medya kuruluşları

Dünyanın En Büyük Medya Kuruluşları

9 Mayıs 2021

Dünyanın en büyük medya kuruluşları oldukça fazladır ve getiri ile ilk sıralamaya göre yer verilmiştir. Medya kuruluşları ulusal ya da uluslararası alanda büyük öneme sahiptir.

1-ALPHABET

Google eski CEO’su Larry  Page, Alphabet’in CEO’su olunca yerine Sundar Pichai yeni Google CEO’su oldu yani mali yılının dördüncü çeyreğindeki gelirleri de yüzde 17,3 artışla 46,07 milyar dolara yükseldi bazı yan kuruluşları Google, X, Sidewalk Labs, Calico, Verily, YouTube, Google DeepMind.

Reklamlar

Google üzerinden elde ettiği reklam gelirleri ise yüzde 17 arttı ve 27,2 milyar dolara yaklaştı yani YouTube ‘un reklamlardan elde ettiği 15 milyar dolar.

2-The Walt Disney Company

16 Ekim 1923 tarihinde Walt ve Roy Disney kardeşler tarafından kurulmuştur aslında Animasyon stüdyosu olarak kuruldu. Yan kuruluşlar; Pixar, Hulu, Disney Store, Marvel Entertainment ve daha fazlası vardır. Yıllık geliri 22,45 milyar dolardır.

3- Facebook

Kurucusu Mark Zuckerberg. Yan kuruluşları; Instagram, WhatsApp, Oculus VR. Yıllık geliri 11,49 milyar dolardır.

4-Baidu

Bir Çin arama motorudur yani Baidu 2000 yılı Ocak ayında Robin Li ve Eric XU tarafından Pekin’de kurulmuştur. Baidu’nun kökenleri Robin Li tarafından 1996 yılında geliştirilen Rankdex’e dayanmaktadır ve aslında Robin Li 2000 yılında Baidu’yu kurmuştur. 2005 yılında işleme başlamıştır. Yıllık geliri 7,8 milyar dolardır.

5- Hearst Corporation

Şirket William Randolph Hearst tarafından gazete sahibi olarak kuruldu ve Hearst ailesi mülkiyet ve yönetimine dahil olmaya devam ediyor. 10,8 milyar ABD doları (2016)                                      

Hearst Televizyonu Hearst Dergileri Hearst Girişimleri Hearst İş Ortamı Hearst Eğlence ve Sendikasyon Hearst Gazeteleri Verizon Hearst Medya Ortakları (%50).

6- Fuji Media Holdings

Japonya merkezli bir Japon televizyon kanal.  Yan kuruluşlar: Fuji Television, Nippon Broadcasting System… Hisashi Hieda (imtiyaz sahibi) Ko Toyoda (genel müdür).

7-Gannet

Gannett Co., Inc. merkezi Washington DC’de McLean, Virginia’da bulunan bir Amerikan medya kuruluşudur. Toplam günlük tirajla ölçülen en büyük ABD gazete yayıncısıdır. 3,146 milyar USD (2017) örnek olarak yan kuruluşlar ReachLocal, WordStream, Newsquest…

8- Yomiuri Shimbun Holdings

Yomiuri Shimbun bir Japon gazete yayınlanan Tokyo, Osaka, Fukuoka, ve diğer büyük Japon şehirler.  Japonya’nın en büyük medya holdingi olan Yomiuri Grubunun bir parçasıdır. Japonya’daki beş ulusal gazeteden biridir; diğer dördü Asahi Shimbun, Mainichi Shimbun, Nihon Keizai Shimbun ve Sankei Shimbun’dur. Merkezi Tokyo, Chiyoda, Otemachi’dedir Chuokoron-Shinsha, Yomiuri Shimbun, Seibu, Yomiuri Shimbun Osaka Honsha, K.k. 

9-21st Century Fox

Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir medya şirketidir. Şirket, 28 Haziran 2013 tarihinde kurulmuştur. Kurucusu Rupert Murdoch’ dir. örneğin Yan kuruluşları Blue Sky Studios, Fox Star Studios (Hindistan), 20th Century Fox Home Entertainment, Fox Television Studios, 20th Television, 20th Century Fox Television, 20th Century Fox Japan, Fox Studios Australia, TSG Entertainment ve FNM Films. Yıllık geliri 18,67 milyar dolardır.

10-Bertelsmann

1835 yılında Gütersloh, Almanya’da kurulmuş uluslararası bir medya şirketidir. Kurucusu Carl Bertelsmann. Yıllık geliri 10,04 milyar dolardır. İşlevi yayınevidir. 1950 yılında yan kuruluş olarak kitap kulübü kurmuştur.

Makale Kategorileri:
Ekonomi ve Finans · Genel Kültür · Ticaret

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir