosiyanin, ellagitannin, flavonol, terpenoid ve fenolik ve ellagik asit kaynağıdır. Kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı gelişimi için bakır gibi mineraller, florür, demir ve iyot gibi bol miktarda bulunur.

Anti-kanser olmasının yanı sıra, çilekler ayrıca potansiyel nörolojik hastalıklarla mücadele ve yaşlanma karşıtı bileşikler içerir. Dahası, serbest radikal-zapping antioksidan aktivitesi, kan glikoz seviyelendirme yetenekleri gibi, çilekte göze çarpan bir özelliktir.

Bununla birlikte, çilekleri ılımlı bir şekilde tüketin çünkü bunlar fruktoz içerir, bu da aşırı miktarda sağlığınıza zararlı olabilir.

Çilek Üzerine Çalışmalar

Son zamanlarda yapılan bir çalışma, çileklerdeki flavonoid fisetin normal göğüs hücrelerine zarar vermeden göğüs kanseri hücrelerini öldürebildiğini bildirmektedir. Çileklerin en bol olduğu Fisetin, soğan, elma, hurma, üzüm ve salatalıklarda da bulunur. Kanser hücre ölümünü indüklemek için bir dizi kanser karşıtı tedavi tasarlanmıştır; Fısetin ayrıca insan kolon ve prostat kanseri hücrelerinde programlanmış hücre ölümünü ortaya çıkardığı kanıtlanmıştır.

Diğer araştırmalara göre, günde yaklaşık 250 mg triterpenin, fitosterol familyasından günlük olarak, çeşitli gıda türlerinden, özellikle de çileklerden elde edilmektedir. Lupeol denilen çileklerden bir triterpen, “muazzam” anti-inflamatuar potansiyelin yanı sıra kolesterol düşürücü özellikler içerir. Aslında, araştırmalar, kronik enflamasyon için kanlı işaretleyicilerin düzenli olarak çilek yemeleriyle geliştirilebileceğini göstermektedir. Çalışma, çevredeki sağlıklı hücrelerin ve dokuların terapötik dozlar altında hiçbir toksisite göstermediğini ve lupeolün hem inflamasyon hem de kanseri tedavi etmek için kemopreventif bir ajan olabileceği sonucuna varmıştır.

Makale Kategorileri:
Gıda

Makale Yazarı - Yönetici

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir